Barokk, Haydn, Wagner
A Müpa ma már joggal tarthat számot a magyar Bayreuth, pontosabban a magyar Ünnepi Játékok Háza névre, a nyári Wagner-napok előadásai mára a nemzetközi zenei élet elismert rendezvényévé váltak. Június elején hamisítatlan fesztiválhangulat uralkodik a Duna partján: a Müpa egyedi adottságait maximálisan kihasználó, az idén 10 éves eseménysorozat mostanra a Wagner-rajongók ünnepévé vált. Fischer Ádám irányításával az elmúlt évtizedben a szerző életében a bayreuthi Festspielhausban bemutatott mind a tíz operát színre vitték itt, egyúttal újakat mutatva fel a remekművekben lakozó, szinte végtelen számú értelmezési lehetőségek közül. 2016-ban újra láthatjuk a világhírű tetralógiát, A nibelung gyűrűjét, idén is négy egymást követő estén, ahogyan eredetileg Richard Wagner elképzelte. A sorozat június 16-án A Rajna kincsével indul, ezt követi másnap A walkür, június 18-án este a Siegfried, majd a tetralógia záró darabja, Az istenek alkonya.
A Ringhez az idén a 2013-ben nagy sikert aratott A nürnbergi mesterdalnokok két előadása csatlakozik, június 24-én és 26-án. Az előadók ebben az évben is világszerte ünnepelt Wagner-énekesek lesznek, ezúttal Budapesten köszönthetjük többek között Johan Reutert, Daniel Brennát, Johan Bothát, Anja Kampét, Evelyn Herlitziust, Tomasz Koniecznyt, Németh Juditot, Szabóki Tündét, Waltraud Meiert, Christian Franzot, Walter Finket, Annette Dascht és James Rutherfordot. A világhírű eseménysorozat művészeti vezetője és karmestere a Kossuth-díjas Fischer Ádám, közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara, valamint a Budapesti Stúdió Kórus.
Éva tornacipőt hord, a szerelme, Walter von Stolzing fekete bőrdzsekit, Hans Sachs pedig ütött-kopott kis furgonnal furikázik Nürnbergben, és időként sajnos hajlamos a pohár fenekére nézni. A Bajor Állami Operaházban A nürnbergi mesterdalnokok új produkciója hangulatában, díszleteiben és rendezésében leginkább egy James Dean- filmre emlékeztet: új fiú érkezik a városba, akivel senki nem akar szóba állni, pláne amikor kiderül, hogy jval tehetségesebb a többieknél, sőt, még a legszebb lány szerelmét is elnyeri. A májusi premiert követően nyáron a Müncheni Operafesztivál nézői is láthatják Wagner operájának új rendezését, és hallhatják a főszerepekben Jonas Kaufmannt, Sara Jakubiakot és Wolfgang Kochot. Az alapítása óta eltelt kerek 140 év alatt a müncheni rendezvény mit sem veszített vonzerejéből, június végén mindig operabarátok sokasága indul útnak a bajor főváros felé Németországból és a világ minden tájáról.
Az idei programsorozat június 24-én kezdődik, és július 31-én fejeződik be, amikor az Opera mindenkinek kezdeményzés jóvoltából az operaház előtti kivetítőkön mindenki ingyen megnézheti a Mesterdalnokok aznapi előadásának élő közvetítését. A fesztivál nyitó előadása egy ritkán játszott opera lesz: Halévy A zsidó nő című darabjának férfi főszerepét Roberto Alagna énekli majd. Egy hónappal később, július 24-én szintén ritkán színpadra állított darab szerepel a programban, Jean-Philippe Rameau barokk opera-balettje, A gáláns Indiák. Emellett kamarazenei és dalestek egészítik ki a kínálatot.
Eszterházi Vigasságok Fertődön
A Nyugat-Magyarországon található Eszterháza, vagy mai nevén Fertőd ad otthont immár négy esztendeje egy nemzetközi jelentőségű zenei fesztiválnak. A régió színes kulturális kínálata, valamint a tavasztól késő őszig tartó Eszterházi Vigasságok eredményezi, hogy Eszterháza és a hozzá szorosan kapcsolódó, magyar Versailles-nek is nevezett fertődi kastély a korábbinál jobban megkülönböztetett, egyedi karakterrel bíró turisztikai és művészeti attrakcióvá vált. A zenei fesztivál keretén belül a több, mint 50 éve töretlen és erősödő Haydn-kultusz ápolása is megvalósul. Erről gondoskodik az évről évre megrendezett korhű Haydn Fesztivál és a Haydn Vonósnégyes-fesztivál. A hagyományőrzés mellett a szervezők nagy hangsúlyt fektetnek a műfaji sokféleségre, a szélesebb közönséget megszólító műfajokra, illetve azokra, amelyek Eszterházához kötődnek.
