A nárcisztikus személyek gyakran elkerülnek olyasmit is, ami mások számára alapvető lenne, ez pedig árulkodó lehet a személyiségüket illetően.
Valószínűleg mindenki ismer nárcisztikus személyeket, bár gyakran ennek nincs is tudatában. Súlyosabb formában ez akár személyiségzavarrá is alakulhat, de enyhébb változata esetén is jó, ha a környezete tisztában van azzal, hogyan lehet együtt élni egy nárcisztikussal.
Általában csak az kapja meg ezt a diagnózist egy szakembertől, aki hosszú időn át ugyanazt a viselkedési mintát követi, és ennek elemei megegyeznek a nárcizmus leírásával. Ezek között szerepel, hogy a nárcisztikus személy mások elismerését elvárja, gyakran felsőbbrendűnek érzi magát, irigy és kizsákmányoló, gőgös és a saját fontosságát túlbecsüli.
Ugyanakkor van néhány viselkedésforma, amelyet egy nárcisztikusnál sosem tapasztalhatsz.
Azt állítani, hogy valamit soha nem teszel meg, merész kijelentésnek tűnik, de a nárcisztikusok esetében megállja a helyét. A következők nem jellemző a nárcisztikus személyre:
Az arroganciája általában nem engedi, hogy beismerje, ha hibázott, de néhány esetben mégis előfordul, hogy elnézést kér. Ezt azonban csak akkor teszi meg, ha ezzel előnyre tesz szert vagy manipulálni akar, sosem a bűnbánat vezérli.
A legtöbb ember alkalmanként úgy is segítséget nyújt másoknak, hogy nem vár cserébe semmit, egyszerűen mások szükségleteit helyezi előtérbe. A nárcisztikus személy a jutalmazási rendszerébe képtelen beépíteni ezt a viselkedési formát, egyszerűen értelmetlennek találja az önzetlen segítségnyújtást, ezért soha nem is gyakorolja azt.
A kommunikáció kulcsfontosságú lehet egy kapcsolat hosszú távú működtetésében, egy nárcisztikus azonban soha nem fog mély beszélgetést folytatni az érzelmeiről. Képtelen azonosítani magában és másokban is ezeket az érzelmeket, ráadásul időpazarlásnak és fecsegésnek tartja az ezekről való beszélgetést.
Megbocsátani és elfelejteni egy-egy sérelmet? Erre a nárcisztikus személy teljes mértékben képtelen. Ha úgy is tűnik, hogy elfelejtette egy apró hibád, biztos lehetsz benne, hogy bizonyos helyzetekben fel fogja emlegetni a manipuláció vagy a dominanciája érvényesítése érdekében. Sajnos a helyzetet tovább rontja, hogy több kutatás is megállapította: a nárcisztikus személyek hajlamosak leginkább a bosszúállásra.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!