Az haute couture fejedelme
Az 1895-ben, Spanyolországban született tervező kamaszkorában tanulta ki a szabász mesterséget, és 1918-ban nyitotta meg első butikját San Sebastiánban. Már ekkor felfigyeltek rá a spanyol arisztokraták, és a királyi család is az ő kreációit viselte. A spanyol polgárháború miatt azonban divatkarrierje derékba tört, így Párizsba költözött, ahol 1937-ben indította útjára birodalmát, és hamar közismertté vált első kollekciójával, amit a spanyol reneszánsz ihletett.
Legnagyobb érdeme, hogy az 1950-es években forradalmasította a ruhák sziluettjét – a hangsúlyt a darabok vállára fektette és a derékvonalat is áthelyezte. 1953-ban alkotta meg a gömbölyű „ballon” kabátot, azonban itt még nem ért véget azoknak az innovációknak a sora, amiket neki köszönhet a divatvilág. 1955-ben jött a tunika, amit később az ingruha követett, majd 1957-ben a magasított derekú baby-doll ruha, a cocoon kabát, a ballon szoknya és a zsákruha. Az Empire vonal is a nevéhez köthető – magas derekú szoknyáival és kimonószerű kabátjaival ’59-ben ismét rá szegeződött minden divatimádó szeme, és kreativitása a ’60-as években sem csökkent. Ekkor merész anyagokat, nehéz kelméket használt alkotásaihoz, amiket bonyolult hímzések díszítettek. De Balenciaga zsenialitása nem csak ruháiban volt mérhető: 1957-ben eldöntötte, hogy csak egy nappal korábban mutatja be kollekcióját a divatsajtónak, mint hogy az megjelenne a nagyközönség előtt, esélyt sem adva arra, hogy bárki is lemásolhassa az általa tervezett darabokat.
Az 1972-ben elhunyt Balenciaga ’68-ban elhatározta, végleg befejezi élete munkásságát, és a nevét viselő divatház bezárta kapuit. Közel két évtizedet kellett várni, míg végül 1986-ban újra felbukkant a divatvilág térképén, azonban régi fényét ekkor még nem nyerte vissza, csak 1997-ben, amikor Nicolas Ghesquière került a ház élére. Ghesquière inspirációt merített az ikonikus tervező életművéből, és igazgatása alatt a Balenciaga ismét a hírességek egyik kedvencévé vált. Idén novemberben – 15 év munkáját hátrahagyva – viszont úgy döntött, elhagyja a Gucci Csoport tulajdonában lévő márkát, helyére pedig napjaink egyik legmeghatározóbb tervezője, Alexander Wang került.
Képek: balenciaga.com, google
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!