Butikok saját koncepcióval és különleges hangulattal
Annak ellenére, hogy Budapest még mindig nem éri el a nyugat-európai városok szintjét a divatmárkák választékának tekintetében, a turkálók és a különböző vintage boltok fénykorukat élik. A trendeknek köszönhetően egyre könnyebb fillérekből divatosan felöltözni, és aki tudja, hogy merre keresse a város legjobb használtruha üzleteit, az folyamatosan kincsekre bukkanhat. Ebben a cikkben azokat a butikokat mutatjuk be, amik a sima turkálókat felülmúlva, saját koncepcióval, hangulattal és mondanivalóval rendelkeznek.
Az Astoria mellett található, apró bolt észrevétlenül bújik meg a Károly körút forgatagában. A Humanának több turkálója is van a városban, a Vintage előjellel ellátott boltjuk viszont magasan a legjobb. Egy turkáló két szempontnak kell megfeleljen ahhoz, hogy máskor is visszatérjek szerencsét próbálni. Az első szempont nyilván az ár, hiszen azért megy az ember turkálni, mert nem akar/tud tetemes összegeket elkölteni. A második szempont, az árnál sokkal fontosabb, a ruhakínálat. A Humana csillagos ötösre vizsgázott mindkettőből, hiszen nem egyszer fordult már elő velem, hogy arra sétálva csak betoppantam körbe nézni, majd egy óra múlva azon kaptam magam, hogy az összes pénzem elköltve hatalmas zacskókkal próbálok lavírozni a kijárathoz. Ebben az üzletben a gálaruhától kezdve a sínadrágig minden megtalálható, csak keresni kell. Aki ‘menő’ ruhákban szeretne járni, az általában beugrik a Humanába, és megvásárolja pár sportmárkának a kiselejtezett darabját. A különböző szabású farmerdzsekik és nadrágok szerelmesei akár beköltözhetnének a boltba, hiszen akkora a választék, hogy lehetetlen mindent felpróbálni pár óra alatt. Ár-érték arányban ahogy írtam szuper, vannak napok, amikor minden 300 Ft-ba kerül, de akár egy csodás kabátot már 2-3 ezer forintért is ki lehet fogni. A Vintage Humanában a vásárlásnak csak a nyitottságunk szab gátat (és a pénztárcánk.)
Pár évvel ezelőtt a Typo Showroom ruháival csak garázsvásárokon találkozhattunk. Nemrég a Palotanegyedben nyílt meg első butikjuk, egy aprócska, letisztult, bűbájos galériával felszerelt vintage üzlet. A ruhák mind egyediek, a két tulajdonos hölgy évekig gyűjtötték azokat a darabokat, amikben rajtuk kívül senki más nem látott fantáziát. Szerencsére a polcok nincsenek telezsúfolva ruhákkal, ezért egyesével is könnyedén végig lehet nézni a kínálatot, a galérián pedig a próbafülkében kényelmesen lehet próbálgatni. Azért szeretem ezt a boltot, mert koncepcióban gondolkodnak, és az alapdarabokat túlszárnyalva olyan ruhákat lehet vásárolni, amik amellett, hogy egyediek, az eszmei értékük is jelentős a tulajok számára. Sima Adidas vagy Reebok pulcsik helyett itt minden egyes darabon van valami plusz, egy extra, amitől azonnal bele lehet szeretni a kiválasztott darabba. Lehetetlen üres kézzel távozni, és ami fantasztikus, hogy nem a szerencsén múlik a tökéletes ruha megtalálása, mint a legtöbb turkálóban. Az árak teljesen reálisak, egy Levi’s nadrágot 6-7 ezer forintért lehet hazavinni. Ez az egyik kedvenc helyem Budapesten, és biztos vagyok benne, hogy nagy jövő áll a Typo Showroom előtt.
A Szondi utcában lévő extravagáns bolt szerelmesei leginkább bevállalós öltözködési stílussal rendelkeznek. A 20 centiméter magas platformos magassarkúktól (ezek a cipők a kedvenceim a Jajcicában) kezdve minden olyan ruhadarabot itt lehet megtalálni, amire a legtöbben visszakozva rázzák a fejüket. De hát ezért jó, hogy mindannyian különbözzünk, nem? A bolt maga hatalmas, tele rengeteg cipővel, kalappal, kiegészítővel, és természetesen ruhával. A különböző szekciók nagyon jól vannak elválasztva, így nem kerül évtizedekbe, míg megtalálod a neked tetsző részleget. Az egyetlen hátránya, hogy a felsorolt üzletek közül ez a legdrágább. A Jajcica hangulata a kilencvenes évek New York-ját idézi, ahol a különböző szubkultúrák találkoznak, punkoktól kezdve drag queeneken át a motoros bandatagokig. Az igazi egyéniségek törzshelye, de akkor sem kell elhatárolódni tőle, aha nem vagy annyira bevállalós, feliratos pólókat, dzsekiket így is könnyedén találhatsz. Ha mennyasszony vagy, és last minute keresel ruhát a nagy napra, lehet, hogy a Jajcica lesz a mentsvárad.
A Blaha Lujza tér miliőjének szignifikáns részét képezi az Alterego Shop, ami azóta működik, mióta csak az eszemet tudom. A város ruhaboltjainak alapköve ez az eldugott üzlet. A vevőkör a legkülönbözőbb emberekből áll, Martens csizmás punkok, és az unokának ajándékot kereső nagymamák egyaránt megfordulnak itt. Az Alterego erőssége a cipőkínálat, rengeteg Vans, New Balance, és más olyan márkás sportcipők találhatóak, amiknek a létezéséről lehet, hogy nem is tudtál. Ha egy különleges mintájú vagy szabású cipőt keresel, de nem akarod viszontlátni senki más lábán, akkor ne habozz, nézz körül az Alteregóban.
Eddig home shopként működött, ma már a Paulay Ede utcában árulja ruháit Stefánkovits Fanni. A téglafalak, neonvilágítások, és a különböző poszterek nyers stílusa hangulatosan tükrözi a bolt szellemiségét. Többször jártam ebben a butikban, a jó zenék mellett a ruhák önmagukért beszélnek, a tipikus ‘nagyiruha’ itt alapdarabnak számít, de rengeteg kiegészítő közül lehet válogatni. Ha szerencsés vagy, akár egy designer darabot is vadászhatsz magadnak pár ezer forintért. Szeretem ezt a helyet, főleg azért, mert az Antifactory Vintage is koncepcióban gondolkodik, nem árul olyan ruhákat, amit a tulaj ne venne fel. Ha kíváncsi vagy rá, hogyan ismerhetsz meg egy személyt a ruhatárán keresztül, látogass el erre a helyre.
Csáka EszterAz általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!