Az izom- és csontrendszeri fájdalomtól a divatpreferenciákig, szakértőket kérdeztünk arról, vajon a nőknek tényleg kell-e melltartót hordaniuk.
A koronavírus-járvány miatt már egy éve dolgozunk otthonról, a konyhaasztal mellől vagy a kanapéról, és ez idő alatt sokat beszéltünk, és még több mémet láttunk a melltartó nélküli létről. Már akkor is büszkék vagyunk magunkra, ha reggelente lecseréljük a pizsamánkat, nemhogy melltartót vegyünk fel. Egy kutatás szerint a lezárások kezdete óta a nők 46%-a szabadult meg melltartójától legalább heti egy alkalommal, és ötből két nő érzi magát kényelmetlenül legalább napi négy órában a fehérneműje miatt.
Biztosan persze nem tudhatjuk, de nagy valószínűséggel te sem csipkés fehérneműt viselsz, amikor ezt olvasod. Ráadásul karantén ide vagy oda, a nyár és a meleg közeledtével kellemetlenné válik az izzadás is, így hát felkerestünk néhány szakértőt azzal kapcsolatban, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a melltartónak, és vajon tényleg jót tenne-e, ha örökre eldobnánk.
Kutatások azt találták, hogy a nők 80%-a rossz melltartóméretet visel. Ami ennél is rosszabb, 70%-uk ráadásul túl kicsi méretet, és csak 10%-uk túl nagyot. A nagyobb mell- vagy kosárméret megváltoztathatja a tartást, ami pedig izom- és csontrendszeri fájdalomhoz vezethet, ezért megkérdeztük Robin Lansman csontkovácsot, hogy a melltartó segíti-e vagy gátolja, hogy egészségesek maradjunk.
Ez függ attól, hogy milyen melltartót hordunk (mindennapi, sportmelltartó stb.), valamint a testfelépítésünktől is. Egy nő hátfájdalmához számos faktor hozzájárulhat. Például néhányan nem elégedettek a méretükkel, és beejthetik a vállukat, ami hatással van a hátizmokra és a testtartásra. Az izom- és csontrendszeri fájdalmak nem csak a mellmérettől és a melltartótól függenek.
Nem feltétlenül. A sportmelltartó gyakran túl sok tartást ad, megakadályozza a mellkas megfelelő működését, ezáltal gyengíti a hátizmokat és túlerőlteti az ínszalagokat. Viszont, ha rendszeresen sportolunk, fontos a tartás, különben a mellkas belső szerkezetét is tönkretehetjük. Ha edzés közben nem viselünk melltartót, a hát- és nyakizmaink sokkal erőteljesebben dolgoznak, hogy kiegyensúlyozzák a terhelést. Fontos a változatosság, figyeljük, hogy érezzük magunkat, milyen tevékenységeink igényelnek több tartást, mint mások, és ezek alapján döntsünk arról, mikor milyen melltartót veszünk fel.
Egyáltalán nem. A melltartó fő feladata, hogy támogassa a mellek súlyát és szerkezetét – ha túl szoros, az hát- és nyakfájdalmat okozhat. Ha a pántok lazák és a hátsó pánt szoros, az egyensúlytalanságot eredményez. Az emberek gyakran a hátsó pántot tartják a legfontosabbnak, és megfeledkeznek a függőleges tartásról. A pánt nélküli melltartó viselésének tehát tulajdonképpen nem sok értelme van.
A nyújtás és az izmok aktiválása sokkal fontosabb, mint az erősítésük. Segíthetnek a padlón végezhető légzőgyakorlatok vagy a gumiszalaggal végzett erősítés, amelyek aktiválják az izmokat, anélkül, hogy túlterhelnék őket. Ezenkívül stimuláljuk a vérkeringést a tartóizmokban, és azt is érdemes megfontolni, hogy lecseréljünk a párnánkat. A továbbiakkal kapcsolatban azonban már forduljunk csontkovácshoz.
A pandémia alatt sok tekintetben kicsúszott az irányítás a kezünk közül, ezért fontos, hogy azokat a kis dolgokat kontroll alatt tarthassuk, amiket még tudunk – ezzel is fenntartva testi-lelki egészségünket. Ezért lényeges például, hogy az otthoni munkavégzés alatt is figyeljünk a testünk megfelelő alátámasztására és tartására; például végezzünk jógagyakorlatokat, amelyek enyhítik a derékfájdalmakat, vagy hordjunk melltartót melleink alátámasztására. Carol Remy, az Empreinte kommunikációs menedzsere abban ad tanácsot, hogy viseljünk-e melltartót otthon.
