Az intelligencia tényleg örökölhető? A kutatók már 40 éve próbálnak erre rájönni, most pedig úgy néz ki, megvan a válasz.
Az intelligencia öröklődésével már sok-sok éve foglalkoznak a kutatók. Az egyik első tanulmány még az 1980-as években látott napvilágot ezzel kapcsolatban, azóta pedig számos újabb és újabb kutatás érkezett, ami a témát járta körbe.
A 80-as években készült vizsgálat során a szülők X-kromoszómákra gyakorolt hatásait vették górcső alá, a tanulmány pedig arra a következtésre jutott, hogy leginkább az anyai gének járulnak hozzá az agyi gondolkodási központ fejlődéséhez.
Mindezt pedig frissebb kutatások is alátámasztani látszanak. Egy, a Psychology Spotban vizsgálat szerint az emberek bizonyos génekkel születnek, melyek másképp működnek attól függően, hogy az anyától vagy apától örökölték-e őket. Ha pedig az intelligenciáról van szó, akkor a gének az anyától származnak. A dolog hátterében gyakorlatilag az áll, hogy az intelligenciagének az X-kromoszómán találhatók, s mivel a nőknek ebből kettő van, így kétszer nagyobb az esélye annak, hogy a gyermek az intelligenciát az anyától örökli.
A kutatások tanúsága szerint, még ha az apa át is örökít néhány intelligenciagént, nagy az esélye annak, hogy azok nem lesznek hatással az agyra, mivel azok csak akkor aktiválódnak, ha az anyától származnak. Persze a dolog fordítva is igaz, ugyanis bizonyos gének csak akkor kapcsolnak be, ha az apától öröklődnek.
Fontos azonban kiemelni, hogy Nature Reviews Genetics amerikai folyóiratban megjelent 2018-as vizsgálat szerint a becslések alapján az intelligencia csak 40-60 százalékban öröklődik. A fennmaradó százalékok a környezettől, az agyi stimulációtól és a személyes jellemzőktől függnek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!