Se nem fiúk, se nem lányok - az ELLE riportja a thai ladyboyokról
A 22 éves Natachat szállodamenedzser szakon tanul, középmagas, vékony, tökéletes az arcbőre, bájosak a mozdulatai, és nagyon népszerű a társai között. Ismertségét annak köszönheti, hogy a 2011-es Miss Lady Lady versenyen, amit az egyetemen a transzszexuálisoknak rendeznek, ő lett az első. Natachat fiúnak született. Ma ladyboy, más néven kathőj, azaz fiú, aki éppen nővé változik – mégpedig gyönyörű nővé. Többi 200-400 társához hasonlóan (a szám azért ilyen pontatlan, mert a semlegesség jegyében az egyetemi hatóságok nem tartják őket számon) ő is a Suan Dusit Rajabhat egyetemen tanul Bangkokban. A ladyboyok nemcsak az oktatás magas színvonala miatt választják ezt az egyetemet, hanem azért is, mert itt különösen megértők velük szemben. Itt nem találkozunk azokkal a klasszikus nyugati reakciókkal, amelyek nagyjából a zavartól a szánalmon keresztül a teljes értetlenségig terjednek. De valami azért érezhetően változóban van. És nem csak Nepálban, ahol júniusban döntés született arról, hogy az útlevelekben megjelenhet egy harmadik nem is. Németországban november elsejétől lehetőség lesz a születési okmányokba a nem rovatba azt írni: meghatározatlan. Kaliforniában a transznemű diákoknak saját mosdójuk és öltözőjük van, amit annak alapján választhatnak meg, milyen neműnek érzik magukat. Ezzel párhuzamosan, miközben a tanulmányok sokasodnak, bizonyos esetek még mindig óriási médiavisszhangot keltenek, mint például a WikiLeaks-botrányban 35 év börtönre ítélt katona, Bradley Manning esete, aki közölte, hogy nőként kíván tovább élni, elkezdni a hormonterápiát és Chelsea Manningnak kell hívni. Lehet, hogy toleranciaügyben a thaiföldi egyetem előrébb jár a Nyugatnál?
A bangkoki egyetem első látásra semmiben sem különbözik a többitől. Reggelente kipufogógázban és autódudák hangja között fiatal lányok és fiúk tülekednek a kampusz bejáratánál. Kék-fehér egyenruhájukban, csoportokba verődve ráérősen sétálgatnak vagy éppen sietve szedik a lábukat a kommunikáció, a marketing, a vendéglátásmenedzsment és egyéb órákra igyekezve.
Nem könyű megállapítani, ki az közülük, aki „igazán" lány, és ki ladyboy? Az egyetlen árulkodó jel a testmagasság lehet. Viszont senki nem sértődik meg, ha valaki megkérdezi tőle, hogy ő most fiú vagy lány. Sőt, aki ladyboy, az egy kicsit még büszkének is tűnik. Mindeki hasonló életútról számol be, mint Natachat. „Mindig tudtam, hogy valójában lány vagyok – meséli. – A szüleimet először sokkolta a hír, és mindenféle olyan tevékenységre írattak be, például focizni, ami tipikusan fiús dolognak számít, hogy „igazi fiú" legyen belőlem. Úgy tudtam átváltozni, hogy idősebb ladyboyok tanácsát követtem, akiket az interneten keresztül ismertem meg. Az ő utasításaikat követve kezdtem női hormonokat szedni 13 éves koromtól kezdve (Thaiföldön a fogamzásgátló tablettákhoz szabadon hozzá lehet jutni), hogy ne kezdjek pubertálni. A mellemet húszéves koromban operáltattam meg, a családom segítségével. A végleges nemváltó műtétemre a diplomaosztóm után kerül majd sor." Natachat nagyon elégedett a Suan Dusit egyetem hozzáállásával, ahol a transznemű diákok 2000 óta hordhatják a lányok egyenruháját, már az első iskolaévtől kezdve. „Mi voltunk az elsők, akik ezt a döntést meghoztuk – meséli Thanakorn Paksa, az egyetem tanulmányi igazgatója. – Később más egyetemek is követték a példánkat. És ez nagyon jó, mert a ladyboyokban sok a potenciál: jellemzően bátrak és meglepően tehetségesek. A mi célunk az, hogy nyugodtan tudjanak tanulni és ne bélyegezzük meg őket." Az egyetem döntése élénk visszhangot keltett, bár a ladyboyok a hivatalos eseményeken továbbra is fiúként öltözködnek. Tudni kell, hogy Thaiföldön az egyetemeken is kötelező az egyenruha. Ez a helyzet elég furcsa helyzeteket szül, amikor a fiatal labyboyok (18 éves koruk előtt) rövid hajjal, nadrágban és nyakkendővel, de talpig sminkben és felékszerezve járnak. A Suan Dusiton az első év tehát arra szolgál, hogy harmóniába hozz a külső megjelenést a diák természetével. És működik! Sok ladyboy diplomázott a Suan Dusiton, akik elismert karriert futottak be: a modell Nong Poy Treechada vagy Sunny U4, aki sikeres énekes. De lett már ladyboyból orvos, producer, újságíró, színész, sőt bokszbajnoknő is. Röviden tehát a ladyboyok, akiknek a száma százezres nagyságrendű (egyes tanulmányok szerint 200 férfiból 1 transznemű), mindenhol ott vannak...
A cikket teljes terjedelmében az ELLE aktuális, novemberi számában találják.
Fotók: Yann Deret
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!