Fontos tisztában lenni az elkényeztetés fogalmával.
Egy elkényeztetett gyermek gyakran megtanulta, hogy szükségleteit és vágyait erőfeszítés és másokra való tekintet nélkül teljesítik. Egy idő után pedig ezt el is várja. Ezek a tulajdonságok nem a gének hatására alakulnak ki, a neveléstől függ. A jó hír az, hogy ezen a viselkedésen lehet változtatni. Mutatjuk, melyek azok a mondatok, amelyek akaratlanul is később problémákat okozhatnak.
Bár a jutalmaknak megvan a maguk helye, a következetes alkalmazásuk a viselkedés irányítására olyan tranzakciós gondolkodásmódot hozhat létre, amelyben a gyerekek csak akkor viselkednek jól, ha kapnak valamit cserébe
– mondta Louise Lockhart, gyermekpszichológus.
Alternatív megoldásként érdemes a gyerekeket inkább arra rávilágítani, hogyha mondjuk időben megcsináljuk a házi feladatokat, akkor több idejük lesz vacsora előtt játszani. Ezzel is motivációt adunk, de nem jutalmazunk külön a tanulásért.
Ez a mondat remekül működhet olyan esetekben, ha a gyermekünket arról akarjuk biztosítani, hogy semmi olyan sporttevékenységet vagy egyéb elfoglaltságot nem akarunk ráerőltetni, amelyet nem szeret. Azonban nem mindig alkalmazható, mert sokszor csak azt érjük el, hogy a gyerekek kibújnak a felelősség alól.
Érdemes inkább azt az opciót felvetni, hogy bármiről is van szó a gyerekek is adjanak 1-2-3 hetet annak, hogy eldöntsék tényleg beszeretnének-e fejezni valamit. Ha azonban a háziról vagy más otthoni feladatról van szó, akkor ezzel semmi jót nem érünk el.
A nem sürgős kérés elhalasztása és a gyermek megtanítása a várakozásra felbecsülhetetlen értékű eszköz. Példaként, ha mondjuk a szülő telefonál, és a gyermek akkor szakítja félbe, hogy kérjen valamit, akkor is érdemes türelemre inteni inkább. Kisebb gyerekeknek akár elfoglaltságot is lehet adni, amíg várakoznak, például rajzolhatnak. Meg kell tanulniuk, hogy nem mehetnek mindig a maguk feje után. A türelem az iskolában is kifizetődik majd, valamint amikor építik a szociális kapcsolatokat.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!