Fontos, hogy figyeljünk az önbecsülésünkre, attól függetlenül, hogy otthonról dolgozunk-e. Nem csak akkor kell melltartót viselnünk, amikor mozgásban vagyunk. A mellek teljes alátámasztása komfortérzetet ad, és enyhíti a hátfájdalmakat. Amikor mozgunk, emlékezzünk, hogy sétálás közben a melleink 3-4 cm-t is elmozdulnak, így a tartás ekkor is szükséges lehet, sportolás közben pedig még többet, ekkor tehát elengedhetetlen.
A „D” vagy nagyobb kosárméretű mellek akár egy kilót is nyomhatnak, így óriási nyomást helyeznek a testre, főleg a hátra. A mell nagyrészt zsírból, valamint mirigyekből és zsírszövetből áll, amit csak a bőr és az ínszalagok tartanak. Ha kényelmetlenül érezzük magunkat a melltartónkban, a hiba általában a melltartóban keresendő. Talán nem a megfelelő méretet viseljük, vagy nem elég jó a minősége. Amikor jól illeszkedő, megfelelő textúrájú melltartót viselünk, könnyebbnek és magabiztosnak érezzük magunkat, és szinte meg is feledkezünk arról, hogy melltartót viselünk. Bár sokan azt gondolják, a tartást a vállpántok adják, igazából ennél sokkal fontosabb a hátsó pánt anyaga.
Ha mindenképpen elhagynánk a melltartót, javaslom, hogy inkább próbáljunk ki egy sportmelltartót, vagy még inkább a merevítő nélküli darabokat. A varrás nélküli vagy pólómelltartók is igazán kényelmesek. Fontos lenne továbbá, hogy tudjuk a méreteinket, hiszen a keblek egy életen átváltoznak. Érdemes elmenni egy olyan fehérneműboltba, ahol leveszik a méreteket, és fogadjuk meg a szakértők tanácsait, tippjeit. Ne feledjük: ha befektetünk egy jó melltartóba, olyan terméket választunk, ami kiállja az idő próbáját.
Ha melltartó-vásárlásról van szó, valószínűleg egy kezünkön meg tudjuk számolni, hányszor költöttük a pénzünket inkább egy tökéletesen illeszkedő csipkebalconettre, mint még egy kör italra a bárban. Josie Fellows, a Rigby & Peller fehérneműtervezője elmondja, miért fontos legalább ugyanannyira a körültekintő melltartóvásárlás, mint a rendszeres fogorvosi vizit.
Ha a melltartó tökéletesen illeszkedik és erősen tart, a felsőtestre nehezedő terhelés arányosan eloszlik, tehát a hát, a nyak és a váll fő izomcsoportjait tehermentesíti. Bizonyos esetekben a légzést is megkönnyítheti. Ezenkívül egyesek számára nagyobb önbecsülést és magabiztosságot adhat.
Így találhatjuk meg a tökéletes melltartót hat lépésben:
Azt nem javasoljuk, hogy valaki 24/7 merevítős melltartót hordjon, de néhányan éjszakára is szeretik a merevítő nélküli melltartókat, mert akkor is alátámasztást ad – ez egyéni preferencia kérdése.
Teltebb keblű hölgyeknek nem ajánljuk, mert nem biztosít elég alátámasztást, ők inkább egy jól illeszkedő, merevítős darabot válasszanak. A kisebb keblű hölgyek gardróbjának jó kiegészítője lehet, de számukra is vannak jobb tartást adó darabok.
Nincs olyan bizonyíték, ami alátámasztaná, hogy a melltartó elhagyása lógó melleket eredményezne, ezt inkább biológiai és genetikai okok határozzák meg. Azt azonban javasoljuk, hogy sportolás közben viseljünk sportmelltartót, mert anélkül sérülhetnek az ínszalagok.
A legfontosabb, amikor ilyen melltartót viselünk, hogy a merevítő a mell szövete alatt fusson, ne rajta. A legjobb próba ennek ellenőrzésére, ha egy kicsit megnyomjuk a merevítőt. Ha az visszapattan, nem a mellkason, hanem a mell szövetén fekszik.
A fehérneműt érdemes kézzel mosni, két-három felvétel után. Félévente jelentkezzünk konzultációra, hogy biztosra menjünk, a melltartónk még mindig passzol, és ez alapján frissítsük a gardróbunkat. Ha egy melltartót minden nap hordunk, az élettartama körülbelül három hónap, ha más melltartókkal felváltva, akkor hosszabb is lehet.
Forrás: ELLE
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!