A napokban olvashattuk azt az örömteli hírt, hogy (végre) hazánkban is megvalósul a visszaváltható PET palackok rendszere. Napjainkban rohamosan fogynak a természeti erőforrások, így elengedhetetlen, hogy mindannyian olyan magatartás szerint éljük a hétköznapjainkat, amivel elősegítjük a fenntarthatóságot.
Ami a ruházatot és a textíliát illeti korábban az EU apró lépéseket tett csupán a fenntarthatóság érdekében, hiszen hosszú ideje hagyja tömegével gyártani és terjedni a fast fashion darabokat, amit ugyan szinte fillérekért kaphatunk meg, de környezetvédelmi szempontokat figyelmen kívül hagyva hoznak le a gyártósorok. Élj gyorsan, használd keveset, dobd el, vegyél újat – lehetne a szlogen.
Most úgy tűnik, hogy ezzel kapcsolatban valami új van születőben, ugyanis az EU a természetes és fenntartható slow fashion irányába tett lépéseket. Nemrégiben közzétette azt a textilstratégiáját, melynek célja a túltermelés és a túlfogyasztás leküzdése, valamint, hogy az Európai Uniót a klímasemleges, körforgásos gazdaságra való átállásban segítse azzal, hogy a ruházati termékek a jövőben tartósabbak, javíthatóbbak, újrahasznosíthatóbbak legyenek. A fenntartható „slow fashion” (lassú divat) koncepciója a természetes anyagokkal valósul meg, s ebben a természetes szőrme az európai körforgásos biogazdaság szerves része, megújuló divat alapanyagot képvisel, hiszen rendkívül hosszú élettartammal, akár 50 évig is hordható.
Itthon számos jeles képviselője van ennek az iránynak, sőt tevékenyen járulnak hozzá a természeti körforgáshoz, az átgondolt fenntartható divathoz. Ők a valódi szőrmével foglalkozó állattenyésztők, kikészítők, szűcsök, tervezők, kereskedők és érdekképviseleteik.
Hazánkban a Magyar Szőrme- és Bőripari Szövetség az IFF - Nemzetközi Szőrme Szövetséggel együttműködve, elkötelezetten dolgozik a szőrme és a divatszakmában helyet kérő fiatal designerek támogatása mellett. Több mint 10 éve sikeresen szerveznek Magyarországon versenyeket, workshopokat, tanfolyamokat, ahol az érdeklődők közelebbről ismerhetik meg a szőrmeipar minden szereplőjét, a szőrmekészítés minden fázisát, lehetőséget adva az érdeklődők számára prémes állatfarm meglátogatására is, ami talán a leginkább képes bizonyítani, hogy az állatok jóléte nélkül nincs minőségi, eladható prém.
A szövetség kiemelkedő versenyének számít a Fur Promotion Boom 2023., melyet idén szeptember 15-én rendeztek meg.
A megmérettetésen a természetes szőrmék a szintetikus textíliák és műszőrmék, biológiailag lebomló, megújuló alternatívájaként jelentek meg a lelkes designerek által. Az esemény a magyar tervezők számára lehetőséget nyújtott bemutatkozásra, szakmai fejlődésre, illetve a nemzetközi divatplatformokon való megjelenésre.
Az idei verseny első három helyezettje:
1. helyezett: Braunitzer Borbála idén végezte el a MOME Divat-és textilszervező mesterszakát, a versenyre mestermunkáit “nevezte” be. Ruhakölteményeit La Fontain fabulái inspirálták, amelyek közül előnyben részesítette a madár szereplőket tartalmazó történeteket – Egy holló, aki sast akart játszani, A kakas és a róka, A pávatollakkal ékeskedő szajkó – mivel a madarak mintázata megfelelő alapot nyújt a szőrmedarabokból való építkezés koncepciójára és visszaadja azt a légiességet, amit megjeleníteni kívánt.
2. helyezett: Reinitz Gréta számára a legfontosabb, hogy a megálmodott termék tervezésekor a fantáziája és a végeredmény teljes mértékben őt tükrözze. Legyen szó különféle stílusú, alapanyagú darabokról, a hangsúly a viselhetőségen van. Munkái során a fenntarthatóság, újrahasznosítás és az elegancia ötvözésével mutat új irányt a divatban. Jelenleg a firenzei Polimoda divatiskola elsőéves divat styling hallgatója.
3. helyezett: Molnár Márk, időtlen és hordható darabokat tervez, amelyek az enyhén provokatív és merész kliensei titokzatos, elegáns és merész oldalát hangsúlyozzák. Márkája középpontjában határozott, kifinomult és stílusos hölgyek állnak, életkortól függetlenül. A budapesti székhelyű tervező rendhagyó, újrahasznosított ruhákból készült kollekcióval állt elő, melyben olyan értékes anyagok kaptak főszerepet, mint a moherszövetek, lámagyapjú, bőrök és szőrmék.
Minket, mai vásárlókat egyre inkább érdekel, hogy honnan származik egy termék, hogyan állították azt elő, illetve a készítéséhez felhasznált anyagok fenntarthatósága. Jelenleg még a szabályozó hatóságok és a divatszakma szereplői sem ismerik pontosan a szőrmeipart és a szektorban rejlő lehetőségeket, annak környezetbarát, fenntartható jellegét. Épp ezért tartotta fontosnak a szakma, az érdekképviseletek, illetve a Nemzetközi Szőrme Szövetség (IFF), hogy egy egységes tanúsítási keretrendszert hozzon létre a természetes szőrmékre vonatkozóan. Ez a Furmark®. A szőrmék esetében a Furmark® címke jelzi, hogy a vásárló által vásárolt szőrméből készült termék alapanyagának származási helye ismert, minősített tenyészet, s az előírásoknak megfelelően garantálják az állatjólétet és betartják a környezetvédelmi normákat, ami napjainkban a fenntarthatóság zálogát is jelenti. A címke QR-kóddal ellátott, melynek beolvasása után a felhasználó teljes információt kap a megvásárolt termék származásáról, előállításáról, valamint nyomon követheti a szőrme útját a minősített farmtól, a kikészítőn át a kereskedőig. Ez a címkézési rendszer átláthatóságot biztosít és segíti a fogyasztókat a szőrme termékek vásárlásában. A Magyar Szőrme- és Bőripari Szövetség támogatja a természetes prémek átfogó tanúsítási és nyomon követési rendszerének a magyarországi elterjedését. A Furmark® megerősíti a természetes szőrme értékét, helyét a fenntartható divatban, valamint alátámasztja a globális, elismert szabványok megvalósítására irányuló - a szőrmeágazat, a márkák és a fogyasztók - közös, előremutató erőfeszítését.
A cikket készítette: Petrovics Kinga
A cikk megjelenését támogatta:
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!