Tünetek, amikről nem gondolnánk, hogy a depresszió jelei is lehetnek.
Vannak személyek, akik periódusban élik meg, de másoknál évek is eltelhetnek, mire segítséget kapnak. A betegség negatívan befolyásolja általánosságban az életet, a munkát és a személyes kapcsolatokat is. A felismerése azonban sokszor nem is olyan könnyű, mint gondolnánk. Mutatjuk, melyik az a 12 jel, amelyeknél sokan nem gondolnak arra, hogy a depresszió állhat a háttérben.
Apatikusnak érzi magát valaki, ha elveszti az érdeklődését, a lelkesedést vagy az aggodalmát olyan dolgok iránt, amelyek általában korábban felvillanyozták. Ez megnyilvánulhat a munkában, de személyes kapcsolatokban egyaránt. Olvasatlan üzenetek, utolsó pillanatban lemondott találkozók? Igen, ezek is lehetnek a depresszió jelei.
Néha a fizikai fájdalom depressziót okozhat – különösen, ha ez folyamatos vagy krónikus. Máskor azonban a depresszió lehet az oka a fizikai fájdalomnak. A Journal of Clinical Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány szerint a depresszió néha ízületi, végtag- és hátfájásban, valamint fejfájásban és gyomor-bélrendszeri problémákban is megnyilvánulhat.
Legyen szó a túlevésről, vagy ha valaki azt tapasztalja, hogy egyáltalán nincs étvágya, szintén kapcsolódhat a depresszióhoz. Természetesen az étvágy változásai összefügghetnek más mentális egészségügyi problémákkal, például étkezési zavarokkal.
Az éjszakai hánykolódás, felébredés éjszaka vagy kora reggel szintén egy intő jel lehet. Egy kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek 22 százaléka küzd alvászavarokkal, nagy részüknél pedig a lehangoltság és a depresszió voltak az okok. A rossz alvás stresszhez és frusztrációhoz vezet, ami aztán egy másik dolog, ami ébren tarthatja az embert éjszaka.
A koncentráció hiánya is felléphet a depresszióval küzdő embereknél. Az ilyen személyeknek a gondolataik gyakran elkalandoznak, mint általában, valamint nehezen tudnak túljutni bizonyos feladatokon, amik korábban gördülékenyen mentek.
Ez azt jelenti, hogy a depressziós emberek üzemanyaga fogyóban van, és nem tudják megtenni azokat a dolgokat, amelyek tankolnák őket. Egy ördögi kör következik. Ismerős az alvás utáni fáradtság? Ez is egy jele a letargia ciklusnak.
A düh és az ingerlékenység felléphet a frusztráció amiatt, hogy jelenleg nem tudunk úgy működni, ahogy szeretnénk, vagy mások felé, hiszen a toleranciaküszöbünk csökken, jóval türelmetlenebbek és nyűgösebbek leszünk, mint általában. A férfiaknál ez a tünet még gyakoribb lehet, mint a nőknél.
A L’Encéphale francia folyóiratban megjelent tanulmány szerint a depresszióval küzdőknek nehézséget jelenthet az események konkrét részleteinek felidézése. A mindennapi életben is előfordulhat, hogy olyan fontos dolgokat felejt el a depressziós személy, mint a kulcsai vagy égve hagyja a lámpákat.
A Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a depresszióban szenvedők „negatív memória torzítást” tapasztalhatnak.E z azt jelenti, hogy könnyebben képesek felidézni a negatív emlékeket, sőt bizonyos rossz élmények többször is visszatérhetnek.
A fizikai fájdalomhoz hasonlóan a bőrproblémák egyaránt okozhatnak depressziót, és lehetnek annak következményei is. A pszichodermatológia annak tanulmányozása, hogy az elme és a bőr hogyan működik egymással. Legyen szó aknéról, ekcémáról, pikkelysömörről vagy száraz bőrről, a depresszió szerepet játszhat ezekben a tünetekben.
A depresszió és a szorongás gyakran kéz a kézben járnak egymással, és néha nehéz lehet a kettőt szétválasztani. Sokan tapasztalhatják, hogy a depressziójuk miatt szoronganak, hogyan befolyásolja az életét, és hogy képes lesz-e véghezvinni olyan dolgokat, amelyeket meg kell tennie, miközben küzd.
A depresszió a legtöbb esetben bűntudattal is jár, ha valaki úgy érzi, hogy nem tudja megfelelően ellátni a munkahelyi feladatait, vagy ha elhanyagolja a kapcsolatait. Fontos emlékezni, hogy nem szégyen néhány dolgot háttérbe szorítani, amikor nehézségekkel küzdünk. A depresszió rettenetes módon torzítja az énképet, de fontos segítséget kérni, amikor egyedül nem tudunk megküzdeni a problémával.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!