Nemcsak az űrt hódította meg az olasz Samantha Cristoforetti, hanem az emberek szívét is.
Az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentette, hogy az olasz Samantha Cristoforetti lesz a Nemzetközi Űrállomás parancsnoka, amikor 2022 áprilisában az asztronauta három társával együtt a világűrbe utazik majd az akkor induló SpaceX Crew-4 küldetésen. Az űrhajósok a 68. állandó személyzet (Expedíció-68) tagjaiként várhatóan 6 hónapot töltenek majd el az ISS fedélzetén. Cristoforetti az űrállomás parancsnokaként az első női európai űrhajós lesz, aki betölti ezt a pozíciót.
Samantha 2001-ben csatlakozott az olasz légierőhöz. Már tisztjelöltként felvették a Légierő Akadémiára, ahol négy évig osztályvezetőként szolgált, 2005-ben pedig diplomája megszerzése után részt vett az Egyesült Államok Sheppard légi támaszpontján az Euro-NATO Közös Sugárhajtású Pilóta Képzési Programján (ENJJPT), ahol 2006-ban vadászpilótaként végzett. 2009 szeptemberében csatlakozott az Európai Űrügynökséghez, és 2010 novemberében fejezte be az űrhajós alapképzést, de később robotika, repülésmérnöki képesítést is szerzett.
Ezután technikai és irányítási feladatokat látott el az ESA-ban, több évig vezette a Spaceship EAC kezdeményezést - mely a jövőbeli Hold-küldetések technológiai kihívásain dolgozik -, és két évig a Gateway projektben dolgozott, melynek célja egy állomás létrehozása a Hold körül. 2017-ben részt vett egy tengeri túlélési gyakorlaton, amelyet a Kínai Nemzeti Űrügynökség szervezett a Sárga-tengeren. 2019-ben pedig a NASA egyik szélsőséges környezeti missziójának parancsnoka volt, 10 napot tartózkodott a világ egyetlen tenger alatti kutatóállomásán, az Aquariuson.
A 44 éves űrhajósnő élettársával, Lionellel és két gyermekükkel, Kelsi Amellel és Dorian Levvel él együtt, ha éppen nincs kiküldetésen. Imád olvasni, rajong a tudomány és a technológia iránt, de a bölcsészeti vonal sem áll tőle messze: nagyon szeret idegen nyelveken tanulni, most éppen a kínai nyelvet igyekszik elsajátítani. Szabadidejét a Földön legszívesebben túrázással, búvárkodással vagy jógázással tölti. Cristoforetti fontosnak tartja, hogy világnak a visszaadjon: nemcsak az UNICEF nagyköveteként tevékenykedik, de a könyvéből származó összes bevételt is a szervezetnek adja.
Ő a valaha volt egyik legnépszerűbb női asztronauta, nem véletlenül. Emberközelisége, humora, közösségi médiában megjelenő posztjai nekünk, "földhözragadt embereknek" is közelebb hozzák az űr végtelenségét, s élvezettel merülünk el a gravitáció nélküli világ megismerésében.
A Nemzetközi Űrállomás első kávéját - mely természetesen nem lehetett más, mint egy jó kis olasz fekete eszpresszó - is Samantha főzte le, s ehhez stílusosan egy Star Trek egyenruhát vett fel a hatás kedvéért.
"Coffee: the finest organic suspension ever devised." Fresh espresso in the new Zero-G cup! To boldly brew... pic.twitter.com/Zw2CllJgzF
— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) May 3, 2015
Ha eddig azt gondoltad, egyszerű a fürdés az űrben, tévedtél. Samantha megmutatta: ahol nincsen gravitáció, ott bizony a víz sem csobog, a vízbuborékok a szappannal együtt csak hozzátapadnak az ember bőréhez.
Nem elég, ha gasztronómiai zseni vagy és jól is tudsz főzni, ha az űrben vagy, akkor gyorsnak is kell lenned. Samantha népszerű videójában felhívja a figyelmedet rá: ha nem vigyázol, akkor a frissen elkészült étel akár el is lebeghet a szád elől és éhen maradsz.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!