Beyoncétól a Kardashian-családon át Paris Hiltonig több híresség kezében tűnt már fel Judith Leiber ridikül.
Figurális táskák, köves díszítések, erős színek, csillogás, luxus – ez jellemzi a Judith Leiber márkát, amelynek jellegzetes alkotásai talán már veled is szembe jöttek az interneten. Azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a hollywoodi sztárok között is népszerű márka alapítója és névadója egy magyar tervező volt.
Pető Judit 1921. január 11- én született Budapesten, 18 éves korában azonban Londonba költözött, hogy kozmetikusnak készülvén vegyészetet tanuljon. Később mégis visszatért Magyarországra, és a bécsi születésű szülei kapcsolatainak hála egy kézművés cégnél kezdett dolgozni. Pető a Pessl-nél tanult meg mindent a táskakészítés alapjairól, a bőrvágástól kezdve a formázáson át egészen a mintázásig. Később ő lett az első nő, aki a szakmát elsajátítva csatlakozhatott a Hungarian Handbag Guildhez, vagyis a budapesti táskakészítők céhéhez.
A második világháború alatt nem sokon múlott, hogy nem küldték őt és családját koncentrációs táborba: a nácik tervétől az orosz felszabadítás mentette meg őket. A bujdoklás alatt Pető a táskatervezésbe menekült (még ha csak gondolatban is), a háború végeztével pedig lehetősége nyílt ötleteit gyakorlatban is megvalósítania az amerikai követség titkárainak hála. A megrendeléseknek köszönhetően ismerkedett meg a szintén amerikai származású Gerson Leiber festővel, akivel 1946-ban egybe is keltek, egy évvel később pedig New Yorkba költöztek. Pető, azaz Leiber a Nagy Almában is folytatta a táskatervezést, első sikere pedig Nettie Rosenstein alkalmazottjaként érte, amikor az általa megálmodott gyöngyös és köves ridikül az akkori first lady, Mamie Eisenhower kezében tűnt fel.
Mivel a különböző cégek dizájnereként nem érezte, hogy kellőképp szabadjára engedheti kreativitását vagy tehetségét – kihasználta egyre növő népszerűségét és hírnevét – , 1963-ban megalapította saját márkáját. Judith Leiber szinte a kezdetektől fogva meglehetősen jellegzetes, egyedi darabokat készített. Bár eleinte csak zöld bőrrel dolgozott, egy alkalommal foltos lett az anyag – ezt fedte le gyors megoldásként strasszkövekkel, ami aztán a védjegyévé is vált. Karakterisztikáját, brandje 2018-ban bekövetkezett halála ellenére mind a mai napig megőrizte: az aprólékosan elkészített, részletgazdag táskákon előszeretettel használnak arany vagy ezüst bevonást, gyakran Swarowski kövekkel is díszített berakásokat. Sokszor maga a táska formája is rendhagyó: rúzs, koktél, gyümölcsös és állatfigurás ridikülök is előfordulnak a kollekciókban.
Az évek során a dizájnt és minőséget ötvöző Judith Leiber olyan presztízsre tett szert, hogy nem túlzás az A-listás sztárok egyik kedvenc kiegészítő márkájának nevezni. A közelmúltban több rangos gálán, például az Oscar- és Golden Globe-díjátadón vagy a Velencei Filmfesztiválon is feltűntek Leiber-ridikülök, de büszkén viselt ilyen táskát többek között Paris Hilton, Jennifer Lopez, Lady Gaga, Katy Perry vagy Blake Lively is, Beyoncé pedig Renaissance című albuma megjelenésékor egy személyre szabott, egyedi lemez alakú darabot is kapott.
Legutóbb épp pár hete került újra a hírekbe a Judith Leiber márka, miután a Kardashian-nővérek egy 7 ezer dolláros, azaz mintegy két és fél millió forintot érő táskát választottak barátnőjük, Lauren Sanchez számára. Jeff Bezos menyasszonya a Blue Origin teljesen női, 11 perces űrexpedíciója után kapta a frappáns UFO Orbiter fantázianevű darabot ajándékba, mivel előtte több rendezvényen is hasonló, asztronauta-tematikájú kiegészítőjével tűnt fel.
The Kardashians gifted Lauren Sánchez an out-of-this world $7K purse after Blue Origin space flight https://t.co/vprnD1Mssj pic.twitter.com/5btvlQbppL
— Page Six (@PageSix) April 17, 2025
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!