High-techtől natúron át a bio-szépségápolásig
A természet része vagyunk, és egészségünk, szépségünk szorosan összefügg környezetünk egészségével és szépségével. Miközben a tudomány számos vívmánnyal gazdagítja életünket, ezzel együtt ember alkotta kémiai összetevők és környezetszennyezők sokaságával árasztotta el a világot, amely nemcsak környezetünknek jelent egyre nagyobb kihívást, hanem egészségünknek is. Az ételek, amiket fogyasztunk éppúgy, mint a termékek, amiket használunk, hatással vannak egészségünkre és életminőségünkre. Ezért amikor kozmetikumot választunk, azzal is számolnunk kell, hogy amit a bőrünkre kenünk, az testünk egészére hatni fog.
Vásáron a bőrünk
Bőrünk a legnagyobb szervünk, és minden, ami a bőrünkre kerül, bejut a véráramba és ezáltal eljut testünk minden egyes pontjára. Ezért is létfontosságú hosszútávon, hogy milyen kozmetikumokat használunk. Tehát a szépségért nem csak a bőrünket visszük vásárra: egy átlag nő naponta tíz különböző kozmetikumot ken, haboz, dörzsöl, masszíroz a bőrébe, és mivel a bőrünk működése alapján sokkal inkább hasonlít egy szivacsra, mint védőrétegre, közel 130 féle kemikáliát szív napi rendszerességgel magába. A kozmetikai cégek megítélése szerint ezek biztonságosak, és legtöbbjük valóban az – legalábbis kis dózisban. De ha belegondolunk, hogy egy nő élete során átlagosan 2 kg rúzst ken magára, rájövünk, hogy egy kis spray itt, egy kis krémezés ott könnyen tetemes méreteket ölthet. A tény az, hogy valójában senki sem tudja, hosszútávon hogyan hatnak ránk ezek a kemikáliák illetve hogy testünk hogyan reagál rájuk. S mivel testünkből ez az egy adatott meg, nem árt bölcsebben odafigyelnünk rá, különösen akkor, amikor egészségünk és szépségünk amúgy is számos környezeti hatásnak van kitéve.
Vissza a természethez
A tudomány rohamos fejlődése a szépségiparban is jelentős vívmányokkal, és ezáltal egyre hatékonyabb, már-már egy kozmetikai beavatkozást is majdhogynem lepipáló arc- és testápoló készítményekkel ajándékoz meg minket. De a petricsészékben kikísérletezett molekulák mellett egyre nagyobb szerep jut az anyatermészetnek, és kozmetikumainkban szép lassan fellelhetjük mindazt a földi jót, amit őseink bölcs megfigyeléseiknek köszönhetően már alkalmaztak mindennapjaikban. Mára a legnagyobb kozmetikai márkák termékei között is bőven ráakadhatunk olyan kincsekre, amelyek a természeti népek hagyományaihoz, több évtizedes vagy évszázados tapasztalataikhoz visszanyúlva a tudomány legújabb vívmányai mellett a jól bevált természetes összetevőknek köszönhetik hatékonyságukat.
A kollagéntermelő fibroblasztokat felturbózó bioaktív molekulák segítik a sejtmegújulási folyamatokat és enyhítik a napsugárzás okozta káros hatásokat, kezdve a Chanel Sublimage termékcsaládban található ritka madagaszkári vanilla plantifoliától, a La Mer The Miracle Broth™ hatóanyagában található bőrmegújító tengeri algáig. Míg a kémiai összetevők általában egyetlen hatásra korlátozódnak, a természetes hatóanyagok egyszerre több fronton is képesek hatni, ráadásul ami a természetben fellelhető, sok esetben laboratóriumi körülmények között nem állítható elő. Például a vitaminokban, cukorban, vasban, rézben, kálciumban, magnéziumban, oxigénben gazdag spirulina hatásmechanizmusa oly gazdag és széles spektrumú, hogy mesterségesen nem reprodukálható. Nem túl nagy meglepetés az sem, hogy a leghatékonyabbnak azok a növények bizonyulnak, amelyek tradicionális alkalmazása hosszú évekre vezethető vissza. Ilyen például a kókuszolaj hidratáló hatása, amely egyedülálló molekuláris felépítésének köszönhetően képes bejutni a hajszálrostok belsejébe, és bent tartja a fehérjét és a nedvességet. Számos bőrápolási márka nevezetes arról, hogy termékeiben előtérbe helyezi a természetes hatóanyagok alkalmazását. Ilyen a The Body Shop, a Lush vagy a luxusmárkák közül a Sisley, Clarins. Ez utóbbi jelenleg több, mint 200 különböző természetes aktív hatóanyagot használ fel bőrápolási termékeihez.
Natúr vagy bio
A hagyományos kozmetikumok természetes hatóanyagösszetételének jelentős növekedése mellett egyre bővül a natúrkozmetikumok palettája is, és egyre gyakrabban bukkanunk a nagyobb drogéria- vagy parfümláncok kínálatában bio és vegán szépségápolási termékekre. Természetesen ma már ezek a termékek is laboratóriumi körülmények között készülnek, hogy garantálják a felhasznált összetevők minőségét és az előállítás tisztaságát, de kizárólag növények, gyökerek, virágok kivonataiból, illóolajaiból, növényi olajokból állnak, és nem tartalmaznak szintetikus kémiai összetevőket. A bio vagy organikus bőrápolók ismérve, hogy a felhasznált természetes összetevők kizárólag bio-gazdálkodásból származnak, vagyis termesztésük során nem alkalmaztak kemikáliákat. Ezek a termékek nem tartalmaznak szintetikus alkotóelemeket és illatanyagokat, durva kemikáliákat, színezőanyagot, nehézfémeket, tartósítószereket, genetikailag módosított organizmusokat.
Amikor bio bőrápolási készítményt választunk, biztosak lehetünk benne, hogy hatóanyagai tiszteletben tartják a bőr természetes folyamatait és tökéletesen együttműködnek velük, biztosítva és elősegítve a bőr önregeneráló, öngyógyító képességét. Azonban sokunk számára fontos a látványos, szinte azonnali eredmény, amit egy kozmetikumtól egyre inkább elvárunk. Azok, akiknek a gyors esztétikai hatás a fontos, minden bizonnyal nem a natúr- vagy biokozmetikumok között fogják keresni az igazit, mert gyors eredményeket, pár nap vagy hét alatt enyhébb ráncokat, feszesebb bőrt általuk nem fogunk elérni. A természetnek időre van szüksége, csak a saját tempójában tud haladni. Ha a bőrünk egészsége az elsődleges szempont, jó, ha hosszabb távon gondolkodunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!