Kapu Tiborék elindultak a Föld felé.
A magyar űrhajós, Kapu Tibor és három társa elindult haza. Ax-4 misszió legénységét szállító Crew Dragon űrhajó magyar idő szerint július 14-én, némi késéssel, 13 óra 15 perckor csatlakozott le a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), landolni azonban csak előreláthatólag kedden fognak a Csendes Óceánban, Kalifornia partjainál.
Az űrhajó több mint 260 kilogrammnyi rakománnyal, valamint a két és fél hét során elvégzett tudományos kísérletek eredményeit tartalmazó adatokkal érkezik vissza, a landolás előtt egy sor Föld körüli manőverre lesz szükség.
Úton van a Földre a Dragon kapszula, a fedélzetén Kapu Tiborral! Rakterében a magyar kísérletek mintáival, valamint a küldetés egyik kulcseszközével, a magyar fejlesztésű RANDAM miniatürizált sugárdózismérővel. Ez az új generációs technika nemcsak a legénység egyes tagjainak egészségvédelmét szolgálta az űrhajósokat érő kozmikus sugárzás magas időfelbontású és pontos rögzítésével, de a környezeti paraméterek folyamatos mérésével számos magyar biológiai és anyagtechnológiai kutatáshoz ad elengedhetetlen adatokat, úgy mint rázkódás, páratartalom, légösszetétel, hőmérséklet és mágneses tér. Mindezt egy gyufásskatulyányi térbe szorosan elrendezve, tartalékrendszerekkel és jelfeldolgozó chipekkel együtt! A HUNOR küldetéssel tíz RANDAM egység került az űrállomásra, és tér vissza rövidesen a Földre. A legmagasabb szabványok között is sikeres eszköz és fejlesztője, a 27G Technologies gödöllői start-up cég előtt nyitva áll az űripar világpiaca!
– írta posztjában a HUNOR - Magyar Űrhajós Program.
Az előrejelzések szerint a csapat július 15-én, fél 12 környékén landolhat, de az időpont még változhat – írta meg a 24.hu. A július 15-i landolást élőben lehet majd nézni a Spacejunkie YouTube-csatornáján.
Kapu Tibor 1991-ben született, középiskolai tanulmányait pedig a a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium hatosztályos képzésében végezte, ezután pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen alap- és mesterfokon gépészmérnök képesítést szerzett. Az egyetem után az az autóiparban dolgozott, akkumulátorfejlesztésre szakosodott. A fiatal férfi 2022 januárjában jelentkezett a HUNOR Program országos űrhajós kiválasztási kampányára, amelyben összesen 247 jelölt kezdte meg több mint két éven át tartó többlépcsős tesztelését. Egy interjúban bevallotta, gyakorlatilag az utolsó pillanatban adta le a jelentkezését.
2024 januárjára a HUNOR Program négy űrhajósjelöltre szűkült, ebből a négy emberből választott ki Kapu Tibort Cserényi Gyula tartalékos kutatóűrhajóssal együtt mint a program első számú hivatásos kutatóűrhajósát. Kiképzésének utolsó szakasza az egyesült államokbeli Houstonban zajlott a NASA és az Axiom Space vállalat közreműködésével, a HUNOR pedig 2025. április 9-én jelentette be a közösségi médiában, hogy az Axiom-4 legénysége terv szerint május 29-én indul útnak a Nemzetközi Űrállomásra. A többszöri halasztást követően erre végül 2025. június 25-én került sor.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!