A szülési trauma alatt sokan csak a fizikai sérüléseket értik, a lelki oldalról még mindig nagyon kevesen beszélnek.
A gyermek születése a legtöbb szülő számára egy nagyon pozitív, örömteli esemény, de sokszor előfordul, hogy a boldogságot beárnyékolja a szülési trauma. Erről a jelenségről még manapság sem beszélnek szívesen a nők.
A szülési trauma mondhatni egy gyűjtőfogalom, ami magába tömöríti mindazokat a fizikai és mentális traumákat, amelyeket elszenvedhet egy nő a szülés során. A meghatározás szerint azok az interakciók sorolhatóak ide, amelyek negatív, nyomasztó érzelmeket válthatnak ki, és rövidebb vagy hosszabb távon károsan befolyásolhatják a nők egészségét, jólétét.
A szüléssel összefüggő trauma lehet mentális vagy fizikális, mindkettőnek több formája van. Talán a fizikait könnyebb behatárolni, mivel ezeknek egy nagyobb része a születés folyamatában keletkezik. A legtöbbet viszonylag könnyen be lehet azonosítani, ilyenek lehetnek például a medencesérülések, az inkontinencia, a császármetszés utáni seb vagy akár a szülés utáni vérzés. A mentális traumákat azonban kicsit nehezebb azonosítani.
A szülés során a nőket nem csupán fizikai traumák érhetik, és gyakran előfordul, hogy a fizikai megpróbáltatás a mentális egészségre is hatással van. A születés egy csodálatos dolog, ugyanakkor megviseli a nők szervezetét, ijesztővé válhat az adott helyzet, és akár traumatizálhatja az anyákat. Sokan úgy vélik, hogy a trauma egy túlságosan erős szó, ezért nem is szeretik használni, ám a szakemberek arra bíztatnak minden anyát, ha így élték meg, akkor nyugodtan fejezzék ki ezzel.
A sokk, ami a szülés során érheti a nőket számos mentális problémához vezethet. Többek között felléphet szorongás vagy akár depresszió. Fontos, hogy a trauma akkor is jelentkezhet, ha fizikai trauma nem történt. A szülés után is kitarthat a traumatizált állapot, az érintett nőknek hónapokig vagy akár évekig szükségük lehet támogatásra.
A kutatások szerint 4 anyából átlagosan 1 tapasztal PTSD-t a szülés után. A vizsgálatok alapján vannak olyan nők, akik jobban ki vannak téve a szüléssel kapcsolatos traumáknak, mint mások. Jellemzően azoknál az anyáknál jelentkezik nagyobb arányban, akiknek voltak problémái a fogantatással, várandóssággal, esetleg korábban volt vetélésük. A sürgősségi beavatkozások, váratlan események a szülésnél szintén növelhetik a traumák esélyeit. Ám a koraszülött gyermekek esetében az elszakadás is probléma lehet.
A trauma után többféle probléma kialakulhat, megjelenhet a szülés utáni depresszió, rémálmok, pánikroham, alvászavar, a szülés utáni poszttraumás stressz vagy akár az obszesszív-kompulzív zavar, ami az anyáknál az újszülött folyamatos ellenőrzésével kezdődik, később pedig megjelenhetnek a rögeszmés gondolatok. A szakértők szerint nagyon fontos, hogy a szülési traumákat megfelelően kezeljék, ezért érdemes minél hamarabb segítséget kérni, szakemberhez fordulni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!