Az étlapon és enteriőrjében is két kultúra között egyensúlyozó Yuru egy eddig nem tapasztalt éttermi élményt hív elő, lebilincselő belsőépítészettel. Mára biztosan mondhatjuk, hogy Budapest belvárosa szegényebb lenne nélküle – gasztronómiai és designszempontból egyaránt.
A YURU a szusik és szakék világát nyitja ki előttünk, amelyhez nem egy csillogó üvegportálon, hanem egy fekete vaskapun át vezet az út. Budapest szívében, mégis valószerűtlenül távol a város nyüzsgésétől és érzékszervi támadásaitól, egy gangos bérház második emeletén talált otthonra. Fontos momentum ez: előrevetíti a Yuru karakterét, amelyet Orbán Ákos és Hudy Balázs, a Noumen Studio alapító-építész párosa dolgozott ki.
Belépve szinte megbálványoz a látvány: a terek diszkrét félhomályban derengenek, szürkés-füstös tónusok és barlangszerűen kanyargó kontúrok teremtik meg az alaphangulatot. A láb alatt japán égetési technikával elszenesített fapadló, a mennyezeten lágyan kígyózó textilbaldachin. A bútorokon mintha egy kis skandináv érintés érződne... Az építészek víziójának középpontjában a YURU szusiséfjei álltak, akik dán élvonalbeli éttermek konyháiban sajátították el mesteri tudásukat. Ennek köszönhető a japán zen esztétika keveredése a dán hygge otthonosságával, ez a fúzió pedig túllép a puszta fizikai síkon: mély nyugalmat áraszt.
A YURU-élmény két különálló térben bontakozik ki: a belső udvarra néző, hosszúkás folyosó mentén húzódó teraszon, valamint egy szerény, 30 négyzetméteres belső szentélyben, amelyet egy elegánsan hullámzó pult határoz meg. Itt érezhető igazán a térkomponálásban a szusi kézművesség esszenciája, és ezt a hangulatot erősíti a James Turrell munkái által inspirált éteri felülvilágítás is. A YURU identitását ezeken túl is számos aprólékosan kidolgozott részlet erősíti. És még valami: a tradicionális japán Shou Sugi Ban technikát alkalmazva a fából készült berendezési tárgyak az égetésnek köszönhetően jellegzetes füstös aromát árasztanak. Az építészek szívügye az emberi érzékelésre hangolt design, és hogy ez nem csupán doktori kutatásokban és papíron működik, erre a YURU a legjobb példa.
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.