Legyen szó székről, edzőpadról, okoskütyüről vagy háncsból font tálcáról, Szilágyi Nórának az egyszerű, de jól átgondolt megoldások a legértékesebbek, azért pedig pluszpont jár, ha egy tárgy közösségi, szociális értéket is hordoz. Mi ez, ha nem a design demokratizálódása egy fiatal tehetség által.
Ha azt mondjuk, hogy Nóra szakmai érdeklődési köre, projekttapasztalata és szemléletmódja már most érett formatervezői filozófiát rajzol elénk, nem túlzunk. Két éve erősíti a nemzetközileg is magas szinten jegyzett Flying Objects Design Stúdiót. Nagyon élvezi, hogy valós projekteken, csapatban dolgozhat, emellett a MOME Design MA (angol) szakán másodéves, most diplomázik.
Saját tevékenységeiben azok a kihívások mozgatják meg leginkább, amelyek kapcsán lokális értékekkel, közösségi műhelyekkel, népművészeti, iparművészeti témákkal foglalkozhat. Különösen közel állnak hozzá azok a tervezői feladatok, amelyekben a design nemcsak egyéni, hanem közösségi, szociális értéket is képvisel. Ezért is tartja fontosnak a Miskolci Autista Alapítvány alkotóműhelyeként működő Maacraft csapatával való együttműködését. „A Back To The Roots kollekció a műhely elmúlt tíz évét öleli fel és történeteit hordozza. Az emberek pedig különféle lakberendezési és konyhai tárgyakon keresztül kapcsolódhatnak a műhely alkotóival.”
Ha pedig nemzetközi nézőpont: Nóra kétszer is kijutott a Stockholm Furniture Fairre a MOME szervezésében. Először a Leaf Chair székkel, majd a két egyetemi szaktársával tervezett At Least edzőpaddal, amelyért múlt évben megkapták a Magyar Formatervezési Díj különdíját, idén pedig Red Dot Design Awardot. „Maradhat” című zero waste piknikszettjével és EVE közösségi riasztórendszer-tervével Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat nyert.
Nóra két lábbal a földön áll. „Szeretem, ha egy tárgy használata könnyű és természetes, de van benne valami kedves részlet, okos megoldás, ami miatt kötődni tudunk hozzá és évekig használjuk.” Inspirációt a hétköznapi egyszerű szituációkból merít, azzal a motivációval, hogy gördülékenyebbé vagy akár örömtelibbé tegye azokat.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.