Május 14-én 5,9-es erősségű földrengés rázta meg a mediterrán térséget.
A magyar idő szerint 6:48-kor történt erős földrengés miatt ideiglenes cunami riadót rendeltek el, és arra szólították fel az embereket, hogy mihamarabb hagyják el a környéket. A rengést nem csak Krétán, hanem Kászoszon és Kárpátosz szigetén is lehetett érezni, de még Egyiptomból is jelezték.
Görögországba rengeteg turista érkezik a világ minden tájáról: az egyik legnépszerűbb nyaralóhely, különösen Kréta. Azonban az afrikai és az eurázsiai tektonikus lemezek határán való elhelyezkedése miatt szeizmikus aktivitásnak van kitéve. Idén februárban Santorinin volt hetekig tartó rengéshullám, de ezúttal az Égei-tenger másik pontján mozgott a föld, ahol jelenleg is rengetegen nyaralnak. Mi van akkor, ha valaki éppen oda tartana pihenni? Érdemes lemondani az utazást?
Szerencsére eddig nem jelentettek áldozatokat vagy súlyos anyagi károkat, de a hatóságok ideiglenes cunamiriadót adtak ki, és azóta arra kérték az embereket, hogy rendszeresen kövessék a helyi híreket, és tájékozódjanak a kiutazás előtt – különösen azok, akik éppen erre a három görög szigetre mennének.
A Német Geotudományi Kutatóközpont jelentése szerint a földrengés epicentruma Kászosz és Kárpátosz szigetei közelében volt, az előbbitől mintegy 48 km-re délkeletre, a mélysége pedig körülbelül 35 km-en lehetett – ezt már az Athéni Geodinamikai Intézet tette közzé. Krétán egyébként gyakran tapasztalható földmozgás, a legutóbbi jelentős, 6,3-as földrengés 2021 októberében történt.
Az Independent híre szerint a görög hatóságok május 14-én ideiglenes szökőár riadót adtak ki egy X-en kiadott közleményben, amely így szólt:
5,9-es erősségű földrengés történt Kászosztól 48 km-re délkeletre. Cunami veszélye áll fenn a környéken. Azonnal távolodjon el mindenki a parttól, és kövesse a helyi hatóságok utasításait.
Azonban Eftimiosz Lekkasz, a görög földrengésvédelmi hivatal (OASP) elnöke úgy nyilatkozott, hogy nem számítanak erős utórengésekre, és egy újabb erősebb rengés kezdetét sem jelenti a mostani mozgás.
Egyelőre nincsenek hírek arról, hogy a Görögországba tartó és onnan induló járatokat érintené a változás, de aki most utazna, annak mindenképp tájékozódnia érdemes az indulás előtt. Sőt a Görög Polgári Védelmi Minisztérium weboldalán fel is vannak tüntetve (angol nyelven), hogy mit kell tenni földrengés esetén, és hol találhatók a gyülekezési pontok. Érdemes itt is tájékozódni, ami egy görög nyelvű térkép.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!