Legyen szó kisebb gyepről vagy óriási pázsitról a kertben, abban mindenki egyet ért, hogy ahhoz, hogy egységes, üde, strapabíró és egészséges fűszálaink legyenek, sokat kell foglalkoznunk a gyeppel. Néhány egyszerű szabályt betartva, profi gépeket használva azonban sikeres lehet a pázsitápolás.
A tavasszal elvégzett gyepszellőztetés után közvetlenül a gyep nem mutat a legjobban, néhány hét elteltével azonban újra kirobbanó formába kerül, megújul, megerősödik. Ennek az az oka, hogy a gyepszellőztetés során eltávolítjuk a fűszálak közé telepedett mohát, a gyomnövényeket, az elhalt növényrészeket, az úgynevezett filcréteget, mely megakadályozza a gyep megfelelő víz- és tápanyagellátását, valamint levegőzését. A gyepszellőztetést követően a fűszálak újra elegendő mennyiségű vízhez, tápanyagokhoz és levegőhöz jutnak, sőt, a talajban élő mikroorganizmusok életét is felpezsdítjük. Az eredmény pedig az egységes, egészséges és esztétikus pázsit, amire mindig is vágytunk. A gyepszellőztetést követően kerítsünk sort a tavaszi gyeptrágyázásra, ami után 4-5 napig ne nyírjuk le a gyepet. Tavasszal nitrogénben dús műtrágyát juttassunk ki a pázsitra, legjobb, ha kifejezetten gyeptrágyát vásárolunk. A készítményben a magas nitrogén tartalom mellett jó, ha van még foszfor, kálium, kisebb mennyiségben magnézium és vas is. A gyeptrágyázás után a tápanyagok megfelelő hasznosulásának érdekében elengedhetetlen a terület alapos öntözése.
Az első tavaszi fűnyírást akkor végezzük el, amikor már éjszaka sincsenek fagyok, a talaj megszikkadt, szárazzá vált, és beindult a gyepnövekedés. A gyep optimális vágásmagassága ilyenkor 5-6 cm, ennél ne vágjuk alacsonyabbra a fűszálakat. A túl magasra hagyott pázsit könnyebben rothadásnak indul, az alacsonyra nyírt gyep könnyen kiszárad, foltosodik. Mostantól nyírjuk rendszeresen, 5-7 naponta a gyepet, hogy ellenállóbb, egészségesebb és sűrűbb legyen. Az első fűnyírás előtt először is ellenőrizzük a fűnyírógépet. Csak éles és tiszta pengéjű gépet használjunk, mert a kopott pengék roncsolhatják a fűszálakat, így a fű fogékonyabbá válik a betegségekkel szemben, könnyebben kiszárad. A repedezett késeket cseréljük ki, ez életlen késeket élezzük vagy éleztessük meg. Az elhasználódott alkatrészeket, pengéket mindig védőkesztyűben cseréljük.
A mulcsozó fűnyírás során a levágott fűnyesedéket nem kell összegyűjtenünk, mert a mulcsozó funkciójú (robot)fűnyíró a levágott fűszálakat nagyon apróra, néhány milliméter nagyságúra vágja, így a fűnyesedékkel nem lesz több gondunk. Az apróra vágott fűnyesedék a talajra hullva lebomlik, természetes zöldtrágyaként funkcionál, hasznos tápanyagokkal látja el a talajt, így kiváltható a túlzott műtrágyahasználat. A mulcs ezenkívül remek talajtakaró, csökkenti a talaj nedvességének párolgását és gyomelnyomó hatása van. Ha egy lépésben végeznénk el a fűnyírást és a tápanyagutánpótlást, a STIHL mulcsozásra is alkalmas fűnyírógépei és az iMow robotfűnyírók jelenthetik a legjobb megoldást. A robotfűnyíró folyamatosan dolgozik, így a hagyományos fűnyírással ellentétben a levágott fűnyesedék mindössze néhány milliméter, ennek köszönhetően nem alakulhat ki a gyepfilc.
Kérdéseid vannak a gyep gondozásával kapcsolatban? További szakértői tippekre és tanácsokra van szükséged, hogy hogyan legyen szép a kerted? Hallgass bele a STIHL KertÉrtők podcast adásaiba, vagy keresd fel Youtube csatornájukat, ahol tovább bővítheted a tudásodat!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!