A távmunka térnyerésével és azzal, hogy az anatómiai sajtosságaink kerültek előtérbe, sok nő újraértékeli a kapcsolatát a fehérneműivel.
A melltartó viselése régen alapvetés volt, ma már azonban egyáltalán nem evidencia, hogy minden nőnek minden helyzetben viselnie kellene. Sokan kezdtek kampányokba annak érdekében, hogy „felszabadítsák” a kebleiket.
Megmutassam a melleimet? Vagy lehet, hogy csak melleim vannak… én létezem egyáltalán?
– kérdezi Rachel Levin egy TikTokon közzétett videóban. Bár a tartalom már két éve megjelent, de továbbra is pörög a platformon a 11 ezer megosztásnak és annak a több ezer nőnek köszönhetően, akik ugyanezen a kérdésen töprengenek.
@rclbeauty101 Reply to @user71884849927172 ♬ original sound - rclbeauty101
Nem újdonság, hogy ma már másképp tekintünk a mellekre, mint évtizedekkel ezelőtt, és máshogy gondolkodunk arról is, mennyire engedjük láttatni azokat, mit tartunk elfogadhatónak társadalmilag.
2012-ben elindult a „Free the Nipple” kampány, majd 2014-ben azonos címmel egy filmet is bemutattak a témában. A melltartót égető feminista képe egyet jelentett a 60-as és 70-es évek női felszabadító mozgalmával, bár utólag kiderült, hogy a melltartók elégetése csupán legenda volt.
De a közelmúltban a fehérneműviselési szokásokat talán a COVID-19 járvány befolyásolta a legnagyobb mértékben. Amikor 2020-ban világszerte bezártak szinte mindent, és az emberek többsége az otthonába kényszerült, ahol szerencsésebb esetben távmunkában dolgozhatott tovább, sokak számára új szokássá vált, hogy az ágyban vagy a nappaliban, pizsamában dolgozzon.
Az azóta eltelt három évben sok minden megváltozott: a távmunka még mindig gyakori jelenség, a divat pedig egyre inkább az áttetsző felsők felé húz, ahogy ezt a nagy divatbemutatókon is láthatjuk. Ezek a ruhadarabok sokszor szinte egyáltalán nem takarják el a mellett, és egyre többen igyekeznek a testpozitív hozzállást népszerűsíteni.
Egyesek számára a járvány kezdete volt a katalizátor abban, hogy fokozatosan leszokjanak a melltartó használatáról. Egy montreali marketingmenedzser, Agnes Bebon így fogalmazott:
A melltartók mindig kényelmetlenek voltak, soha nem illeszkedtek tökéletesen és gyakran fájdalmat okoztak. Mára sikerült elfogadnom, hogy nagyok a melleim és kissé megereszkedtek, de ez így van rendben.
Az otthoni munka elterjedésével a fehérneműk típusa is megváltozott, sokan inkább sportmelltartókat hordanak, amelyeket kényelmesebbnek találnak, pedig korábban nem gondolták, hogy valaha megkedvelik majd ezeket.
Egy Los Angeles-i influenszer, Victoria Paris elmondta, mi befolyásolta őt abban, hogy egyre kevesebbszer vett fel melltartót:
Azt hiszem, kevesebb figyelmet fordítottam arra, hogy nézek ki, mert nem jártam sehova a pandémia alatt, ezért nem aggódtam amiatt sem, mit gondolnak rólam az emberek.
Victoria ma már rengeteg olyan fotót mer megosztani magáról, amelyeken a csinos ruhák alatt nem visel melltartót. Ezt azonban saját bevallása szerint sem volt könnyű elérnie, ugyanis önbizalomhiányos volt, aki nagyon elégedetlen volt a kebleivel. Ma már azonban elfogadja a testét, és úgy érzi, most éli meg igazán a nőiességét.
Nem meglepő, hogy a divat világa is lépést tart a világszerte tapasztalható változással. Stacey Chia, a Tanya Taylor divatmárka New York-i kommunikációs menedzsere elmondta, hogy ma már a vastagabb szöveteket részesítik előnyben a tervezők, amelyekből gyakran hát nélküli felsők készülnek.
Elterjedtek a V-kivágású felsők, amelyekhez nem lehet melltartót felvenni, így ha szép dekoltázst szeretnél, legfeljebb mellbimbótakarót használhatsz.
Mások szerint azonban aki igazán csinosan akar felöltözni, még mindig felveszi a kényelmetlennek titulált ruhadarabot, ugyanis akkor érzi magát elegánsnak, ha a megszokott fehérneműjét is viseli.
A melltartó viselése (vagy nem viselése) természetesen egyéni döntés, de érdemes azt is átgondolni, hogy mi az alapvető célja.
A melltartók hasznosak lehetnek azoknak a nőknek, akiknek mellfájdalmai vannak, ami nagyon gyakori probléma. Egy megfelelő melltartó megtámaszthatja a mellet, és segít csökkenteni a kellemetlen tüneteket.
– mondja Dr. Deanna J. Attai klinikai docens, és hozzátette, hogy néhány műtéti beavatkozást leszámítva nincs egyéb orvosi indok a melltartó viselése mellett vagy ellen.
Ami azonban biztos, hogy érdemes átgondolnunk, mit érzünk kényelmesnek, stílusosnak, szexinek, és saját magunk döntjük el, milyen fehérneműt szeretnénk viselni a jövőben, vagy hogy egyáltalán szükséges ruhadarabnak tartjuk-e a mindennapokban.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!