Elképesztő építészeti megoldások és nagy múltú épületek a világ legszebb színházai között.
Lebilincselő esztétikájukon kívül, nincs egyetlen olyan tulajdonságuk sem, amely meghatározná vagy egyesítené a világ legszebb színházait. Némelyik évszázados múltra tekinthet vissza, de van, amelyik kevesebb, mint egy évtizede áll csak. Néhányat a 19. század fényűző, díszes stílusában terveztek, míg az újakat a modern kor sima íveivel és felületeivel. Céljuk is megoszló: a listán nem is csak klasszikus színházak, de mozik, operaházak és koncerttermek is szerepelnek. Ennek ellenére mind kiemelkednek egyedi dizájnjukkal és lenyűgöző megjelenésükkel.
A Los Angeles-i Filharmonikusok otthonát, a Walt Disney Koncerttermet Frank Gehry tervezte, és 2003-ban avatták fel. A dinamikus szerkezet a dekonstruktivista építészet gyakran emlegetett példája, és a világ egyik akusztikailag legkifinomultabb fellépési helyszíneként tartják számon.
A Barcelonában található Palau de la Música Catalana, a katalán szecessziós dizájn lenyűgöző mintapéldája. A Lluís Domènech i Montaner építész elképzelése nyomán épült építményt eredetileg egy kórustársaság, az Orfeó Català számára tervezték. A lenyűgöző színházat 1997-ben az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították.
Mexikó egyik legikonikusabb kulturális központja, a Palacio de Bellas Artes, számos programnak ad otthont, beleértve a művészeti, tánc- és színházi előadásokat. Az épületet különböző építészeti stílusok, köztük az Art Deco és a neoklasszikus ötvözete, belső tereiben pedig hangsúlyos a mexikói növények, állatok és hagyományok ihlette dekoráció.
A III. Napóleon császár korában épült párizsi Opéra Garnier, 1979 férőhellyel büszkélkedhet. A Charles Garnier által tervezett színházat a barokk és a reneszánsz építészeti ornamentika elemei tesznek lenyűgözővé. A homlokzatán a „harmóniát”, a „hangszeres zenét” és a „táncot” megtestesítő szobrok sorakoznak, de híres zeneszerzők, például Beethoven, Mozart és Rossini mellszobrait is megtalálhatjuk rajta.
A Harbin Operaház futurisztikus ívei miatt elsőránézésre inkább tűnik földönkívüli űrbázisnak, mint a kulturális élet egyik központjának. A MAD Architects által tervezett és 2015-ben megnyílt épület egy nagy és egy kis színházat, illetve több próbatermet foglal magába. Az operaház merész íveit a látogatók meg is mászhatják, ahonnan remek kilátás nyílik a kínai városra.
A Raj Mandir, egy hatalmas mozi Jaipurban, ami számos bollywoodi film premierjének helyszíne volt már. Az Art Deco stílusú szerkezetet W. M. Namjoshi tervezte, és a homlokzaton cikcakk és aszimmetrikus formák gyűjteménye található.
A floridai Orlandóban található Steinmetz Hall akusztikailag a világ egyik legfejlettebb színháza. A Barton Myers által tervezett egyedi színpad és nézőtér szerkezete acél síneken ül, amely lehetővé teszi az ülések tájolásának megváltoztatását a különböző előadásokhoz.
Talán a Sydney-i Operaház a legközismertebb a világon. Nem véletlenül! A jellegzetes tetőszerkezetével, amely úgy tűnik, mintha vitorlák szelnék át a Sydney kikötőt, az épület a kortárs építészet remekműve.
Az 1869-ben elkészült Bécsi Állami Operaház - ami a Magyar Állami Operaház előképe is - az első épület volt a Bécs történelmi belvárosát körbe ölelő körúton. A reneszánsz épületet August Sicard von Sicardsburg és Eduard van der Nüll építészek tervezték. Beiktatásának napján jelen volt I. Ferenc József császár és Erzsébet királyné is.
2023 februárjában ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját a Santa Barbara-i Lobero Színház. A híres kaliforniai építész, George Washington Smith tervezte spanyol gyarmati stílusban, ami mára része a város gazdag identitásának.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!