Minél előbb észbe kapunk, annál kevesebb kárt okoz a hajhullás
A hajunk sokkal többet jelent számunkra a fejbőrünkhöz kapcsolódó élettelen fehérje szálaknál: kiemeli személyes stílusunkat, védelmet nyújt a környezeti hatások ellen és növeli az önbizalmunkat. Nem véletlen, hogy a #goodhairday hashtag-et már csaknem 1,5 millió alkalommal használták az Instagramon: ha valakinek jól néz ki a haja, az a hangulatára is hatással van. A hajhullásban szenvedő milliók számára azonban a hajuk több rossz napot okoz, mint jót. Az élvonalbeli termékeknek, eszközöknek és eljárásoknak köszönhetően nem feltétlenül kell így lennie.
Miért ritkul a hajunk?
Átlagosan körülbelül 100 000 hajszállal rendelkezünk, és körülbelül 100-at veszítünk el naponta. De ha ezek a hajszálak nem növekednek azonos sebességgel, vagy több mint 100 hajszál hullik ki, az ritkulást eredményez. Megdöbbentő az Amerikai Dermatológiai Akadémia állítása, miszerint a nők 40%-a tapasztal szemmel látható hajhullást 40 éves koráig. "Minél hamarabb fordul valaki szakemberhez, annál jobb esélye van a sikeres kezelésre" - mondja Dr. Craig Ziering, Berverly Hills-i hajszakértő. „De ahhoz, hogy kezelést írjunk elő, meg kell határoznunk a ritkulás okát.” Íme a leggyakoribbak:
Genetika
Az androgén alopecia a hajhullás leggyakoribb formája, és közel 50 millió férfit és 30 millió nőt érint az Egyesült Államokban. Ha a család mindkét ágán tapasztalható a hajritkulás, akkor valószínű, hogy ugyanazt fogjuk tapasztalni. „A női hajritkulás három különféle módja a haj középső részének ritkulása (szélesedő választék), az elülső hajvonal hátrahúzódása és a diffúz hajhullás.” – magyarázza Natalie H. Attenello, a hajhullás kezelésének szakértője.
"Noha az androgén allopécia gyakran örökletes, és egészséges egyéneknél fordul elő, olyan súlyos állapotokkal társulhat, mint például magas vérnyomás, cukorbetegség és policisztás petefészek-szindróma, ezért ha aggályai vannak, keresse fel az orvosát!" - javasolja Brian V. Heil, Pittsburgh plasztikai sebész.
Diéta
Amellett, hogy figyelembe veszik a beteg személyes kórtörténetét és családi előzményeit, az orvosok gyakran vérvizsgálatot javasolnak, amely feltárhatja az ásványianyag- és vitaminhiányt, amely hatással lehet a hajra. "Az alacsony D-vitamin- és vastartalom oka lehet a hajhullásnak, és manapság gyakori, hogy ezek alacsony szintje tapasztalható" - mondta Dhaval G. Bhanusali, New York-i dermatológus. „Ezekben az esetekben általában napi 5000 NE D-vitamint és vaskiegészítést írok elő.” Rhonda Rand bőrgyógyász professzor szerint a vegetáriánusoknak gyakran kevesebb a haja, mert nem esznek elegendő fehérjét. "Napi 40 grammra van szükséged, és a vegetáriánus és vegán páciensek többsége nem visz be ennyit."
Hormonok
A hajhullás egyik fő okozója a DHT-hormon (dihidrotesztoszteron), a tesztoszteron származéka, amely kötődik a hajtüszőkben lévő receptorokhoz, és addig szűkíti őket, amíg már nem képesek működni. "A vérvizsgálat felfedheti a tesztoszteron szintet, és ha annak szintje megemelkedik, gyógyszeres kezeléssel kiegyensúlyozható." - mondja Dr. Rand.
A terhességet követő jelentős hormoneltérések általában hajhullást is okoznak, bár ez a hatás átmeneti. „Közvetlenül szülés előtt, majd két-négy hónappal a szülést követően a létező legsűrűbb a nők haja, mivel ekkor átmenetileg szünetel a normál hajhullás , majd amikor a haj pihenő fázisba kerül, sokan drámai változást tapasztalnak, mivel hirtelen nagy mennyiség hull ki, azonban ez is csupán átmeneti. - magyarázza Dr. Rand. Körülbelül nyolc hónappal a szülés után a hajnak vissza kell nyernie az eredeti sűrűségét.”
A menopauza hajproblémákat is előidézhet, mivel az alacsonyabb ösztrogénszint hajvesztést idézhet elő. "Sok nő menopauza után jelentős mennyiségű hajat veszít" - mondja Dr. Ziering. "A nők esetében a ritkulás általában a fejbőr teljes felületén elszórtan jelentkezik, szemben a hasonló életkorú férfiak lokális kopaszodásával. "
Stressz
Az alopecia areata a hirtelen hajhullás egyik formája, amelyet gyakran stressz okoz, és kör alakú kopasz foltokban jelentkezik. "Ezt autoimmun betegségnek tekintik, mivel immunrendszer stresszes állapotba kerül, és megtámadja a szőrtüszőket, a hajszálak gyengülését és elhullását okozva" - mondja Dr. Bhanusali. Sajnos egyelőre még nem gyógyítható, de Dr. Ziering szerint „injektálható szteroidokkal sikeresen kezelhető” Az általában három-hat hetente beadott injekciók elnyomják az immunrendszert.
