A szakértők szerint az érzelmileg gyerekes emberekből hiányoznak bizonyos szocális készségek.
A legtöbb ember az élete egy pontján már biztosan találkozott érzelmileg gyerekes személlyel. A velük való kommunikáció dühítő lehet, ők ugyanis rendszeresen használnak olyan kifejezéseket, amikkel igyekeznek kivonni saját magukat a felelősségvállalás alól. Összeállításunkban most megmutatjuk, melyek ezek a kifejezések.
Az érzelmileg gyerekes személyek gyakran használják ezt a kifejezést, mivel ezzel tudják a legjobban lerázni magukról a felelősséget. Függetlenül attól, hogy kicsi vagy nagy hibáról van szó, az érzelmileg érett egyének félreteszik a büszkeségüket és a bocsánatot kérnek, még akkor is, ha egyébként pontosan tudják, a kialakult helyzet valóban nem csak az ő hibájuk. Az érzelmileg éretlen emberek azonban nem akarják beismerni, hogy tévedtek. Egy 2012-es tanulmány szerint ezek az emberek megtagadják a bocsánatkérést, mert úgy gondolják, ha kimondják sajnálom és vállalják, tévedtek, akkor kevesebbet érnek majd a másik szemében.
Úgy gondolják, a bocsánatkéréssel csorba esik az önérzetükön és kikerül a kezükből a kontroll.
Az érzelmileg gyerekes emberek tehát képtelenek félretenni a büszkeségüket, ez az éretlen viselkedés azonban gyakran tönkreteszi a kapcsolataikat, sőt néha azt is eredményezheti, hogy elveszítenek olyan embereket, akiket egyébként nagyra tartottak.
Mivel az érzelmileg gyerekes emberek lerázzák magukról a felelősséget, egy ponton meg is próbálják azt áthárítani és mindenért a másikat kezdik el hibáztatni.
Egy 2022-es tanulmány tanúsága szerint azok az emberek, akik nem boldogulnak a negatív érzelmekkel, általában másokat hibáztatnak a saját rossz döntéseik miatt, így próbálnak mentesülni a felelősségvállalás alól.
Ez azonban rengeteg negatív következménnyel járhat, ugyanis a kutatások szerint a jobb érzelmi szabályozás nagyobb jóléttel, társadalmi-gazdasági státusszal és magasabb jövedelem is párosul, szóval már csak ezért is megéri érzelmileg is felnőni.
Vitás helyzetekben egy bizonyos ponton mindenkinél elszakadhat a cérna. Ilyenkor bármennyire is próbálunk erősek maradni, úrrá lesz rajtunk a harag és a düh, egy érzelmileg gyerekes személy pedig ezt pillanatok alatt ellenünk fordítja.
Ebben az esetben dobják be ugyanis a „túlreagálod” kártyát, ami még nagyobb frusztrációt válthat ki.
Ez egy nagyon kicsinyes megnyilvánulás, ráadásul egy 2019-es kutatás szerint az empátia lenne a legfontosabb a konfliktusok feloldása során. Az érzelmileg gyerekes emberek azonban általában csak magukra gondolnak, így képtelenek empatikusak lenni, sokkal inkább cinikusak és elutasítóak a másikkal szemben.
(via)
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!