Budapest belvárosa ma is kincseket rejt – igaz, olykor szakavatott szem szükséges a felfedezésükhöz. És komoly enteriőrtervezői tudás ahhoz, hogy a végeredmény egy nagypolgári részletekkel gazdagon felruházott, ugyanakkor kortárs igénnyel kialakított otthonná váljon. Májusban jártunk ebben a lakásban.
Egy darabka Párizs Budapest belvárosában – ugyan, kit ne bűvölne el már a gondolat is egy otthonról, amely együtt lélegzik a pezsgő várossal, árad belőle a történelem, ugyanakkor békés és csendes, modern menedéket nyújt. Weiner Róbert belsőépítész specialitása a főváros eldugott kincseinek felkutatása, megvásárlása és teljes körű felújítása, amely során azok luxuskivitelben, korszerűen éledhetnek újjá – akárcsak ez az Egyetem tér közelében talált polgári lakás.
A fallabirintus megsemmisítése után a 110 négyzetméteres lakásból egy monumentális, szinte egybefüggő tér született: egy elegáns konyhába csöppenünk, amelyhez természetes fényárban úszó nappali kapcsolódik – egy térben az üvegfalú fürdős hálószobával. A bejárati ajtó mellett egy szivarszoba kapott helyett, innen közelíthető meg a walk-in gardrób.
A belmagasság több mint négy méter, a hófehér falakat egy hazai stukkóművész növényi ornamentikája gazdagítja, a padlón egyedi tervezésű, intarziás parketta – pazar belsőépítészeti alapként a Spirit Home lakberendezőjének, Plavecz Péternek. A cél egy békés, funkcionális, kétfős budapesti bázis létrehozása volt a külföldi tulajdonos pár számára. „Az enteriőrben a legkiválóbb nemzetközi designmárkák ikonikus termékei sorakoznak, a neutrális alapszíneket helyenként mentazöld és bordó pop-of-color kiegészítők élénkítik.” A hófehér gipszreliefek romantikáját karakteres fekete elemek terelik kortárs irányba: leghangsúlyosabban a konyhabútor formájában kapunk ebből a hangulatból, de az intelligens (mobiltelefonos applikációval átláthatatlanná váló) üvegfalú fürdőszoba keretei, sőt a lakberendező védjegyévé vált és a nappalit díszítő Mesh csillár is a fekete drámai hatásával húzza alá a lakás karakterét. A fürdőszobából rendhagyó módon átláthatunk a konyhaszigetre és vissza – ez a visszakacsintás pedig tetten érhető a lakás századfordulós esztétikájában és a finom kortárs csavarban. Pompás!
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.