Bíbortetű, gyíkmáj és mirigyváladék - a szépségért és fiatalságért
A szépészeti termékek előállításához évszázadok, sőt évezredek óta használnak különféle állati származékokat, mint amilyen a mósusz, a lanolin vagy az ámbra. Lássunk néhány példát arra, hogy mi mindent magukra kentek eleink a szépülés reményében.
Bíbortetű
A bíbortetű nemcsak a kelmék színezésére szolgált, de a kezdetleges "rúzsok" is ettől az állatkától kapták színüket. Még az 1800-as években is összezúzott bíbortetűvel színezett vajat vagy zsírt használtak a rúzskészítéshez, egészen a XX. század elejéig, amikor gépiesítették a rúzsgyártást. Manapság, a természetesség jegyében ismét előkerült a bíbortetűből származó kármin – ha nem akartok ártani az apró rovaroknak, figyeljétek az élelmiszerek, kozmetikumok, textilfestékek összetételét (E-120-as kódszámmal jelölik)!
Gyíkmáj
Az ókori görögök gyíkmájat kevertek péppé olívaolajban, borral hígították és ezzel kenték be arcukat.
Állati csontok
A fogporokat a rómaiak porrá tört csontból vagy tengeri állatok vázából készítették.
Disznózsír
A disznózsír magába szívja a virágszirmok illatát, így kiválóan alkalmas az illékony virágillatok befogására - ezt a tulajdonságát használták fel parfümkészítéshez, az úgynevezett enfleurage eljárásnál. A disznózsírt a parfümkészítésen kívül szappanfőzéshez, haj- és arckrémek alapanyagaként egyaránt használták.
Placenta
Nem kell messzire visszamenni az időben, hogy igazi hátborzongató kozmetikai alapanyagra bukkanjunk: 20-25 éve dívott a borjú magzatának placentájából (méhlepényéből) nyert bőrfiatalító hormon-kivonat. Szörnyű hír az állatvédőknek, hogy ugyan illegálisan, de napjainkban is bárány placentából nyernek ki növekedési faktorokat visszainjektálás céljából egy, a Drakula kezeléshez hasonló eljáráshoz.
Mirigyváladék
Egyes állatfajok mirigyváladékának illata erotikusan vonzónak találtatott, így aztán elkezdték illatszerekben használni. Akárcsak a hím hód nemi mirigyéből nyert castoreumot, a csípős illatú cibetet, mely az etiópiai cibetmacska mirigyváladéka, az édeskés illatú mósuszt vagy pézsmát is a férfiillatszerek összetevőjeként kezdték alkalmazni. Ma egyre több olyan női illat tűnik fel a parfümériák polcain, melyek alkotóeleme a Tibetben és a Himalájában honos szarvas fajta mirigyváladéka. Ez a védett állatfaj mára kihalófélben van, minthogy kíméletlenül vadászták. A mósusz ára vetekszik az aranyéval, mivel egy állat évente mindössze 150 grammnyit állít elő belőle. Az állatok védelmében napjainkban szintetikus úton állítják elő.
Ámbra
A meleg, fás illatú ámbráért az ámbrás ceteknek kellett lakolni. A nemes és drága anyagért útnak induló bálnavadászok alaposan megtizedelték a hatalmas tengeri emlősök állományát. A szürke ámbrát az ámbráscet gyomrából kinyert kavics alakú viaszos képződményből készítik. Néhány kilogramm alapanyagból egy-két dekagramm ámbra készíthető.
Mára szerencsére minden magára valamit adó kozmetikai márka lemondott az állati használatáról, ezeket szintetikus úton előállított anyagokkal helyettesítik.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!