Frissen festett hajszínünket nyáron különösen nehéz megőrizni - összegyűjtöttük a hajszínvesztés okait, és azokat a módszereket, amivel megakadályozhatjuk annak bekövetkeztét.
Itt a nyár, ezért itt van az ideje annak is, hogy óvni kezdjük hajszínünket. Íme 12 meglepő ok, amiért a hajszíned gyorsabban fakul a kelleténél - és persze tippek, hogy hogyan előzd meg ezeket.
A legtöbb fodrász egyetért abban, hogy a túlzásba vitt hajmosás a színfakulás első számú oka. A hajfestékben lévő vegyi anyagok ugyanis érzékenyebbé teszik hajunkat a vízzel szemben. Próbáljuk meg kétnaponta vagy akár háromnaponta mosni a hajat, ha nem zsírosodik. Ha a hajmosások között száraz sampont használunk, elnyújthatjuk a két hajmosás közt eltelt időt. Ha mégis muszáj gyakran hajat mosnunk, nagyon kíméletes sampont válasszunk, amely szulfátmentes és nem tartalmaz detergenst (vagy csak minimális mennyiséget), illetve a samponos hajmosások közt minden második alkalommal csak kondicionálóval mossuk meg a hajunkat.
A szulfátokat és sókat tartalmazó samponok és kondicionálók nem tesznek jót a festett hajnak. A megoldás az, hogy szulfátmentes és színkímélő samponokat keressünk. Egy másik tiltólistás termékfajta festett haj esetén a mélytisztító típus. Kerüljünk minden olyan sampont vagy fejbőrkezelőt, amely a "mélytisztító" vagy "méregtelenítő" kifejezést használja, mivel ezek eltávolíthatják a színt. A festett hajjal rendelkezőknek az extra volument ígérő termékekkel is érdemes vigyázniuk. Ezek gyakran a kutikula megnyitásával érik el a megnövelt volument, ami elhalványíthatja a színt. Ez vonatkozik a samponokra és a styling termékekre is.
Még ha a festett hajra való sampont használunk is, a túl meleg víz nagyban hozzájárul a fakuláshoz. A szakértők szerint hajmosáskor minél hűvösebb a víz hőmérséklete, annál jobb. Ha túl forró a víz, a hajszálak hámsejtjei tovább nyílnak, és a szín kifakul. Langyos vízben mossuk a hajunkat, hogy minél tovább megőrizze ragyogó színét.
Hajmosás előtt kenjünk kókuszolajat vagy hajvégápoló olajat a hajvégekre, hogy megvédjük azt a meleg víz és a sampont színfakító hatásától. A hajmosás végén pedig öblítsük le a hajat hideg vízzel. A hideg víz - és a hűvös levegő gomb a hajszárításkor - segít lezárni a kutikulát, és hosszabb ideig rögzíti a színt.
A hajat érő forró levegő a hajszín egyik legfőbb ellensége. Próbáljuk meg minimalizálni a hajszárító okozta fakulást úgy, hogy a hét néhány napján hagyjuk a hajat természetes módon, a levegőn megszáradni. Ha mindenképpen szükséges a hajszárító, a károsodás csökkentése érdekében állítsuk minél alacsonyabbra a hőfokot.
A hajformázók túlzott hőhatása is tönkreteheti a hajszínben lévő molekulákat. A festett hajszín kifakulása akkor vált széleskörű problémává, amikor forgalomba kerültek a magasabb hőfokon működő hajvasalók. Keressünk olyan eszközöket, amelyek a színezett haj számára is biztonságos hőmérsékleten dolgoznak.
A fodrászok szerint a hővédelem elengedhetetlen, ha forró eszközöket használunk. Az ilyen formázás megégetheti a kutikulát, így a haj idővel fodros, száraz, sérült és töredezett lesz. A károsodott kutikula a szín kifakulását okozza. A legoptimálisabb, ha olyan terméket választunk, amely hővédelmet és hidratálást is biztosít. Ezek a termékek segítenek a kutikula fitten tartásában, a szín rögzítésében.
Az emberi haj olyan, akár a szivacs: amikor a száraz szivacsot klóros vízbe merítjük, jóval több klórt fog magába szívni a tiszta vízzel már átitatott szivaccsal szemben. Tehát mielőtt a medencébe ugranánk, vizezzük be alaposan a hajat tiszta csapvízzel, ez feltölti a hajat, így az nem tudja magába szívni a klórt és a sós vizet. Úszás után a klórt még száradás előtt ki kell öblíteni a hajból, mivel a haj száradása után a klór a hajhoz kötődik, és nagyon nehéz eltávolítani belőle.
Medencében, sós vízben vagy iszapos tóban való fürdés után a haj sprőd és kusza, így a fésülés károsítja a hajat. A nedves tincsekbe dolgozzunk bele kevés hajbalzsamot és fonjuk copfba a hosszú hajat, de legalább fogjuk össze, mielőtt megmártóznánk. A kondicionáló gátként fog működni a haj és a klór/só között. Amikor kijövünk a vízből, a haj puha lesz, így könnyebb lesz kifésülni.
A nap káros UVA és UVB sugarai nemcsak a bőrre jelentenek veszélyt, de a hajat is károsítják. A nap UV-sugarai lebontják a festékekben lévő kémiai kötéseket, ami azt jelenti, hogy a szín kifakul, ha hajunk túl sokáig van kitéve a napfénynek. A nap sugarai nemcsak a festett színt fakítják, hanem a természetes pigmenteket is, amelyek általában a nem kívánatos rezes árnyalatokért felelnek. A megoldás egyszerű: fújjunk fényvédővel ellátott hajvédő sprayt a hajunkra vagy viseljünk a szabadban (és a cabriónkban) kalapot!
Ha tartós festék helyett hajszínezőt használunk, számolnunk kell azzal, hogy gyorsabban elhalványul, kifakul. A hajszínező a forró víztől vagy a napsugárzástól, illetve a sós és klóros víztől is oxidálódhat. A lila sampon segít hűvösebb színtartományban tartani a haj tónusát.
Miután a hajunk ki volt téve a napnak és/vagy a klórnak, elengedhetetlen, hogy a legérzékenyebb állapotában tápláljuk. Kondicionáló és maszkok használata nélkül a hajszín már jóval a következő festés előtt kifakul. Már kaphatók olyan hajszínélénkítő pakolások is, amelyek a hajszerkezet javítása vagy a haj táplálása mellett a hajszínt is felfrissítik. Ha nincs elég időnk egy maszkra, vigyünk fel a száraz vagy nedves hajra intenzív hajolajat, és a szokásos módon formázzuk. Nyáron, ha tehetjük, vegyünk gyakrabban igénybe hajregeneráló szalonkezelést!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!