Egyre gyakoribb az a tendencia, hogy a zaklató ex-partnerek különböző fotók nyilvánosságra hozásával fenyegetik a nőket. Pakisztánban ez a probléma gyakran az áldozatok életét követeli.
Fatima 20 évesen hagyta el pakisztáni szülőfaluját, hogy orvosira járhasson. Nem sokkal lánykollégiumba költözése után az interneten megismerkedett a szintén pakisztáni származású Asad-al. Asad Szaúd-Arábiában élt, ezért telefonon tartották a kapcsolatot. Fatima hamar elkezdett mély érzéseket táplálni iránta és a közös jövőjüket tervezgette. Kapcsolatuk közel hét évig tartott, de csak egyetlen egyszer találkoztak személyesen, amikor Asad meglátogatta Fatimát Pakisztánban. Közös fotókat is készítettek, ahogyan a legtöbb fiatal. Fatima burkában volt, ami takarta testét, de a férfi kedvéért az arcát szabadon hagyta. Abból a régióból, ahonnan származik, a nőknek tilos úgy fotón szerepelniük, hogy nincsen eltakarva az arcuk. De Fatima megbízott Asad-ban.
Fatima az iPad-jét rábízta a férfire, aki megígérte, hogy megjavítja. Az egyetlen randi után állandó telefon kapcsolatban voltak, de Fatima tisztában volt azzal, csak akkor beszélhet családjának Asadról, ha az eljegyzi őt.
Charsadda,Pakisztán egyik városrésze, ahol a lány családja él elképesztően konzervatív régiónak számít. A nők nem dolgozhatnak a házon kívül sehol, valamint el kell takarniuk a szemük kivételével egész testüket, ha férfi kísérete nélkül lépnek utcára. A nőknek tilos szóba állniuk minden férfival, aki nem a családjukhoz tartozik, és a különböző események - az esküvőket is beleértve - mind gender szegregáltak.
Miután befejezte orvosi tanulmányait, Fatima visszaköltözött Charsadda-ba, mire a családja azonnal nekilátott férjet keresni neki. Annak ellenére, hogy Asad-hoz szeretett volna feleségül menni, nem szegült ellen a szülei döntésének sem, ezért nem sokkal később már meg is esküdött azzal a férfival, akit szülei választottak ki. Az esküvő után megszakított minden kapcsolatot Asad-al, törölte őt minden social média felületről.
Itt kezdődött el a rémálom...
Sokan szoktak bosszúból feltölteni a másikról kompromittáló képeket, vagy videókat egy durva különválás után, de Pakisztánban már egy olyan fotó is bicskanyitogatónak számít, amin a nő arca nincs eltakarva.
Egy 2017-es kutatás szerint a pakisztáni nők 70%-a nem mer fotót megosztani saját magáról, mert attól félnek, hogy rossz kezekbe kerülnek a képek.
A szakítás után Asad először Fatime húgán keresztül próbálta kényszeríteni a lányt, hogy folytassák a kapcsolatukat. Majd megfenyegette Fatimát, hogy posztolja azokat a képeket, amiket közösen készítettek. Nem hagyta abba a fenyegetőzést, a lány apjának és bátyjának is írt a Facebook-on.
Mivel nem érte el célját, Asad úgy döntött, hogy egy hamis profilt csinál Fatima nevében, majd a lány családjának összes tagjától kérvényezte, hogy ismerősök lehessenek. Asad közzétett egy albumot, amin Fatime és a család női rokonai láthatóak. A lány ekkor döbbent rá, hogy mikor a férfi megjavította az iPad-jét, ellopta a készüléken lévő fotókat. A nőknek alapvetően tilos fotókon szerepelni, de ha még online posztolnak magukról képet, az a hagyományaik szerint hatalmas tiszteletlenség.
„Bíztam benne. Sosem gondoltam volna, hogy képes lehet ilyesmire.“ Mondja Fatima.
A zsarolások és fenyegetések ideje alatt szülei és testvérei támogatták, de a család megalázva érezte magát. Fatima rettenetesen félt a távolabbi rokonai haragjától, ezért férjével másik városba költöztek. Az események miatt húgával együtt öngyilkossági kísérletet hajtottak végre.
Elkeseredettségében Fatima a Digitális Egyenlőség Alapítványhoz fordult segítségért. A 2016-ban létrejött egyesület célja, hogy segítséget nyújtson az internetes zaklatások áldozatainak. Leggyakrabban nők kérnek segítséget zsarolások, fenyegetések és a személyi jogaik megsértése miatt.
A legtöbb bejelentés valamilyen szexuális tartalmú fotóhoz vagy videóhoz köthető, amit nem konszenzuális alapon posztoltak a nyilvánosság elé, ahogy Fatima esetében is egyértelműen történt.
„Ha egy nő nem akarja híresztelni, hogy kapcsolatban áll valakivel, az olyan információ, amit könnyedén felhasználhatnak ellene.“ Mondja Shmyla Khan, a DEA igazgatója.
