Webshop
KERESÉS AZ ELLE CIKKEI KÖZÖTT

Írd be a keresett kifejezést (Min. 3 karakter)

Kovács József
Kovács József
kerámiaművész, formatervező

Kerámianyomtatás. Hogyan? Nem korongozás? Kovács József (Juszuff) a hagyomány és az innováció művésze: 3D nyomtatású kerámiái a bizonyítékai annak, hogy a technológiai vívmányok nem leváltják, hanem tovább terelgethetik egy ősi tudás útját. Tárgyaival, lámpacsodáival a kerámia megújulásán dolgozik.

Orvostechnológia, divatipar, autógyártás és persze a formatervezés – kevés nagyobb technológiai szenzációt említhetnénk az elmúlt évtizedekből, mint a 3D nyomtatást.

Kovács József a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kerámiatervezés mesterképzésének hallgatójaként, majd a TechPark munkatársaként került közeli kapcsolatba a technológiával. Mostanra, több mint 15 év távlatából érzi úgy, hogy a kerámiákkal és a formatervezéssel töltött idő olyan tudássá érett benne, amellyel új lehetőségeket nyithat a kerámiaművészetben. „Hiszek abban, hogy a kézműves hagyományok és a technológia találkozásával design szemléletű, funkcionális és fenntartható kerámiatárgyak jöhetnek létre.” 

Mestermunkája, a Fi-lux lámpasorozat nagyszerűen példázza, hogyan mutathatja meg a technológia az organikus, lágy és szerethető arcát. „A fényáteresztő 3D kerámianyomtatás anyagkutatására és alkalmazására, valamint a nyomtató fejlesztésére és a szoftveres G-kód generálásra összpontosítottam. Ez az a három pillér, amely a lámpacsalád technológiai hátterét tartja.” Ugyancsak figyelemre méltó projektje egy 60 egyedi darabból álló akusztikai panel prototípusa, amely a generatív design szemléletében készült és egy művészi hatású kerámiakompozícióvá fejlődött. És hogy egy „könnyen fogyasztható” tárgyat is említsünk: az ONYX étterem számára tervezett desszerttányért, kifejezetten az ikonikus Dobos-tortához. A színezett masszából, öntéssel megalkotott tányér a sütemény háromszögű karamelltetejének geometriájával játszik. A magformát 3D nyomtatással, míg az öntőformát hagyományos gipszforma-készítési eljárással alkotta meg.

József Juszuffceramics néven építi vízióját és márkáját, új fénybe állítva a kortárs kerámiaművészet és a 3D nyomtatás kapcsolatát.

article-gallery-img

Instagram

EDIDA 2024

Főtámogatónk: Raiffeisen
Banki partnerünk: Raiffeisen


Nyertesek

Együttműködő partnerünk: MaxCity
JYSK

Az év fiatal tehetsége további jelöltjei

Jelölőbizottság

A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.

Kérjük szavazatod leadásához add meg email címed:

Köszönjük! Szavazatodat rögzítettük.A további kategóriákban még 2024. október 04-ig van lehetőséged jelöltjeink közül választani.

további kategóriák megtekintése