Mutatjuk, a nárcisztikus emberek 5 típusát.
A nárcisztikus emberek sem mind ugyanolyanok, sőt a működésükben nagyon is eltérőek lehetnek. Természetesen van egy-egy hasonló jellemvonás, de lényegében pont ezért nehéz felismerni, mert több típusa van. Nos, most a cikket olvasva talán rájössz, hogy te már találkoztál-e valamelyikükkel.
A nyílt nárcizmus jellemzői azok, amiket a legtöbb ember a nárcisztikus személyiséghez köt. Az ilyen emberek jellemzői, hogy arrogánsak, dicsérni és csodálni kell őket állandóan, eltúlzott énképpel rendelkeznek, kizsákmányolók, állandóan bennünk van a versenyzés iránti vágy, hiányzik belőlük az empátia, és kevésbé valószínű, hogy kellemetlen érzelmeket élnek át, például szomorúságot, aggódást vagy magányt. A nyílt nárcizmusban szenvedők hajlamosak túlbecsülni saját képességeiket és intelligenciájukat.
A nyílt nárcizmus ellentéte. A megnyilvánulásaik azt sugallják, hogy alacsony az önbecsülésük, nagyobb a valószínűsége a szorongásnak, a depressziónak és a szégyennek, zárkozottak, alacsony az önbizalmuk, gyakran bizonytalanok, sokszor játsszák az áldozatot. Bár valaki, aki rejtett nárcizmusban szenved, továbbra is nagyon önmagára összpontosít, ez valószínűleg összeütközésbe kerül egy mély félelemmel vagy az elégtelenség érzésével. A kutatások azt mutatják, hogy a rejtett és a nyílt nárcizmus kategóriái nem mindig zárják ki egymást, mindkettő előfordulhat egy emberben időszakosan. A rejtett nárcisztikusok a kritikát rendkívül nehezen viselik.
Egyes kutatások szerint az antagonisztikus nárcizmus a nyílt nárcizmus egyik altípusa. Itt a lényeg, hogy a nárcisztikusok számára a rivalizálás és a versengés a fontos. Az ilyen személyek nagyon gőgősek, hajlamosak mások kihasználására, gyakori a vitatkozásra való hajlamuk. Az ilyen nárcisztikusok kevésbé valószínű, hogy megbocsátanak másoknak, mint a más típusú nárcizmusban szenvedők. Egy 2019-es tanulmány szerint az antagonista nárcizmusban szenvedőknek alacsonyabb a bizalom szintje mások iránt.
A közösségi nárcizmus a nyílt nárcizmus egy másik típusa, és általában az antagonista nárcizmus ellentétének tekintik. A közösségi nárcisztikusok könnyen morálisan felháborodnak, empatikusnak és nagylelkűnek írják le magukat, határozottan reagálnak az általuk igazságtalannak tartott dolgokra. Miben különbözik tehát a közösségi nárcizmus a mások jólétéért való őszinte törődéstől? A legfontosabb különbség az, hogy a közösségi nárcizmusban szenvedők számára a társadalmi hatalom és az önbecsülés játssza a főszerepet.
A nárcizmus különböző súlyossági szinteken létezhet, és a rosszindulatú nárcizmus az egyik legsúlyosabb formája. A rosszindulatú nárcizmus szorosabban kapcsolódik a nyílt, mint a rejtett nárcizmushoz. Fontos számukra, hogy mások fölé emelkedjenek, bosszúállóak, agresszívak, paranoisák és állandóan aggódnak a lehetséges fenyegetések miatt. Ez azt jelenti, hogy a rosszindulatú nárcizmusban szenvedők nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak jogi problémákat vagy szerhasználati zavarokat. Egy határvonalas személyiségzavarban (BPD) szenvedő emberek bevonásával végzett kis tanulmányban a rosszindulatú nárcizmusban szenvedők nehezebben csökkentették a szorongást, és jobb képességekre tettek szert a mindennapi életben.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!