Egy különleges energiájú, aprócska ház simul a Cserhát lankáihoz: a Mushi House. Megalkotója, Rácz Anikó nem vágyott sokra, sokkal inkább mértékletességre, amikor a wabi-sabi és a 70-es évek magyar nyaralóépítészetét egy felszabadító erejű, pihentető környezetté formálta. Egyszerűen, tökéletesen!
Az Ipoly partján, a Cserhát hátán találni még olyan kis retró nyaralófalut, amely távol tartja magától a világ zaját. Ebben bízott Rácz Anikó, amikor helyszínt keresett vendégházának, ahová elvonulhat és amelynek csendes, gyógyító energiáit megoszthatja a barátaival, látogatóival is.
Anikót a Hannabi márka első embereként ismerhetjük, aki a bútortervezés előtt belsőépítészettel foglalkozott, és máig egyformán fontos és izgalmas számára a tárgykultúra minden területe. A Mushi House enteriőrjében két legkedvesebb stílusának, a wabi-sabi és a 70-es évekbeli magyar nyaralóépítészet esztétikájának engedett. „A wabi-sabi, ami a természetes egyszerűség bölcsességét jelenti, tágabb értelmezésben és egészen más eszközökkel, de markánsan jellemzi a magyar nyaralóépítészetet is” – mondja. „A kettő együtt pedig puha, ölelő eleganciát és felszabadítóan egyszerű hangulatot teremtett.” A wabi-sabi a mértékletességet és a nagyrabecsülést is magában hordozza a tárgyak és folyamatok sértetlensége iránt. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy Anikó igyekezett a legegyszerűbb, legtartósabb és a legkisebb beavatkozást igénylő megoldásokat választani a kivitelezés során. Így maradt meg az emeleti szegelt, hajópadló, a retró borostyán ajtóüvegek és az eredeti meszelt fal. A bútorok a kortárs design területéről és magyar retró kiegészítőkből kerültek ki, amelyekhez otthonos, könnyen kezelhető anyagok párosulnak.
Ismerős és természetes a miliő. Anikó így fogalmaz: „A ház üzenete a hétköznapok szépségének megteremtése. Az életünk minőségét nem azok az alkalmak határozzák meg, amikor kiszakadunk a mindennapokból egy-egy nyaralás vagy különleges vacsora erejéig, hanem azok a dolgok, amelyeket az év 365 napján többször is csinálunk.” Ebben a házban minden eltöltött perc segít megtalálni a napi rutinok csendes szertartásait, amit távozásunkkor magunkkal vihetünk.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.