Átültetni vagy nem átültetni? Ha igen, akkor mibe? A szobanövények gondozása tavasszal sok kérdést felvet, mivel ez az optimális idő növényeid átültetésére. Kövesd a Bonami.hu szakértőinek tippjeit, hogy zöldellő dzsungeled a legszebb legyen!
Nagy élmény a fiatal növények fejlődését látni. Ezeket évente kétszer is átültetheted, amint a gyökerek tele szővik a cserepet. Az idősebb évelő szobanövényeket évente legfeljebb egyszer ültesd át. A könnyezőpálmák, a filodendronok és a fikuszok a tömöttebb, szorosabb cserepekben érzik jól magukat, mert ezekből jobban fel tudják szívni a vizet. Mit tegyél, ha hatalmas szobanövény óriásaid is vannak? Ezekre nézve általános szabály, hogy teljes átültetés helyett érdemes inkább csak a talaj felső részét kicserélni.
Biztos jel arra, hogy nagyobb cserépre van szüksége a növénynek, ha szokatlanul lassan nő (nem hibernált állapotban), vagy a cserép alján lévő nyílásokon kinőttek a gyökerek. Ha úgy érzed, hogy a virágföld már nem tartja meg a vizet, hanem rögtön a cserépalátétbe folyik, akkor itt az ideje kicserélni a régi talajt.
Kerámiakaspók: A kerámiakaspók nehezek, de porózus szerkezetük segíti a növényeket a felesleges nedvesség elpárologtatásában, így segítik elkerülni a túlöntözésből fakadó veszélyeket.
Műanyag kaspók: A műanyag kaspók olcsó megoldást jelentenek, ami jól jön, ha sok szobanövényed van. Az átlátszó műanyag kaspók ideálisak az orchideáidnak, melyeknek gyökere sok fényt igényel. A műanyag kaspók hosszabb ideig nedvesen tartják a virágföldet, ami jól jön, ha nyaralni mész. Ugyanakkor a túlöntözésre oda kell figyelned, nehogy elrohadjanak a szobanövények gyökerei.
Akármilyen anyagú kaspóba is ülteted a szobanövényeket, fontos, hogy legyen vízelvezető lyuk az alján, és tegyél alá egy cserépalátétet. A különféle színű és formájú kaspókkal kiemelheted a növényeid szépségét, és egyedi stílust adhatsz a belső tereknek.
Mindig is vágytál üvegházra, de a helyhiány miatt esélytelen volt az álmod megvalósulása? Itt az idő, hogy alkoss magadnak egy növényterráriumot, más néven floráriumot, aminek minimális a helyigénye, és kezdő szobanövényrajongóknak is ideális.
Alkosd meg a zöldellő mikrovilágot magas páratartalmat kedvelő növényekből. A kisebb levelű, lassabban növekvő növények közül válogass, az üvegedény méretéhez és alakjához illeszkedve.
keskenyebb nyakú vagy fedeles üvegedény, a kiválasztott növények (például páfrány, hálóslevél, szobaborostyán), hosszú csipesz (kínai pálcikák is jók), tölcsér vagy papír tölcsér alakúra feltekerve, műanyagháló vagy egy darab (lyukacsos) műanyag zacskó, vízelvezető réteg (duzzasztott agyag, apró kövek), terrárium szubsztrát kevés homokkal, száraz mohával és szénnel keverve, díszkő vagy forrásban lévő vízben kifőzött fadarab, permetezőgép, állóvízzel megtöltve
1. Önts egy vastagabb vízelvezető réteget a tartály aljára, és tegyél rá egy hálót vagy műanyagzacskót, hogy megakadályozza az aljzat lepotyogását.
2. Ezután szórd az üvegedénybe a kevert aljzatot, és csipesszel vagy pálcika segítségével ültesd be a növényeket.
3. Tökéletesítsd a floráriumod természetes kiegészítőkkel, majd ne felejtsd el vízzel megpermetezni!
Akár egy teljesen zárt tartályban is alkothatsz egy természetes ökoszisztémát. Figyelj oda arra, nehogy megtelepedjen benne a penész, hogy ne nőjenek túl nagyra a növények, és az aljzat épphogy csak nedves legyen.
Megjegyzés: A talajban élő apró lények segítenek fenntartani az ökoszisztéma egyensúlyát. Ilyenek például az interneten keresztül is beszerezhető ugróvillások. Csak tedd őket a floráriumba, ők pedig maguktól megtalálják a helyüket az ökoszisztémában.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!