A turistamágnes Madame Tussauds Budapest szomszédságában tavasz óta nagy a forgalom: egyre többen ugranak be egy alagsori helyiségbe (akár csak) egy szelfiért. Mert ők is alig hisznek a szemüknek, Kiss Miklós neo-pop köntösbe bújtatott enteriőrjének, ami nem más, mint egy nyilvános vécé: a Pop&Roll Art Toilet.
A nyilvános toalett találkozása a művészettel. Hogyan? Nem épp a designerek álomterepe ez a műfaj, még akkor sem, ha a belváros kellős közepén kell egy alagsori, sötét helyiséget átalakítani – nyilvános vécévé. Mígnem Kiss Miklós képzőművész-designer előállt egy egészen formabontó koncepcióval: a Pop&Roll hármas egységével, amely egy közösségi mosdóból, egy shopból, valamint egy galériából áll. Ami pedig a vizuális nyelvet illeti, arra is voltak ötletei!
A Pop&Roll Art Toiletet közel száz műalkotás és húsz egyedi látványvilágú illemhely teszi egyszerre képzőművészeti élménnyé és funkcionális hellyé. A babakékbe és rózsaszínbe mártott terek merészen kerülnek minden klasszikus megközelítést – hacsak a Kelet-Európa fürdőkultúrájára jellemző mozaikok nem illeszkednek ide. De tényleg csak ennyi! Lenn a fogadótér falait tárolók, múzeumi vitrinek és/vagy értékmegőrző szekrények borítják. Talált plüssök üldögélnek bennük, Lost felirattal az arcukon utalva az értékvesztésre.
A másik oldalon a képzőművész világkarrierjét beindító emogramokból látni egy tárlatot: a sárga fejeket arckifejezésekkel felruházó betűkből szavak állnak össze, amelyek a mosdóban végzett tevékenységekhez kapcsolódnak. A falak a vitrineken túl is a legfőbb művészi vásznak. Miklós a 80-as, 90-es évek videójáték-világának hangulatát pixelizálta a mozaikok segítségével – felhőkkel együtt repülő malac és sárga gumikacsák rajzolódnak ki előttünk a csempe-art jóvoltából. Minden ajtó mögött egyedi mozaikminták, esetenként tükörborítás, hollóházi porcelánnippekről mintázott szobrok vagy épp aranyszínű csótányok gondoskodnak a wow-faktorról. Az építészet Kárpáti Fanni, a 3D-s szobrok Nagy Kovács Ferenc közreműködésével jöttek létre. Az art toiletnek saját illatot és zenét is kreáltak – ez tényleg nem az a hely, ahová csak beugrasz!
A shortlistet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, amelynek tagjai idén Szakos Andrea enteriőrtervező, a tavalyi EDIDA Év designere kategória nyertese, Dr. Horváth Judit, Iparművészeti Múzeum, Kortárs Design Gyűjtemény Főosztály főosztályvezetője, valamint Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője.