A kortárs design és művészetek képviselőinek legjava a szakma legnagyobb rendezvényein mutatta meg magát a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) szervezésében 2023-ban. Tavasszal Milánóban, ősszel pedig Prágában és Budapesten találkozhattak az érdeklődők a hazai alkotók munkáival. A design világában jártasak egy ismerős névvel is találkozhattak, Rossana Orlandi 2023-ban járt először Budapesten, hogy megtekinthesse a 360 Design Budapest kiállítást.
Intenzíven indult az év, hiszen a világ egyik legnagyobb design eseményére és bútorexpójára, a Milan Design Week-re készült az MDDÜ. 2023 áprilisában az Alcován, a rendezvény egyik nagyon friss, innovatív és élettel teli helyszínén jelent meg a Budapest Select kiállítás. A kommunikáció hatékonysága érdekében, a nemzetközi legjobb gyakorlatokat figyelembe véve létrehozott Budapest Select ernyőmárka alatt 121 tárgy jelent meg 37 alkotótól. A designerek mellett most először iparművészek munkái is megjelentek, a kiállítás koncepciója pedig az innováció és a technológia, valamint a tradicionális anyaghasználat találkozására épített. A hazai művészek és tervezők munkáira felfigyelt a nemzetközi közönség, az olasz Corriere della Sera, a Vogue, a Domus, a la Repubblica, az Elle Decor és az Artribune is beszámolt a Budapest Selectről.
Nagyon fontos mérföldkő, hogy Rossana Orlandi, a design világ egyik legnagyobb alakja személyesen kiválasztotta három magyar tervező termékeit, amelyeket a Milan Design Week alatt a Rossana Orlandi Master Galériában állított ki. Ez a kortárs design kiemelkedő helyszíne, a világ top showroomjainak egyike, presztízsértékű, hogy a magyar tervezők bekerültek a RoCOLLECTIBLE DESIGN kiállításra. Hatalmas elismerést és lehetőséget kaptak, munkáik a designhetet követően is megtalálhatóak a galériában.
A Milan Design Week alatt jelentették be az MDDÜ és Rossana Orlandi közötti együttműködést: az elmúlt években többek között EDIDA-jelölt termékeket is eredményező inkubációs program 2023-ban megújulva, design LAB created by Rossana Orlandi címmel indult el. Az együttműködés célja a hazai márkák nemzetközi láthatóságának növelése. Rossana Orlandinak nagyon jó érzéke van a tehetségek megtalálásához, ő fedezte fel például a "Spun Light" tervezőjét, Sebastian Wrongot, de a feltörekvő tehetségek mellett olyan nagyágyúkkal is együtt dolgozik, mint pl. Tom Dixon, Marcel Wanders vagy a Studio Job. Kurátorként részt vett az inkubációs program 5 gyártó-tervező párosának kiválasztásában, akiket konzultációval és mentorálással segít a termékfejlesztésben. A kortárs design tapasztalt nagyköveteként képes meglátni a magyar design különlegességét, segít megtalálni és bemutatni azokat a tehetségeket, akik nemzetközi szinten is képesek egyedit alkotni. A tárgyakban a kísérletező hozzáállást keresi, a tradíciók és az innováció újszerű ötvözését.
Az Alcovával elindult folyamat a 25. jubileumi prágai Designblok Nemzetközi Design Fesztiválon, Közép-Európa egyik legjelentősebb kreatívipari eseményén folytatódott. Az MDDÜ és a prágai Liszt Intézet együttműködésében először mutatkoztak be önálló standon a Budapest Select ernyőmárka alatt magyar művészek október 4-8. között. A Prágai Nemzeti Galéria legnagyobb kiállítóterében a Trade Fair Palace Openstudio szekciójában jelent meg az installáció, amelyen 15 hazai művész munkája kapott helyet. Nagyon sok fiatalt is vonzott a Budapest Select, amely koncepcióban az utazás parafrázisára épített. Az installáció, a jellemzően műtárgyszállításoknál használt fa kalodákból épült fel, a bennük elhelyezett közel 30 tárgy a kincsként őrzött emlékeket idézte fel, amelyeket az utazások során gyűjtünk és viszünk tovább magunkkal. Hazai és nemzetközi szinten elismert keramikusok és az üvegtervezők, szobrászok munkái jelentek meg, a szilikátipar legjava. Egy teljesen új közönség ismerhette meg a kortárs magyar kreatív felhozatalt, több gyűjtő is vásárolt a tárgyakból.
A Prágában megjelenő szelekció egy része a 360 Design Budapesten is látható volt október 17 és 22. között. A regionális kiállítás a kulturális, turisztikai, oktatási intézmények, építőipari és design vállalkozások bevonásával egy élményalapú, a CEE országokban egyedülálló design programsorozattá fejlődött az évek során. A negyedik alkalommal megrendezett kiállításra kiválasztott képző- és iparművészek, designerek munkái egyfajta párbeszédet teremtettek a hagyományos technikák és azok újraértelmezése között. Több mint 200 tárgyat tekinthettek meg a látogatók az Adria-palotában, ahol most először gyártók is kiállítottak, amellyel a kollaborációk létrejöttét kívánta ösztönözni az MDDÜ. 14 regionális márka jelent meg a kiállító térben, amelyet a régió szakújságírói is megtekintettek, akik study tour keretében a főváros színes kulturális kínálatából is ízelítőt kaptak. Rossana Orlandi, mint a programsorozat kiemelt vendége egy kreatív párbeszéd keretében osztott meg részleteket karrierútjáról, ezzel segítve a karrierjük előtt álló pályakezdőket a területen. A 360 Design Budapesten debütáltak a design LAB curated by Rossana Orlandi gyártó-tervező párosai is, akik itt prezentálták először a projektjeiket. Izgalmas, újhullámos olasz designmárkák panelbeszélgetésén vehettek részt az érdeklődők, továbbá népszerű exkluzív tárlatvezetésekhez és az MDDÜ partnerei által városszerte szervezett kísérőprogramokhoz is lehetőség nyílt csatlakozni.
Az MDDÜ stratégiai célkitűzései közé tartozik a hazai alkotók ismertségének növelése, az exporttevékenységük elősegítése és az együttműködési lehetőségek előmozdítása. Ennek érdekében a jövőben is célja, hogy további hazai és nemzetközi design rendezvényeken és vásárokon nyújtson bemutatkozási lehetőséget a hazai művészeknek és tervezőknek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!