Hasonló esetekben a legelső teendő, hogy az online cégnél teszünk feljelentést, kérvényezve, hogy távolítsák el a bizonyos tartalmat. Habár, ez a kérvény nem egyszerű, ha a tartalom nem szexuális töltetű. Nyugati szemlélettel megközelítve nehéz teljesen megérteni és átfogó képet kapni arról, hogy egy kép, amin Fatima arca látható - kifogástalan ruhában - miért hat fenyegetően az egész családjára.
A nemi-alapú zaklatások rendkívül különbözőek a világ minden részén, arról nem is beszélve, hogy ez a problémakör nagyon nehezen kezelhető és megoldható a globális online cégek részéről.
Amikor bejelentés érkezik, a Facebook értékeli a tartalmat a közösségi irányelveknek megfelelően. A social média platformok általában tudják, hogy ami az egyik országban helyénvaló, az a másikban nem. „A közösségi oldalunk alapelveit úgy állítottuk össze, hogy minden kultúrát tiszteletben tartson, amik megjelennek az oldalon, valamint a szabályzatunk figyelembe veszi a közzétett tartalom mögötti szándékot is.“ Magyarázza a Facebook szóvivője. „A tartalmakat értékelő felhasználók a világ összes pontján lehetnek, több, mint 50 különböző nyelvet beszélnek, ezért bátorítjuk a közösségi oldalt használókat, hogy jelentsenek minden posztot, ami számukra sértő.“
A legnagyobb probléma, hogy egyes lokális tartalmak nincsenek megfelelően ellenőrizve. „Ez szerencsére folyamatosan javul, egyre több, különböző kultúrából származó felhasználó értékeli az oldalt, de a hiba még így is elkerülhetetlen.“ Mondja a szóvivő.
2015-ben - egy évvel azelőtt, hogy létrejött az alapítvány - Nighat Dad, a DEA kitalálója és létrehozója, kapcsolatba került egyetemi nők egy csoportjával, akiknek fotóit, telefonszámukat és nevüket- vagyis a személyiségüket - idegenek ellopták és különböző pornó oldalakon hirdették.
Night Dad, a Digitális Egyenlőség Alapítvány alapítója
Végül kitudódott, hogy két férfi zsarolta a diáklányokat pénzért, azzal fenyegetve őket, hogy photoshoppal meztelen képeket hoznak létre róluk, ha nem fizetnek. Habár, azok a fotók, amiket ténylegesen posztoltak a zsarolók a lányokról, nem voltak meztelenek, de a szöveg pastu-i nyelven íródott. Éppen ezért, mikor a lányok jelentették Facebook-on a problémát, az nem találta sértőnek a fotókat. Nighat Dad hosszas lobbizásának köszönhetően végül a Facebook eltávolította a tartalmakat. Az eset után a médiafelület elkezdett több etnikumú moderátort alkalmazni, hogy hatékonyabb legyen a szűrőrendszer. Ettől függetlenül azonban még így is nagy kihívással néz szembe a Facebook, hiszen egy ártalmatlannak tűnő fotó sokszor valójában a zsarolás eszközeként szolgál.
Khan elmagyarázta, ahhoz, hogy a Facebook letörölje a kívánt tartalmat két lehetőség közül egynek kell teljesülnie. Az egyik a közvetlen fenyegetés, a másik opció pedig a privát szféra megsértése. Utóbbi általában sikeresebb.
Ha fény derül egy titkos viszonyra, az egy pakisztáni nő számára halálos ítélet is lehet. Az online zaklatás miatt rengeteg öngyilkossági kísérletet hajtanak végre a nők, ugyanis rettegnek, hogy a családja rajtuk bosszulja meg az őket ért megaláztatást. A család megtorlása sokszor fenyegetőbb, mint az öngyilkosság.
Ha nem kell halállal fizetniük "tetteikért", a következmények legtöbbször szinte láthatatlanok. „A legtöbb nőt egy ilyen incidens után szigorú korlátok közé zárják, ami azt jelenti hogy nem mehetnek iskolába, munkába, és egyetemre sem.“
A DEA javaslatára Fatima feljelentette Asad-ot. Hatalmas a probléma, mivel világszerte majdnem lehetetlen felderíteni az internetes bűntényeket. Fatima felfogta a tényt, hogy soha nem fogja visszakapni a képeit Asad-tól. A zaklatást sikerült megállítani, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a jövőben nem kezdődhet újra ez a tortúra a lány és családja számára.
Az internetes bűncselekmény áldozatainak regisztrálniuk kell egy ügynökséghez, akik folyamatosan monitorozzák az ellenük felhasznált tartalmakat. A regisztrációnál nem csak a saját, de az édesapa személyi adatai is szükségesek, ami azért rettenetes, mert ha kiderül egy ilyen eset, az áldozatot gyakran örök életére házi őrizetbe veszi saját családja. De a probléma akkor is fennáll, ha a nők nem mehetnek férfi kíséret nélkül sehova, hiszen akkor képtelenek jelenteni az őket zaklatókat anélkül, hogy a férfi rokona tudomást szerezne róla.
Fatima története szempontjából a családja támogatása létfontosságú volt. „Ha egy másik lánnyal történne ugyan ez, akkor nagy eséllyel már nem lenne életben.“ Fejti ki lesulytó véleményét Fatima.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!