A tavaszi és őszi fesztiválokon az Eszterházi Vigasságok visszatérő együttesei és művészei mellett olyan előadók lépnek föl, mint a világ leghíresebb korhű hangszeres előadói: Ton Koopman karmester és csembalóművész; Monica Huggett hegedűművész, valamint a legnagyobb karmesterek szólistájaként ismert Kossuth-díjas Baráti Kristóf és Várdai István. A világ egyik leghíresebb jazzvokalistája, Kim Nazarian a 2012-es taivani a capella jazz világverseny magyar győztes együttesével, a Singer Streettel ad koncertet. Az Orfeo Zenekar és Vashegyi György mellett a kastély rezidens együttese, az Esterházy Hofkapelle játssza a zenekari koncerteket.
Baden Baden-i Nyári Ünnepi Játékok
Évi négy zenei fesztivállal kényezteti el a vendégeit Baden Baden. A Baden-Württemberg tartományban található kisváros sokáig világhírű fürdővárosként volt ismert, hosszú évek óta azonban már színes kulturális programokat is kínál. A klasszikus zene rajongóinak úti céljai közé 1998-ban került fel, amikor megnyitották a fesztiválpalotát. Az épület a maga 2500 személyes nézőterével Európa legnagyobb komolyzenei hangversenytermei közé tartozik. Emellett építészeti szempontból is különlegesnek számít, mivel a nézőteret és a színpadot a badeni nagyhercegség egykori vasútállomásának vágányai helyén alakították ki.
Az idei nyári fesztivál nyitó előadása július 7-én A walkür lesz. Wagner operájának koncertszerű elaődásán Valerij Gergijev vezényli majd a Mariinszkij Színház zenekarát, énekelni pedig Jonas Kaufmannt, Eva-Maria Westbroekot, René Papét, Evelyn Herlitziust, Ekaterina Gubanovát és Mikhail Petrenkót halljuk majd. Aki lemaradna a darab első előadásáról, július 10-én is meghallgathatja. A július 8-i estét Beethovennek szentelték, a programon a hegedűverseny, az Esz-dúr zongoraverseny és az 5. szimfónia szerepel. A július 9-i hangverseny főszereplője pedig Brahms, aki szívesen vendégeskedett Baden Badenben: mint az egykori lakóházán látható emléktábla is bizonyítja, a nyári hónapokat rendszeresen itt töltötte. A koncerten ez alkalommal a d-moll zongoraverseny, a hegedűverseny és a 3. szimfónia hangzik el.
Dunapest címmel négynapos kortárs művészeti és urbanisztikai fesztivál mutatkozik be június 16-19. között Budapesten. A Dunapest rendezvénysorozat kilenc úszó és vízparti helyszínén helyet kapó programok többsége ingyenes, és mindegyik kapcsolódik valamilyen formában a Dunához. A koncertek, színházi előadások, képzőművészeti bemutatók, irodalmi felolvasások, filmvetítések mellett az amatőr hajóépítő workshoptól kezdve, a város és víz kapcsolatát feszegető szakmai beszélgetésen át a Dunát és a kapcsolódó városrészeket felfedező tematikus városi sétákig terjed a fesztivál urbanisztikai vetülete. Különlegesnek ígérkezik a német Julius Popp szöveget formáló vízesés installációja, amelynek megnyitója egyben a fesztivál első eseménye is - a Ludwig Múzeum a világhírű alkotó installációjával csatlakozik a programsorozathoz. A New York-i MoMA kiállításán is bemutatott Bit.Fall egy látványos vízfüggöny: a lehulló vízcseppek „folyékony” magyar szavakat formálnak majd, amiket egy algoritmus választ ki. A Hangvető szervezésében pedig fesztivál lesz a fesztiválban: nemzetközi Budapest A Cappella Fesztivál a Várkert Bazárban. A hangszer nélküli csoportos éneklésnek színes hagyományai vannak szerte a világban, és a Hangvető célja, hogy a legszebb, elsősorban többszólamú énekes hagyományokat megismertesse a magyar közönséggel és különleges kulturális eseményként a külföldi turistákkal is. A Várkert Öntőház Udvarán három napon át hallhatunk finn, grúz, svéd, zimbabwei, bolgár és magyar dallamokat.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!