Magyar Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért
Habár a munka világában még mindig a férfiaké a vezetői szerep, a nők egyre inkább az élre törnek. Ismét bebizonyosodott, hogy az elhivatottság, az alázat és a felkészültség nemtől függetlenül elismerést hozhat. A L’Oréal és az Unesco idén 10. alkalommal díjazott három tehetséges női kutatót. Dr. Mátyus Edit a 30 év alatti kategória díjazottja a legkisebb cukormolekula felfedezéséért kapta meg az elismerést, Dr. Szabó Dóra a 40 év alatti kategória győztese azt vizsgálta, hogyan válnak rezisztenssé a baktériumok a hagyományos antibiotikumokra. Dóra kutatásainak eredménye a későbbiekben fontos szerepet játszhat akár az új típusú gyógyszerek fejlesztésében is. Prof. Dr. Vértessy G. Beáta az 55 év alatti kategória díjazottja. Ő a „DNS-karbantartók” működését vizsgálta, ami a daganatos sejtek megértéséhez és az ellenük való küzdelemhez, valamint a fertőző mikroorganizmusokkal szemben nyújthat segítséget a jövőben.
És hogy mennyire könnyű ma nőként érvényesülni a tudományos életben? Erről a három díjazott mesélt nekünk:
Dr. Mátyus Edit, az ELTE Molekulaszerkezet és Dinamika Laboratórium tudományos munkatársa (a képen balról az ötödik):
„Szerintem a tudományos munka alapos felkészültség, lelkesedés és elhivatottság nélkül mit sem ér. Emellett úgy gondolom, hogy az eredeti gondolatok megszületésében a kreativitásnak is döntő szerepe van, amire az érzelemgazdag családi környezet inspirálóan hathat. A kutatásaimat ugyanúgy tovább folytatom az egyetemen.”
Dr. Szabó Dóra, a budapesti Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézetének kutatóorvosa (a képen balról a negyedik):
„Úgy gondolom, hogy a tudományos fokozatok megszerzésének lehetősége nemtől független – ugyanakkor az is igaz, hogy nőként és két kislány anyukájaként nem mindig egyszerű a tudományos feltételeket teljesíteni. Szerintem a nők emocionális készségei mindenképpen előnyt jelenthetnek a munka világában. Az elnyert ösztöndíjjal kutatásaim folytonosságát szeretném biztosítani.”
Prof. Dr. Vértessy G. Beáta, a Magyar Tudományos Akadémia Enzimológia Intézetének és a BME Alkalmazott Biotechnológiai és Élelmiszertudományi Tanszékének kutatója (a képen balról a harmadik):
„Az a véleményem, hogy a tudományos gondolkodásban a nők és a férfiak egyenrangúak, és nemtől független mindenki szerencsésnek érezheti magát, ha – ugyanúgy, mint az én esetemben – a biztos családi háttér olyan érzelmi töltést ad, ami a munkámra is pozitívan hat. Számomra ez az életpálya rendkívül izgalmas, mert szabad és független gondolkodásmódot igényel, a legfőbb célom pedig az, hogy a díj révén felhívjam a figyelmet arra, hogy ne állítsunk magunk elé korlátokat, hiszen azok nem biztos, hogy valóban ott vannak előttünk.”
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!