A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) által immár ötödik alkalommal megrendezett 360 Design Budapest kiállítás ezúttal egy nagymúltú budapesti történeti helyszínen várja az érdeklődőket. Az esemény 2024-ben minden eddiginél több alkotó több mint 200 tárgyát jeleníti meg. A 360 Design Budapest 2024. október 15. és 20. között a Budapest Design Week központi kiállításaként valósul meg.
A Red Dot-díjjal elismert, idén ötéves 360 Design Budapest 2024. október 15-20. között kerül megrendezésre. A nemzetközi és hazai alkotók munkáit felsorakoztató nagyszabású designesemény célja a közönség szemléletformálása és szakmai ismereteinek bővítése, amely során a magyar és nemzetközi tárgykultúra magas minőségét és kulturális sokszínűségét 360 fokos megközelítésben tárja a látogatók elé. Egy központi helyszínen valósulnak meg a kapcsolódó események, ahol összpontosul a hazai és nemzetközi tárgykultúra bemutatása. A rendezvény során különböző társművészeti ágak legkiemelkedőbb szereplői járják körül a teret, és ismertetik az alkotások jellegzetességeit, sokszínűségét változatos megközelítésekből. Az idei év programjai lokális design-események, helyszíni szakmai beszélgetések és exkluzív tárlatvezetések formájában várják a látogatókat. Vitáris Iván és Schoblocher Barbara zeneművészeti megközelítésből, míg Nemes Márton, Tombor Zoltán képzőművészeti fókuszból mutatják be a sokszínű tárlatot. A tárlatvezetők sorához Szamosi Zsófia, színésznő, Keller Adél, tiktokker és még további vendégek csatlakoznak. A Magyar Divat & Design Ügynökség kiemelt figyelmet szentel az edukációra és tudásmegosztásra, ezért ingyenes, élményalapú szakmai tárlatvezetést biztosít a szakképzési és felsőoktatási intézmények, tanulói és oktatói számára. Az Art Market Budapest, az Iparművészeti Múzeum, a Bayer Construct Zrt., valamint az ELLE Decoration belsőépítészeti szaklap a 360 Design Budapest 2024 kiállításának stratégiai partnereiként csatlakoznak az eseményhez.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is három kiállítási kategóriában, Brand Product, Collectible Design, valamint Prototípusok és/vagy Digitális tervek jelentkeztek a hazai és nemzetközi feltörekvő alkotók, formatervezők, művészek. Rekordszámú jelentkezés érkezett, amelyből közel 30 fiatal tehetség állíthat ki a 360 Design Budapesten.
A kiállítás nemcsak a hazai és regionális designmárkák, ipar- és képzőművészek közötti együttműködést támogatja, hanem szakmai találkozópontot és platformot biztosít a különböző lokális és nemzetközi kreatívipari szereplők számára, ezzel hozzájárulva a versenyképesség növeléséhez és a kreatív iparági ökoszisztéma fejlődéséhez. A stratégiai célokkal összhangban hazai gyártók is megjelennek az installációs térben. Az idei eseményen ismételten jelen lesznek a nemzetközi szakmai sajtó prominens képviselői, akik egy változatos hospitality túra keretében ismerkedhetnek meg Budapest kiemelkedő kulturális értékeivel, ikonikus helyszíneivel és gasztronómiai különlegességeivel.
Az idei októberi kiállítás különleges otthonra talált a Nyugati Pályaudvar egykori várótermében, amely több száz négyzetméternyi területet biztosít a beérkezett, rekordmennyiségű pályamű kiállítására. A grandiózus helyszín, amely a kelet és nyugat szimbolikus összekapcsolódását jelképezi, ideális platformként szolgál a hazai és nemzetközi designközösség közötti együttműködés és áramlás bemutatására. A lokáció kiválóan illeszkedik az MDDÜ értékmegőrző és értékteremtő stratégiájába: miközben a rekonstrukció alatt álló és felújított terek új funkcióval gazdagodnak, lehetőséget biztosítva a történelmi helyszínek bemutatására és múltjuk ismertetésére.
A Nyugati Pályaudvar 1877-es megnyitása óta Budapest egyik legfontosabb vasúti csomópontjaként tartják számon. Az állomás építése a Nagykörút fejlesztésével párhuzamosan zajlott, így annak egyik meghatározó és emblematikus építményévé vált – az épület egészen születése óta fontos szerepet tölt be Budapest városképében. A létesítmény az Osztrák Államvasutak megrendelésére készült, a tervezési folyamatot Gustave Eiffel cége koordinálta, August de Serres-Wieczffinski építész közreműködésével, az ikonikus vasszerkezet pedig a német származású francia Théophile Seyrig munkáját dicséri. A pályaudvar megjelenésében fel-felbukkannak a francia építészeti stílus jellegzetességei.
Az installáció a helyszín ipari karakterét és rekonstrukcióját hangsúlyozza, kihasználva a tér természetes adottságait, grandiózus léptékeit. A kiállítási tér központi elemeiként elhelyezett hálóval borított építési állványok, installációs felületként funkcionálnak a kiállított tárgyak számára. Az installációs metódus kiválóan összecseng a kurátori koncepcióval, amely idén a magyar iparművészet és design kulturális rétegzettségét hangsúlyozza, kiemelve, hogy ezek a diszciplínák az évszázadok során a nemzeti identitás meghatározó pilléreivé váltak. A 360 Design Budapest rávilágít arra, hogyan formálódnak újjá a szecesszió és az art deco gazdag esztétikai hagyományai a kortárs alkotók munkáiban, miközben a fenntarthatóság kontextusában a körforgásos gazdaság és a hosszú távú, időtálló megoldások kapnak kiemelt szerepet.
További információk elérhetőek a 360 Design Budapest honlapján, ahol az ötödik évforduló alkalmából megújult arculat várja az érdeklődőket.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!