A gyerekkori traumák egy életen át elkísérhetnek minket.
Az Amerikai Egyesült Államokban - a gyermekek több mint kétharmada számol be legalább egy traumatikus eseményről 16 éves koráig. A zaklatástól a bántalmazásig a trauma sok fiatal számára a felnőtté válás sajnálatos része, és a hatások nagyon is hatással lehetnek az élet további szakaszaira.
A gyermekkori trauma elhúzódó hatásai sokféleképpen befolyásolhatják a felnőttkort, többek között:
Valójában a traumatikus élményt követően a lányoknak 3-15%-a, a fiúknak pedig csak 1-6%-a szenved PTSD-ben. Ezek a legfőbb tünetei:
A gyermekkori trauma másik figyelmeztető jele, amely a felnőttkorba is átragad, a kötődési és kapcsolati problémák. Mint említettük, kialakulhatnak bizalmi problémák mások felé, de gyakori lehet az egészségtelen és toxikus kapcsolatok kialakítása is. Ha valaki nehezen alakít ki egészséges kapcsolatokat a társaival, akkor az a fel nem dolgozott gyermekkori trauma jele lehet.
A gyermekkori trauma másik komoly tünete az érzelmek szabályozásának problémái lehetnek. Mutatjuk, milyen módon nyilvánulhatnak meg:
Sok esetben a felnőttek úgy gondolják, hogy nincs semmi, amit a múltjukból cipelnek magukkal, ám általában, ha terápiára kerülnek, akkor kiderül, hogy ez nem így van. Olyan tapasztalatok kerülhetnek napvilágra, amelyre korábban az adott egyén nem gondolt súlyos problémaként.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!