Egy új tanulmány segít egy kicsit jobban rávilágítani arra, hogyan gondolkodnak a nárcisztikus emberek.
A Journal of Personality and Social Psychology című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a nárcisztikusok túlságosan önimádóak ahhoz, hogy mások véleményével törődjenek. A kutatásból fény derült arra is, hogy a nárcisztikus személyiségjegyekkel rendelkező egyének nemcsak gyakrabban érzik magukat kiközösítve, mint kevésbé énközpontú társaik, hanem emiatt fokozott „szociális fájdalomtól” is szenvednek.
Ez azt jelenti, hogy a nárcisztikus személyek jobban éreznek haragot, szégyenérzetet és szorongást, amikor kirekesztik őket. A vizsgálat során a „grandiózus nárcizmusban” szenvedők, akiket az arrogancia és a csodálat iránti igény jellemez, mutatták a legerősebb negatív reakciókat. A helyzet az, hogy a nárcisztikusok gyakrabban is tapasztalhatnak kirekesztést, és ennek az az oka, hogy zavart okoznak a csoportokban, baráti társaságokban, hiszen többször megszegik a társadalmi normákat.
A kutatásban kiemelték azt is, hogy az ebben a személyiségzavarban szenvedő emberek a kirekesztés miatt még nárcisztikusabbá válhatnak. Olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a túlzott önértékelés, az empátia hiánya, a figyelemigény, az irigység és az arrogancia.
A nárcisztikusok nehezen tartanak fel kapcsolatokat, mert hajlamosak arra, hogy mindig a saját igényeiket helyezzék előtérbe. A negatív kritikát pedig egyáltalán nem viselik jól, sőt támadóvá válnak, ha valaki próbálja rávilágítani őket, hogy nem helyesen cselekszenek. Változni azonban csak az tud, aki hajlandó rá, és nem fél segítséget kérni.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!