Kerámianyomtatás. Hogyan? Nem korongozás? Kovács József (Juszuff) a hagyomány és az innováció művésze: 3D nyomtatású kerámiái a bizonyítékai annak, hogy a technológiai vívmányok nem leváltják, hanem tovább terelgethetik egy ősi tudás útját. Tárgyaival, lámpacsodáival a kerámia megújulásán dolgozik.
Orvostechnológia, divatipar, autógyártás és persze a formatervezés – kevés nagyobb technológiai szenzációt említhetnénk az elmúlt évtizedekből, mint a 3D nyomtatást.
Kovács József a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kerámiatervezés mesterképzésének hallgatójaként, majd a TechPark munkatársaként került közeli kapcsolatba a technológiával. Mostanra, több mint 15 év távlatából érzi úgy, hogy a kerámiákkal és a formatervezéssel töltött idő olyan tudássá érett benne, amellyel új lehetőségeket nyithat a kerámiaművészetben. „Hiszek abban, hogy a kézműves hagyományok és a technológia találkozásával design szemléletű, funkcionális és fenntartható kerámiatárgyak jöhetnek létre.”
Mestermunkája, a Fi-lux lámpasorozat nagyszerűen példázza, hogyan mutathatja meg a technológia az organikus, lágy és szerethető arcát. „A fényáteresztő 3D kerámianyomtatás anyagkutatására és alkalmazására, valamint a nyomtató fejlesztésére és a szoftveres G-kód generálásra összpontosítottam. Ez az a három pillér, amely a lámpacsalád technológiai hátterét tartja.” Ugyancsak figyelemre méltó projektje egy 60 egyedi darabból álló akusztikai panel prototípusa, amely a generatív design szemléletében készült és egy művészi hatású kerámiakompozícióvá fejlődött. És hogy egy „könnyen fogyasztható” tárgyat is említsünk: az ONYX étterem számára tervezett desszerttányért, kifejezetten az ikonikus Dobos-tortához. A színezett masszából, öntéssel megalkotott tányér a sütemény háromszögű karamelltetejének geometriájával játszik. A magformát 3D nyomtatással, míg az öntőformát hagyományos gipszforma-készítési eljárással alkotta meg.
József Juszuffceramics néven építi vízióját és márkáját, új fénybe állítva a kortárs kerámiaművészet és a 3D nyomtatás kapcsolatát.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.