A túl sok hatóanyag és a soklépéses rutinok után egyre többen fordulnak az egyszerűbb, tudatosabb bőrápolás felé.
Néhány éve még alig ismertük a retinolt, ma pedig már egy átlagos esti rutinban is könnyedén egymás mellé kerülhet savas hámlasztó, C-vitamin, niacinamid, peptidek és többféle szérum. A bőrápolás soha nem volt ennyire népszerű, a TikTok és a beauty influenszerek világában pedig lassan már alapelvárásnak tűnik a tízlépéses rutin. Ám miközben egyre tudatosabban ápoljuk a bőrünket, felmerül a kérdés: nem estünk át a ló túloldalára? A skinimalizmus, vagyis a letisztult, egyszerűbb bőrápolási rutinok trendje pontosan erre a túltelítettségre reagál. Egyre többen érzik úgy, hogy a bőrük már nem hálás a rengeteg aktív hatóanyagért, hanem inkább irritált, érzékeny és kiszámíthatatlan lett, de hol van az egyensúly a tudatos bőrápolás és a túlkezelés között? Erről kérdeztük Dr. Kádas Martina bőr- és nemigyógyászt, esztétikai bőrgyógyászt.

Az elmúlt évek egyik legpozitívabb változása, hogy sokkal többen figyelnek a bőrük egészségére. A fényvédelem ma már nem csak nyári téma, egyre többen ismerik a retinoidokat vagy a bőrbarrier fogalmát, és az is kezd természetessé válni, hogy a bőrápolás nem pusztán esztétikai kérdés. Dr. Kádas Martina szerint azonban a rengeteg információ sokszor inkább bizonytalanságot szül. Gyakran találkozik olyan páciensekkel, akik egyszerre túl sok terméket használnak, több aktív hatóanyagot kombinálnak, miközben valójában nem tudják pontosan, mire lenne szüksége a bőrüknek. A tudatosság tehát nagyon jó irány, de könnyen át tud fordulni túlkezelésbe, főleg akkor, ha valaki minden trendet egyszerre szeretne kipróbálni.
„Egy jó rutin célzott, következetes és fenntartható. Nem attól lesz hatékony, hogy sok lépésből áll, hanem attól, hogy a bőr aktuális állapotához, igényeihez és a páciens életmódjához illeszkedik. Általánosságban egy alaprutin három fő pillérre épül: kíméletes tisztítás, megfelelő hidratálás és nappal fényvédelem. Ehhez lehet hozzáadni célzott hatóanyagokat, például retinoidot, C-vitamint, niacinamidot vagy savas hámlasztót, de nem feltétlenül egyszerre és nem minden nap. A határ ott húzódik, amikor a rutin már nem támogatja a bőrbarriert, hanem folyamatosan ingerli azt. Ha valaki úgy érzi, hogy egyre több terméket használ, mégis egyre érzékenyebb, szárazabb, pirosabb vagy gyulladtabb a bőre, akkor érdemes megállni és újragondolni a rutint” – javasolja a bőrgyógyász.
Dr. Kádas Martina szerint különösen gyakori, hogy a zsírosabb, aknés bőrű páciensek egyre erősebb tisztítókat és szárító hatóanyagokat vetnek be a pattanások ellen. Ettől azonban a bőrbarrier tovább sérülhet, ami még több irritációhoz és gyulladáshoz vezet. A barrierkárosodás nem mindig látványos az első pillanatban, de a bőr általában jelzi, hogy valami nincs rendben: ég, húzódik és szinte semmit nem tolerál jól.
A koreai skincare-trendek rengeteg pozitív dolgot hoztak magukkal: a gyengéd tisztítás szemléletét, a hidratálás fontosságát vagy azt, hogy a bőrápolás lehet egy nyugodt, tudatos rutin része. A gond nem magával a több lépéssel van, hanem azzal, amikor a rutin öncélúvá válik. Nem minden bőrnek van szüksége 8-10-12 lépésre. Egy jól összeállított, egyszerűbb rutin sok esetben bőven elegendő, sőt érzékeny, rosaceára hajlamos, aknés vagy barrierkárosodott bőr esetén gyakran kifejezetten előnyösebb.
A praxisomban azt szoktam javasolni, hogy ne a lépések számából induljunk ki, hanem a bőr állapotából. Van, akinek egy nagyon minimalista rutin a legjobb, másnál pedig indokolt lehet néhány célzott kiegészítő. A skinimalizmus lényege szerintem nem az, hogy mindent elhagyunk, hanem az, hogy csak azt használjuk, aminek valóban van szerepe
– teszi hozzá a szakértő.
Azt is kevesen tudják, hogy legtöbb túlzás a hámlasztó savak, a retinoidok és az erősebb akné elleni készítmények körül alakul ki. Az AHA- és BHA-savak, a retinol, a retinal vagy a C-vitamin mind nagyon hasznos összetevők lehetnek, de csak akkor, ha megfelelően használjuk őket. Tipikus hiba, amikor valaki egyszerre kezd el retinoidot, savas hámlasztót és C-vitamint használni, majd mellé még több pattanás elleni vagy anti-aging terméket is bevezet. Ettől nem feltétlenül lesz gyorsabb vagy jobb az eredmény, viszont az irritáció esélye jelentősen nő.
Kifejezetten óvatosan érdemes bánni a retinoid és a savas hámlasztó egy rutinon belüli kombinálásával, főleg kezdőknél vagy érzékeny bőrűeknél. A benzoyl-peroxid és retinoid kombinációja is lehet irritáló, ezért ezt inkább orvosi javaslat alapján érdemes használni. A C-vitamin és hámlasztó savak együttes használata szintén túl sok lehet a bőrnek. A hatóanyagoknál nagyon fontos a fokozatosság. Egy új aktív összetevőt érdemes lassan bevezetni, és közben figyelni, hogyan reagál a bőr. Nem az a cél, hogy minél több hatóanyagot használjunk, hanem hogy a megfelelő hatóanyag a megfelelő módon kerüljön be
– tanácsolja a bőrgyógyász, majd hozzáteszi, hogy a skin cycling koncepciója segíthet rendszerezni a hatóanyagok használatát és csökkenteni az irritációt. Ennek az a lényege, hogy nem használunk minden erős aktív összetevőt minden nap, hanem ciklusokban váltogatjuk őket.
Például így:
Így a bőr kap időt a regenerációra, miközben a hatóanyagok előnyeit is kihasználjuk. Fontos azonban, hogy a skin cycling sem egy „mindenkire érvényes szabály”, az egyéni bőrtípus, az aktuális bőrprobléma és az alkalmazott hatóanyagok erőssége alapján érdemes személyre szabni.
Ha a bőr már túlterhelt, érdemes visszatérni egy gyengéd tisztítóból, hidratálóból és fényvédőből álló alaprutinhoz, a többi aktív hatóanyagot pedig átmenetileg elhagyni. A regeneráció nem mindig gyors folyamat: sokszor hetekre van szükség, mire a bőrbarrier helyreáll. Ezalatt különösen fontos, hogy ne kezdjünk újabb termékekkel kísérletezni. Dr. Kádas Martina szerint sok esetben már önmagában látványos javulást hoz, ha letisztítjuk a rutint és logikusabban építjük vissza az aktív hatóanyagokat. Talán éppen ez a mostani skincare-korszak egyik legfontosabb tanulsága: a bőr nem egy folyamatosan javítandó projekt, és nem feltétlenül sok termékre van szüksége, hanem kevesebb ingerre, több türelemre és egy kis nyugalomra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!