Az asszertív embereknek ugyanis nem esik nehezükre az önmagukért való szorongás nélküli kiállás.
Ahelyett, hogy azt mondanák: „Nem akarom rabolni az időd!”, azt mondják: „Fontos nekem az ügyem, és ezért elmondom, kérlek, hallgass meg!” Tisztában vannak a jogaikkal, és ha azok sérülnek, nem restek jelezni és érvényt szerezni nekik. Ahelyett, hogy azt gondolnák, „jobb nem ugrálni, abból csak a baj van”, meg vannak róla győződve, hogy „ha nem teszek magamért, esély sincs arra, hogy változzanak a dolgok”.
Egy-egy konfliktus tisztázásakor kommunikációjuk egyenes és közvetlen, igényeiket határozottan és egyértelműen fejezik ki, közlésük mindig tényeken alapszik, nem telepszik rá „érzelmi zaj”. Ahelyett, hogy azt mondanák: „Megőrülök tőle, hogy mindig az van, amit te akarsz!”, inkább azt mondják: „Ebben a hónapban háromszor voltunk olyan helyen vacsorázni, amit te preferáltál; értékelném, ha most oda mennénk, ahova én szeretnék”. Soha nem a másikról, hanem magukról beszélnek, mert tudják, nem az a lényeg, hogy mit tudnak vagy sejtenek a másikról, hanem az, hogy ők mit szeretnének. Ahelyett, hogy azt mondanák a főnöküknek, hogy „Túl sok feladatot adsz nekem, bezzeg a másik nem csinál semmit”, azt mondják: „Túlterheltnek érzem magam, ezért kérlek, találjunk megoldást arra, hogy kevesebb projekten kelljen dolgoznom”.
Öntudatuk nem jelent egyszersmind arroganciát, mások érzéseit, jogait, érdekeit nem tagadják és korlátozzák, hiszik, hogy úgy is nyerhetnek, ha a másik is nyer. Sőt, úgy gondolják, hogy sokszor úgy nyerhetnek csak igazán, ha segítik a másikat nyerni.
Az asszertív viselkedés, kommunikáció, attitűd alapja részben az önismeret, ami jelenti a hiányosságainkkal való számvetést is. Az asszertív ember, ha szükség van rá, felülvizsgálja korábbi véleményét, mert tudja, nem létezik abszolút igazság. Az asszertív emberek őszinték – magukkal és másokkal is, és nemcsak az igényeiket illetően, de a tévedéseiket tekintve is; felismerik és ki is javítják a hibáikat. Ehhez a viselkedéshez szükség van a másokkal szemben tanúsított tiszteletre is, ami a másik meghallgatásának képességét, az empátiát és a mások mellett való kiállást is jelenti. Végül az asszertivitás nyitottságot feltételez: igyekszünk megérteni és megismerni a lehető legtöbb megközelítést, mert egy probléma legjobb megoldására törekszünk és nem arra, hogy nekünk legyen igazunk.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!