A karácsonykor elhatalmasodott rossz kedvnek, szomorúságnak, levertségnek számos oka lehet, amire érdemes odafigyelni, és komolyabb tünetek esetén, minél hamarabb szakemberhez kell fordulni.
Karácsonykor a legtöbben boldogan ülik körbe a családi asztalt, szívük megtelik hálával és örömmel. Azonban nem mindenki érez így, és ezeket az embereket már az adventi időszak is egy olyan érzelmi hullámvasútra ülteti fel, aminek a leggyakoribb állomásai a negatívitás, szorongás, vagy a depresszió. Egyeseknél a rossz közérzet a szezonális affektív zavar, vagyis a téli depresszió (SAD) jele lehet, ami egy átmeneti, néhány hétig tartó hangulatzavar. Mások számára a rossz hangulat a klinikai depresszió mélyebb formáit jelezheti. De mi történik télen veled? A napos órák csökkenése befolyásolja az agyad szerotoninszintjét, és megzavarhatja a pihenéssel és regenerálódással kapcsolatos cirkadián ritmusodat – ezek a tényezők befolyásolják az agyad hangulatszabályozó képességét, és a depresszió különböző tüneteivel is összefüggésbe hozhatók. Egyre több kutatás foglalkozik a szezonális affektív zavar megértésével, kezelésével, és több hasznos tanáccsal is ellátják az erre érzékeny embereket. Ha te is nehezen viseled az egyre hosszabb és sötétebb nappalokat, helyezz el az otthonodban minél több, visszafogott fényforrást, valamint ne felejts el D-vitamint szedni, ami bizonyítottan hangulatjavító, ezért pozitív irányba mozdítja a mentális jólétedet.
A karácsonyi időszakban jellemző családi feszültségek, valamint a túlzott étel- és alkoholfogyasztás még inkább felerősíthetik az egyébként is nehéz, téli időszakkal együtt járó szomorúságot. Ám nem kell megijedned, egyáltalán nem biztos, hogy depresszióban szenvedsz, főleg akkor, ha az év más szakaszában nem jellemzőek rád ezek a tünetek. A klinikai depresszióról úgy gondolják, hogy saját biológiai folyamatokban és túlélési ösztönökben gyökerezik. A hajlam azonban nem kizárólag a genetikai örökségtől függ, hanem a gyermekkor és az élet során szerzett kedvezőtlen tapasztalatok is erősen befolyásolják. A „normális szomorúságot” éppen ezért nem szabad összekeverni ezzel a komoly betegséggel, de ha aggódsz a mentális egészséged miatt, az öndiagnózis helyett inkább kérj segítséget egy szakembertől, hogy biztonságos és megfelelő kórmegállapítást kapj.
Na, de mit tehetsz a karácsonyi szomorúság ellen? A rendszeres testmozgás bizonyítottan hatékonyan csökkenti a rosszkedvvel gyakran együtt járó tüneteket, tehát az ünnepek alatt is mozogj minél többet. Hasonlóképpen jó ötlet tartani a kapcsolatot a barátokkal és társaságba járni, illetve minél egészségesebben táplálkozni, valamint a stresszes helyzeteket a minimumra csökkenteni. Oké, hogy nehéz ellenállni a finom sütiknek, de akkor legalább annyiszor ropogtass friss zöld növényekből készült salátát, mint ahányszor elcsábulsz a desszertestál irányában.
Az ünnepek alatt a szomorúság egyébként a körülmények összetett kombinációjából ered, hiszen most extrán meg kell felelned a környezetednek, és a családi kötelezettségeidnek is eleget kell tenned. Karácsonykor elveszik a jól megszokott, napi rutinod is, és az sem segít sokat, hogy reggel még éjszakai sötétségben ébredezel, és odakint tombolnak a mínuszok. Egyszerűen elveszíted azt a struktúrát, amely az év korábbi szakaszában kiegyensúlyozottan tart téged. Ha megnyugat, nem csak te érzed ilyen pocsékul magad ilyenkor – nézz csak körül a környezetedben! Még a legextrovertáltabb ismerőseid is visszahúzódhatnak a csigaházukba, a magányos farkasok és az introvertáltak pedig majd összeroppannak az ünnepi elvárások, bulik, összejövetelek miatt. Amellett, hogy nyilván odafigyelsz a családtagjaidra, próbálj meg jobban koncentrálni a személyes jóllétedre, hogy mostantól boldogabban éld át a karácsonyt.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!