Tavasszal eljön az ideje a hagyományos nagytakarításnak, amikor megszabadulunk minden fölösleges holminktól. A ruhásszekrény ilyenkor igazi talány: mi az, amit megtartsunk még, és melyek azok a darabok, amelyektől szabaduljunk? Egyáltalán, hová tegyük azokat, amik már nem kellenek?
Május van, és a szeszélyes tavasz zord időjárása ellenére már kezdenek előkerülni a szekrény mélyéről a nyári holmijaink. Pakolás közben azonban szembesülhetünk vele: sok ruhát már nem is akarunk idén nyáron felvenni, és bizony vannak olyan melegebb darabok is, melyeket már nem szeretnénk elpakolni a következő szezonra.
Hová kerüljenek ezek a fölösleges ruhaneműk? A legfontosabb, hogy semmiképpen se a kommunális szemétgyűjtő kukákba dobjuk be őket. Ha mindannyian így járnánk el ugyanis, a szemétlerakókra több millió ruha szakadna rá éves szinten Magyarországon, ami kezelhetetlenül nagy mennyiség.
Éppen itt az ideje, hogy felhagyjunk ezzel a végtelenül káros gyakorlattal. Hazánkban 60-80 ezer tonna ruhát dobunk ki minden évben, ennek 90%-a hulladéklerakóba kerül. Nem véletlen, hogy az olajipar után a divatipar a második legszennyezőbb ágazat a világon, és az óriási környezeti terhelésre egyetlen megoldás lenne: a körforgásos kereskedelem, ha sikerülne új ruhákat varrni a már hordott darabok textilszálaiból.
Sajnos ez a legtöbbször nem lehetséges a fast fashion ruhaneműk gyenge minősége miatt, melyek aránya a vásárlások számát tekintve az utóbbi években folyamatosan nőtt. Évente ugyanis 150 milliárd új ruhadarabot gyártanak világszerte, és ez a szám növekvő tendenciát mutat. Annak átlaga, hogy egy ruhát hányszor hordunk, 36%-kal csökkent az előző 15 évhez képest.
Szokásaink megváltoztatásával azonban mi is tehetünk azért, hogy ez a mértéktelen környezetszennyezés csökkenjen - már az is rengeteget számít, ha a ruháinkat addig viseljük magunkon, ameddig csak lehet.
Sokszor elég egy kis kreativitás, vagy egy ügyes varrónő, és régi ruháinkba máris új életet tudunk lehelni. Ha szétnézünk a közösségi média DIY-csoportjaiban, rengeteg ötletet találhatunk újragondolásra, átszabásra, esetleg kreatív felhasználásra (nem feltétlenül ruhadarabként).
Sok olyan alkotóművész is van, akik újraálmodnak bizonyos darabokat - lehet, hogy ami nekünk most feleslegesnek tűnik, az nekik kincs lesz a portfóliójukban. Különösen a vintage darabokat ne dobjuk ki gondolkodás nélkül, mert azoknak a tervezők sokszor jobb jövőt teremtenek a rongyoszsák helyett.
Amikor egy ruhadarabot kiselejtezünk, igyekezzünk azt a körforgásban tartani. Ha a használt szobabiciklid már nem kell, de még jó állapotban van, akkor biztosan meghirdeted jutányos áron valamelyik online portálon, ami amellett, hogy neked bevételt hoz, másnak nagy örömet szerez majd. Miért ne tehetnénk meg ugyanezt egy ruhadarabbal?
Arra azért érdemes odafigyelni, hogy jó fotókat készítsünk róla, akár kiterítve, akár magunkon, és mindenképp tüntessük fel a hirdetésben, ha van valamilyen apró hibája, hogy elkerüljük a későbbi reklamációt. Minden esetben írjunk hozzá méretet, és ha lehet, adjuk is meg a ruháknál a mell-, derék-, csípőbőséget, a nadrágok hosszát, vagy a cipők belső talphosszméretét.
Ha eladni nem akarjuk ruháinkat, el is adományozhatjuk őket. Sajnos sokszor félreértés övezi azt, hogy milyen darabokat illik a rászorulóknak felajánlani. A használható és a kidobandó ruhanemű között rengetegen nem érzik a különbséget, pedig a selejtezés nem egyenlő az adományozással.
Elnyűtt, ódivatú, koszos, javítandó ruhákat ne akarjunk szegényeknek se adományozni. Ha valakinek nincsen pénze új ruhákat venni, annak nem lesz lehetősége a javítást sem megfizetni. A ruhákat igyekezzünk tiszta, megfelelő állapotban elvinni a megfelelő szervezetekhez, de azt mindenképpen vegyük figyelembe, hogy éppen milyen évszak van.
Csak aktuális, az évszaknak megfelelő ruhadarabokat adjunk le, hiszen a legtöbb adományboltnak vagy alapítványnak nincsen akkora kapacitása, hogy szezonon kívüli ruhákat is tároljon. Érdemes nyár elején előre kiválogatni a nyári ruhákat és akkor elvinni a felesleget olyan helyre, ahol hasznát veszik.
Ha nem tudjuk hajléktalanszállókon, anyaotthonokban, gyermekjóléti intézményekben vagy rászorulókkal foglalkozó szervezeteknél leadni ruháinkat, vagy azok nincsenek olyan állapotban, hogy adományozni lehessen őket, akkor keressünk ruhagyűjtő konténert a környékünkön.
Tévhit, hogy a konténerekbe kerülő ruhák rászorulókhoz kerülnek, az ide beérkező darabok 99%-át ugyanis valamilyen formában feldolgozzák. Egy részüket ruhaként értékesítik tovább, más részükből géprongy lesz. Azokat a textileket, amiket nem lehet hasznosítani, ledarálják és cementgyárakban égetik el, de ez mindössze a ruhák 5%-át érinti.
Ha a ledarált ruhának azonban túl magas a PVC-tartalma, akkor azt nem lehet égetni, ilyenkor marad a végső megoldás, a hulladéklerakás. Bár ez a konténerbe leadott ruhák 1%-ánál fordul elő, mégis fontos megemlítenünk, hiszen ha szimplán kukába dobnánk darabjainkat, egyből itt kötnének ki.
Az Európai Unióban 2025-től bevezetik a háztartási textilek kötelező szelektív hulladékgyűjtését, éppen amiatt, hogy megelőzzék ezt a borzalmas mértékű környezetszennyezést. Ezért fontos, hogy ne a szemetest válasszuk ruhaneműink selejtezésekor.
Mindennek persze az lenne az alapja, ha megelőznénk, hogy töménytelen mennyiségű feleslegessé vált darabunk legyen. Hagyjunk fel azzal a gyakorlattal, hogy mindent meg kell vennünk, ami akciós vagy éppen megfelel a legújabb trendnek.
Olyan ruhákat vásároljunk, amelyek igazán jól állnak, amiknek a típusunkhoz megfelelő színei vannak, és jó az anyaguk, szabásuk. A minőségre és kombinálhatóságra törekedjünk, a mennyiség helyett. Ne féljünk használtruha-üzletekben, garázsvásárokon vagy adományboltokban körülnézni, mert ezeken a helyeken igazi meglepetésekre bukkanhatunk.
Ha pedig a barátnőink hasonló ruhaméretűek, akkor érdemes egymással összegyűlve gardróbfrissítést tartani: mindenki hozza el azokat a ruhadarabjait, amiket nem használ már, és mehet a szabad rablás. Közös programnak sem utolsó, és mindenki elégedetten távozhat, új esélyt adva a ruháknak.
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!