Betegség
"Bármely autoimmun rendellenesség hajhullást okozhat" - mondja Dr. Heil -, de a legjellemzőbb a lupus és a pajzsmirigy betegség esetében. Ha a betegséget kezelik, a hajnövekedésnek normalizálódnia kell.
1. Az anagén fázis (2–6 évig tart)
Növekedési szakasznak is nevezzük, amikor az egyes hajszálak gyökereiben lévő sejtek osztódnak, és az előző szálat kitolják, hogy helyet teremtsenek egy újnak. "Ha az anagén fázis 2 évnél rövidebb, az vékonyabb hajszálakat eredményez" - mondja Dr. Rand -, az anagén szakasz hossza genetikailag előre meghatározott. "
2. A katagén fázis (2-3 hétig tart)
A haj egy kis szünetet tart a növekedést követően, és felkészül arra, hogy kihulljon. Ezt átmeneti szakasznak is nevezik.
3. A telogén fázis (3 hónapig tart)
Ez a pihenő fázis, amelynek során a hajszálak teljesen kialakulnak - ha ilyenkor kitépjük a hajszálat, kemény, fehér anyagot látunk a végén. A haj körülbelül 10% -a általában telogén stádiumban van.
Hajhullás kezelése
A hajhullásnak általában nem lehet gyorsan elejét venni – általában a hosszú távú megközelítés, az étrend, a hajápoló termékek megváltoztatása biztosítja a legjobb eredményt. "Rendelkezésre áll néhány féle kezelés, ami javulást eredményez - mondja Dr. Ziering - de fontos, hogy reális elvárásokkal rendelkezzünk, mivel a látható eredmények elérése hónapokba telik."
Illóolajok
Függetlenül attól, hogy önmagukban vagy hajápolási termékekhez adva alkalmazzuk az illóolajok stimuláló, kiegyensúlyozó és nyugtató tulajdonságaik által ösztönzik az egészséges hajnövekedést. „Bebizonyosodott, hogy a teafa és a ciprus javítja a fejbőr mikroringését és serkenti a tüszők vérkeringését” - állítja François Hourcastagnou, a PHYTO hajápolási márka és az Alés Group (USA) vezérigazgatója. „A rozmaring finoman, de hatékonyan hámlasztja a fejbőrt, a zsálya segít az irritáció csökkentésében, a citromolaj pedig kiegyensúlyozza a faggyútermelést, így a tüszők nem tömődnek el. A cédrusfa, a levendula, a kakukkfű és a rozmaringolaj keverékének masszírozása a fejbőrbe jojoba- vagy szőlőmag-hordozó olajokkal hét hónap alatt a kontrollcsoport 44%-ában jelentősen serkentette. "Egy másik tanulmány szerint a felszínesen alkalmazott 3%-os borsmentaolaj elősegítette a haj növekedését azáltal, hogy serkenti a vérkeringést a haj dermális papillájában [a szőrtüszők alján lévő sejtekben]".
Étrend és táplálék kiegészítők
A haj erősítése érdekében Dr. Attenello szerint a lehető legjobb kiegyensúlyozott étrendet követni, amely magában foglalja a fehérjét és az olyan ételeket, mint a tojás, a hal és a dió, amelyek omega-3 zsírsavakat tartalmaznak. "Cink-, vas- és biotin-kiegészítőket is javasolunk, amelyekről kimutatták, hogy javítják a haj textúráját és vastagságát" - teszi hozzá. Dr. Ziering. A hajvitaminok többségénél már egy hónap elteltével tapasztalható eredmény, ám a szakértők szerint a három hónap mérvadó.
Akupunktúra
„A kínai orvoslásban használt gyógymód a testre és fejbőrbe helyezett tűk által segíti elő a fejbőr vérkeringését és energiaáramlását, stimulálva a hajnövekedést" - magyarázza Dr. Trattner. „A tanulmányok azt mutatják, hogy ez a módszer a női hajhullás kezelésében hatékonyabb, mint a férfiak esetében, bár ennek okait nem határozták meg.” A kezelési kúrát hetente vagy kéthetente kell ismételni az egyensúly helyreállítása érdekében, majd az egyéni eredményektől függően fenntartó kezeléseket végezni. "Egyeseknél jobb eredmények érhetők el, mint másoknál, de ha kínai gyógynövény készítményekkel kombinálják, az eredmények szinergetikusak és szinte mindig jobbak." - teszi hozzá Dr. Trattner.
Hajápolás
A meggyengült haj extra ápolást igényel, így az ehhez használt termékeknek a fejbőr egészségét és a hajnövekedést elősegítő összetevőket kell tartalmazniuk. Sok márka a biotint hajnövesztő hatásúnak tekinti, ám Dr. Rand szerint a „minoxidil az egyetlen FDA által jóváhagyott összetevő, amely klinikailag bizonyítottan növeli a szőrtüsző átmérőjét, sűrűbbé téve hajat. ”Az eredmények elérése hónapokig tarthat, és a helyileg alkalmazott minoxidil mellékhatásai között szerepelhet a fejbőr viszketése és korpásodása, tehát ez nem mindenki számára alkalmas. A természetes megoldások híveinek a növényi alapú hajerősítők jöhetnek szóba: a pfaffia kivonat (más néven brazil ginzeng) és a curbicia (szabadalmaztatott kivonat a tökmagból) ilyenek. Dr. Rand megjegyzi: "Az eredményeket csak addig élvezhetjük, amíg a termékek használatát nem hagyjuk abba."
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!