Ulysses nyomában járhatunk
Ez az egész napos, jellemzően a város számos pubjának valamelyikében végződő rendezvény a Bloomsday, amely a nevét a regény főszereplőjéről, Leopold Bloomról kapta. Június 16-a az a nap, amikor a regény játszódik, és amikor Bloom valóban afféle modern Odüsszeuszként bolyong fel-alá Dublinban. A Joyce-hívek ugyanezt az útvonalat járják végig, és igyekeznek szóról szóra ugyanazt csinálni, mint anno a névadó: például gorgonzola-sajtos szendvicset esznek, és hozzá vörösbort isznak a Davy Byrne’s pubban. A túra legromantikusabb állomása a valaha Napóleon seregének elrettentésére épült Martello-torony, amelyből több is sorakozik az ír tengerparton. Mellette meg lehet fürdeni a nyáron is jéghideg vízben, bár szerintem ezt csak a nyilvánvalóan hő- és vízálló, impregnált anyagból készült helybeliek ússzák meg ép bőrrel. A várost átszelő felvonulást különféle előadások és felolvasások tarkítják, ilyenkor bárki az anyanyelvén olvashat fel egy részletet a megszámlálhatatlan nyelvre lefordított könyvből.
A túra állomásairól ITT olvashatsz!
James Joyce-ról ugyan senki sem állítja, mint oly sok hírességről, hogy magyar vér csörgedezett volna az ereiben, annál inkább igaz ez a regény főszereplőjére. Az egyébként csak kitalált figura Leopold Bloom egyértelműen magyar származású: édesapja, Virág Rudolf Szombathelyen született, és emigráns zsidóként keveredett ír földre. Hogy Joyce-nak hogyan jutott eszébe épp Szombathelyről származtatni a főszereplőjét, arra sokan keresték már a választ – kérdés, megtalálták-e. Az író Magyarországhoz a legközelebb akkor jutott, amikor feleségével Triesztben élt, ahol a helybeli Berlitz nyelvtanáraként a magyar haditengerészet tisztjeit, köztük állítólag a fiatal Horthy Miklóst is igyekezett bevezetni az angol nyelv rejtelmeibe. A helytörténészek kiderítették, hogy az 1800-as évek közepén valóban élt a városban, a mai Fő tér 41. szám alatti házában egy Blum (Bloom) nevű család. Állítólag ennek a családnak leszármazottja, egy bizonyos Virág Lipót került Triesztben kapcsolatba James Joyce-szal, és ezen alapulna az immár hagyománnyá vált kortárs művészeti ünnep, mely 1994-ben indult útjára.
Az első Bloomsdayt egyébként 1954-ben szervezte meg Dublinban néhány lelkes irodalombarát, köztük Tom Joyce, az író unokatestvére. Kiosztották egymás között az Ulysses szerepeit, béreltek két ódivatú lovas kocsit, és nekivágtak az egész naposra tervezett zarándokútnak, az út közepe táján azonban ott ragadtak a város Bailey nevű pubjában, így a vállalkozás csak félig járt sikerrel. Mivel Dublinban amúgy is népszerű sport az úgynevezett pub crawl, amikor a résztvevők kocsmáról kocsmára sétálnak, majd idővel tényleg szinte négykézláb másznak, az első Bloomsday ebből a szempontból stílusosan alakult. Aki manapság szintén így végzi, a klasszikus elődök példáját követi.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!