A MOME hallgatói olyan ruhákat terveztek, amik a fogyatékossággal kapcsolatos előítéleteinkre reagálnak
A “Normcore - Akadálymentes divat” című új kiállítás témája, hogy mihez kezd a divat azokkal, akiknek az átlagostól eltérő a teste, akiket figyelmen kívül hagynak a konfekcióméretek. Az Allee Bevásárlóközpont aulájában jún. 4-10- között látható tárlat végtaghiánnyal- és mozgáskorlátozottsággal élők számára készült ruhákat mutat be, melyek a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kurzusán készültek, érintettek bevonásával - többek között a Robotlánnyal, Lukoviczki Rékával, aki már az ELLE címlapjáról is ismerős lehet. A kiállítást az egyetem egyik kutatólaborja, a MOME TransferLab jegyzi.
A „Normcore” a kortárs divat kifejezése, és a végletesen egyszerű, szélsőségesen „normális” öltözködést írja le. De vajon létezik egyáltalán normális test? Mi a normális? A ruhatervezésnek óriási szerepe, kommunikációs feladata és lehetősége van e párbeszéd alakításában. Az „egészséges test” ugyanis csak egy mesterséges kép, amely a fogyatékosságot a normálistól eltérőnek jelöli. Pedig a fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, ami azon környezeti és szociális akadályok következménye, melyeket a többségi társadalom állít fel.
Fogyatékkal élünk olyankor is, amikor bármilyen átmeneti vagy időskori fizikai állapot miatt elesünk olyan lehetőségektől, amelyek a társadalom minden tagját megilletik. Ezek a nehézséget okozó helyzetek sokszor a minket körülvevő tervezett környezetből adódnak, tehát emberi döntések eredményei. Egy ilyen felelős döntés többek között a divattervezés is. A ruha ugyanis testünk meghosszabbítása, ami képes arra, hogy egyedi igényeinkre, ízlésünkre, alkatunkra, személyiségünkre reagáljon.
A tárlaton olyan divatterveket és divatfotókat láthatunk, melyek az érintettek számára, az ő aktív részvételükkel készültek. A végtaghiányos, kerekesszékes együttműködők személyes igényeire szabott ruhák teljes mértékben funkcionális, viselhető darabok. Létük a fogyatékossággal kapcsolatos előítéleteinket kérdőjelezik meg. Mi történik akkor, ha a ruhatervezés valódi igényeket követ, és jelentésteli gesztusokkal beszél a viselőjéről? A kiállítás ideje alatt több tematikus beszélgetésen is részt vehetünk a témában.
A kiállítás kurátorai: Dobi Dóra, Mihály Kamilla, Veres Bálint
További információ: https://www.facebook.com/events/172492330026049/
A kísérőprogramok listája: https://www.facebook.com/events/206283120182422/
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!