Az önpusztító viselkedés talán a pszichológia egyik legösszetettebb jelensége.
Miért ártanak maguknak egyesek újra és újra? Ez tudatos vagy nem? A pszichológia úgy vélik az önpusztító viselkedés gyakran mélyen gyökerező önértékelési zavarokból, torzult önképből fakad, így nem feltétlenül tudatos cselekvés. Cikkünkben most megmutatjuk azokat a jeleket, amik arra utalhatnak, folyamatosan magadat akadályozod abban, hogy boldog legyél.
Az természetesen teljesen rendben van, ha az ember egészséges önkritikával rendelkezik, de ha te állandóan csak magadat ostorozod, még olyan dolgok miatt is, amik rajtad kívül állnak, akkor az azt jelezheti, nem szereted magad igazán. A túlzott önkritika miatt még a saját sikereid sem tudod értékelni, ha pedig a múltbéli kudarcokon rágódsz, akkor nem fogsz tudni sosem egyről a kettőre lépni. Az önbizalom hiánya sokszor odavezethet, hogy tudatosan kárt okozol magadnak (nem feltétlenül fizikai értelemben), hogy érthető legyen a bukásod.
Ha nem látod a mindennapok pozitívumait és cinikus megjegyzésekkel vezeted le a feszültséget, akkor az is utalhat arra, nem szereted magad eléggé. Bár mindannyian hajlamosak vagyunk néha a negatív dolgokra fókuszálni, de az önpusztító embereknél ez sokkal kiemeltebben jelentkezik. Ez a szemlélet viszont tehetetlenség és reménytelenségérzést kelt, amely csak tovább erősíti az ördögi kört. A tartós elégedetlenség miatt ráadásul a barátok is elpártolhatnak mellőled, hiszen erre a negatív szemléletre jó eséllyel nem sokan tudnak hosszú távon azonosulni.
Az ebben szenvedők úgy érzik, mintha csalók lennének, és nem érdemlik meg a sikereket. Ez az érzés sokaknál még akkor is fennáll, ha egyébként keményen megoldoztak az eredményeikért. Mélyen belül viszont azt gondolják, valójában alkalmatlanok a feladatra, és csak véletlenül jutottak el oda, ahol most vannak. Sokan munkahelyi berkekben érzik ezt, de jó hír, hogy nem lehetetlen leküzdeni. Próbáld meg magad naponta emlékeztetni arra, hogy a sikereidet a saját képességeidnek köszönheted.
Sokszor mondják, hogy minden csak hozzáállás kérdése, és ez alapvetően igaz is, de ettől függetlenül előfordul, egyedül nem megy. Mivel az önszeretet hiánya gyakran feldolgozatlan élményekből fakad, nem kizárt, hogy szükséged lehet szakértői segítségre a feldolgozáshoz. Ez egyáltalán nem szégyen, sőt, hatalmas előrelépés, ha mersz segítséget kérni, mert ezzel azt bizonyítod, elindultál a változás útján, az úton, hogy végre megszeresd magad úgy igazán. Viszont azt sose feledd: van hatalmunk a viselkedésünk felett!
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!