Nád, nád, nád – a bútorgyártásban közel sem ismeretlen, ám még mindig tartogat meglepetéseket. Persze Somlai Tibor formatervezőre is szükség volt ahhoz, hogy megszülessen a nagyszerű és elegáns Black Tea bútorkollekció, amely új fénybe állítja a nádfonatot.
Karosszék, fotel, pad és kanapé, egy teljes bútorsorozat viseli a Black Tea nevet, amely a tömör bükkfának és nádazott háttámlának köszönhetően régi anyagpárosítást (és korokat) idéz, de megnyerően modern formában. És ha már párosok: a neves formatervező-belsőépítész, Somlai Tibor és a Balaton Bútor közös projektje ez a kollekció. Nem a könnyebb utat választották, hiszen a márka történetében először készültek nádazott háttámlák, ráadásul ezek hajlítása valódi gyártástechnológiai bravúrnak tekinthető. A bútorok minden eleme szépen megmunkált, a számos színben pompázó kárpitos darabok párnázata rugós szerkezettel és réteges szivacsozással marasztal.
A Black Tea inspirációja egy balatoni beruházáshoz köthető, amikor egy könnyed, világos és a tóparti miliőhöz illő anyagot keresett a tervező. „Mint mindig, ezúttal is valami régi formából, anyagból indultam ki. Ez lett a nádfonat.” A barokk nádat már a 18. század második felében alkalmazták a könnyed francia bútorokon, a Thonet gyár pedig végleg megismertette a világgal a nádfonatot.
„Ugyan ez a könnyű, ma már folyóméterben készülő anyag ülésre nem elég strapabíró, de háttámlának nagyon alkalmas, ezért gondoltam, megér egy kísérletet, hogy vajon íves foteleken és székeken, nagyüzemi gyártásban előállítható-e” – mondja Somlai Tibor. Ez ma már nem kérdés, sőt hamarosan újabb elemekkel bővül a Black Tea bútorcsalád, amelyet elsősorban közületi terekbe szánnak.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.