A feledékenység bosszantó dolog lehet, ugyanakkor a tudósok szerint magas intelligencia jele.
Elfelejteni neveket, eseményeket, vagy azt, miért mentünk le a boltba nagyon idegesítő lehet, de úgy fest aggodalomra még sincs semmi ok. A tudósok ugyanis állítják, a felejtés egy természetes agyi folyamat, ráadásul a nagyfokú intelligencia jele lehet.
Logikusan azt gondolhatnánk, hogy a nagyobb mennyiségű információ megjegyzésére képes emberek okosabbak, mint azok, akik állandóan felejtenek. A tudósok szerint azonban ez egyáltalán nincs így, sőt egyenesen azt mondják, a felejtés elengedhetetlen a hatékony memóriához. Paul Frankland és Blake Richards, a Torontói Egyetem kutatói egész pontosan azt mondják, kifejezetten fontos, hogy az agy elfelejtse a lényegtelen részleteket, és azokra a dolgokra összpontosítson, melyek a való világban segítik a döntéseket.
A kutatók a vizsgálataik során azt találták, hogy amint új agysejtek képződnek az agy új dolgok tanulásával kapcsolatos régiójában felülíródnak a régi emlékek és elkezdenek nehezebben hozzáférhetővé válni. Az emlékek cseréje azonban evolúciós előnyökkel járhat, például lehetővé teheti a számunkra, hogy az elavult és a potenciálisan félrevezető információk elengedésével alkalmazkodjunk az új helyzetekhez. Az agyunk továbbá abban is segít, hogy elfelejtsük a múltbéli események konkrét részleteit, miközben a nagy képre emlékszünk. A tudósok kiemelték az is, hogy ha valaki a szokásoknál többet felejt, az aggasztó lehet, de ha valaki időnként elfelejt egy-egy részletet, az jó eséllyel csupán annak a jelei, hogy a memóriája teljesen egészséges, és pontosan azt csinálja, amit kell.
Az agyunknak nincs szüksége arra, hogy olyan információkat tároljon, mint a telefonszámok vagy a Google-on könnyen elérhető tények. Blake Richards azt mondja, valójában nagyszerű, hogy nem kell tárolnunk ezeket az irreleváns információkat, hiszen így az agyunk felszabadul, és elkezdi azokat az emlékeket beépíteni, melyek valóban fontosak a számunkra. Richards egyébként azt is javasolja, hogy rendszeresen tisztítsuk ki a memóriarendszerünket, célszerűen edzéssel. A testmozgás ugyanis neuronokat szabadít fel az agy új dolgok tanulásával kapcsolatos régiójában, így bizonyos, nem fontos emlékek elvesztését okozhat.
Ezek azok az részletek az életedből, amikre valójában nincs szükséged
– tette hozzá a kutató.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!