A Roomba Combo j7+ az általunk korábban tesztelt Roomba j7+ továbbfejlesztett, kettő-az-egyben változata: egy robotporszívó és -felmosó, ami nem kevesebbet ígér, mint tisztább és gondtalanabb életet a lehető legkevesebb energiaráfordítással. Ezúttal az iRobot első hibrid készülékét vettük górcső alá.
Hol vannak már azok az idők, amikor a robotporszívót a luxus netovábbjának gondoltuk! Ma már széles körben elérhetőek az automatizált takarítógépek, amik szabadidő barát, kényelmes és mégis alapos tisztítást ígérnek a felhasználónak. Bár kétségtelen, hogy mindezért meg is kérik a gyártók a készülékek árát, ha valamibe megéri befektetni, akkor az a gondtalanabb élet. A Roomba Combo j7+ előnyeit előre sejtettük, de kíváncsiak voltunk rá, vajon kell-e hátrányokkal is számolnunk a használatakor.
Technológiai analfabétaként az új háztartási gépekkel kapcsolatban a legnagyobb félelmem általában maga az installálás: fejben már előre elfáradok a rám váró több száz oldalas használati útmutatóktól, a bonyolult összeszerelési ábráktól és a meglehetősen sok lépést igénylő beüzemelési folyamattól. Legnagyobb meglepetésemre a Roomba Combo j7+ esetén a legtöbb energiát a kicsomagolás igényelte – na nem azért, mert annyira bonyolult lett volna a gondosan, törésmentesen bedobozolt készüléket kiszabadítani a dobozból, hanem mert ennyire hamar megvolt maga a beüzemelés. Az installálás alig pár percet vett igénybe: miután a készülék és a dokkoló előkerült a dobozból, egyszerűen összeillesztettem, majd az áramhoz és aztán a wifihez csatlakoztattam őket. Végül pedig letöltöttem az applikációt a telefonomra, ami lépésről lépésre megmutatta, mit kell tennem ahhoz, hogy a gép működésbe lépjen. Az első sikerélmény tehát megvolt, már csak az volt a kérdés, vajon maga a takarítás is ilyen eredményes lesz-e.
Miután a készülék körbejárta a lakást, hogy feltérképezze azt és létrehozta az otthonunk élethű lenyomatát az applikációban, zónákra osztottuk az általa létrehozott térképet, hogy a jövőben célirányosan indíthassuk útjára az egyes területekre. (A gardróbszobában például ritkábban, az előszobában és a konyhában már jóval többször lesz szükségünk a segítségére.) A direkt indításon túl az applikáción keresztül időzíthettük vagy akár a távolból is bármikor útjára indíthattuk a robotot, hogy mire hazaérkezünk, nekünk már csak a tiszta lakásba kelljen belépnünk. Működés közben egyébként meglehetősen diszkrét a készülék – és ezzel rabul is ejtette a szívüket: sem a hangjával, sem az éppen aktuális helyzetével nem terelte el a figyelmünket arról, amivel épp foglalkoztunk takarítás helyett. Az egyetlen dolog, amit nem tudtunk nem észrevenni, a makulátlan tisztaság volt, amit hagyott maga után. Az egyetlen építő kritika, amivel illetni tudjuk a gépet, hogy méreténél fogva a legkisebb helyekre nem fért be, így a sarkokban vagy például a tripod állólámpa alatt nem tudott kitakarítani, de mindezt elnézzük neki annak tudatában, mekkora terhet vett le a vállunkról azáltal, hogy mindenhol máshol gond nélkül végezte a dolgát.
Az otthonunk közel sem olyan, mintha egy lakberendezési magazin oldalairól köszönne ránk vissza: hatalmas, minimalista, steril terek helyett leginkább a hétköznapiság jellemző rá. Aki vendégségbe érkezik hozzánk, azonnal látja, hogy mi tényleg belakjuk a teret: a lakás minket szolgál, nem pedig fordítva. Nincs bejárónőnk, aki azonnal elrakná az előszobában levetett cipőket, visszatenné a könyvespolcra a földön pihenő könyveket, vagy akkurátusan rendszerezné az ezer felé tekergő kábeleket. Mivel a robotporszívókat korábban csak a tágas, üres terek hőseiként tudtuk elképzelni, kíváncsiak voltunk, mit kezd magával a Roomba Combo j7+ olyan terepen, ahol tényleg tudnia kell kikerülni bizonyos akadályokat – hiszen egy robotporszívó csak és kizárólag akkor spórol nekünk időt, ha az embernek nem kell előzetes pakolással, vagy a készülék folyamatos kiszabadításával bajlódnia – az ágy alól, a kábelek közül, a küszöbről.
A PrecisionVision Navigációtól aztán leesett az állunk: sosem gondoltuk volna, hogy ez a kis készülék tényleg képes lesz akadálymentesen végezni a dolgát, de képes volt rá. Nem okozott gondot az előszobában felejtett sporttáska, a szőnyegen heverő macskajáték, és a lakás két külön pontján is elhelyezett okoswifi rendszer eszközeinek kikerülése sem. Rendkívül fejlett és érzékeny érzékelőrendszerének köszönhetően egyetlen egyszer sem volt szükség külső, emberi segítségre ahhoz, hogy a gép végezhesse a dolgát. A teszt során tehát senkinek és semminek nem esett bántódása – a Roomba Combo j7+-nek sem!
Bár a robotporszívók hosszú ideje elérhetőek a piacon, a felmosórobot számunkra még új fogalom volt, így kíváncsian vetettük alá a gépet a felmosás tesztjének is. Miután feltöltöttem a tartályt a készülékhez mellékelt koncentrátummal és vízzel, útjára is indulhatott a kis robot, ami ígéretéhez hűen megkülönböztette a padlót, a követ és a szőnyeget, így pontosan tudta, hol kell visszahúznia a felmosófejet, hogy még véletlenül se legyen nedves a kárpit. Miután a felmosó funkcióval is körbejárta a teret, látványos tisztaságot, sőt, itt-ott kifejezett csillogást hagyott maga után anélkül, hogy eláztatta volna a szőnyegeket – igaz, makacs padló szennyeződésekhez még nem elég erős a felmosó funkciója, ezért érdemes kétszer is útnak indítani ilyen esetekben.
Ha létezik bájos vonása ennek a kis robotnak, akkor az a bőbeszédűsége! A porszívó folyamatosan kommunikál velünk üzenetek formájában: visszajelzést ad az elvégzett munkáról, jelzi, ha egy ajtót zárva felejtettünk előtte, megmutatja, hol tart a töltődésben, és még tippeket is ad a hatékonyabb takarításhoz. Ígérete szerint akkor is jelez, ha segítségre lenne szüksége, mert épp beleakadt egy kábelbe – de erre esetünkben nem került sor egyszer sem.
Ígéretes tesztünk végén felmerülhet a kérdés, vajon megéri-e a Roomba j7+ helyett Roomba Combo j7+-ra váltani. A válasz az egyéni igényekben rejlik: akinek többségében padló vagy kőfelület borítja a lakását, annak bátran ajánljuk, aki viszont a padlószőnyeg híve, a klasszikus Roomba j7+-szal is kimaxolhatja a takarítás élményét. Egy biztos: ezeknek a készülékeknek a titka az erejében és a rendszerességében rejlik: míg a porszívózás a rúdporszívókkal és régi, vezetékes gépekkel gyakran ad hoc jelleggel történt nálunk a lakásban, addig a Roomba Combo j7+ minden egyes nap ment egy kört a lakásban, amivel nemcsak tisztaságot varázsolt, de állandó jelleggel fent is tartotta azt.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!