Nem mindegy, mit mondunk a gyermekünknek, ha labilis lelkiállapotban van: a gyermekpszichológusok szerint ilyenkor minden egyes szót meg kell válogatni, ezért a következő 3 hasonló mondatot mindenképpen érdemes elkerülni a beszélgetés során!
A sikeres gyermeknevelés kapcsán rengeteg dologra kell ügyelni: az egyik a jó kommunikáció, amire főként a szülőnek kell időt szánni, figyelmet fordítani. Vannak például olyan beszélgetések, amiket mindenképpen meg kell ejteni a gyerekekkel, ahogyan léteznek olyan frappáns mondatok is, melyeket akkor ajánlott alkalmazni, mikor a gyermek káromkodik, sír vagy éppen iskolai cikizés, bántás áldozata lett. A gyermekpszichológusok azonban arra a három mondatra is felhívják a figyelmet, melyet soha, semmilyen körülmények között se mondjuk a gyerekeknek, mert ezekkel elveszthetjük a bizalmukat!
Sam Wass gyermekpszichológus szerint az egyik legfontosabb feladata a szülőknek az, hogy megfelelő életképet adjanak a gyermeküknek, tanácsokkal és ötletekkel lássák el őket, hogy aztán később is sikeres felnőtt, valamint motivált és a mindennapi örömöket előnyben részesítő ember váljon belőlük.
Épp ezért, van néhány olyan mondat, amit nem ajánlok a szülőknek. Érdemes rá figyelni, hogy a következők még véletlenül se csússzanak ki a szánkon, mert a gyerekek agya olyan, mint a szivacs: nem felejtenek
– hívja fel rá a figyelmet a gyermekpszichológus, aki szerint a „Ne foglalkozz vele, majd elmúlik!”, a „Rendben lesz minden, ne izgulj!”, és a „Fel a fejjel” mondatok akármilyen pozitívan is hangzanak, igazából csak rombolják a gyerek önbecsülését, ami későbbi bizalmatlanságot és szégyenlősséget for eredményezni.
A gyermekpszichológus szerint ezek az egymáshoz nagyon hasonló mondatok felnőtt fejjel pozitív attribútomoknak számítanak, gyerekként értelmezve viszont azt az érzést keltik, hogy a szülő nem bízik meg eléggé a gyermekben és nem akarja hallani a problémáit.
Ezek a legkönnyebb mondatok, amik a szülők szájára jönnek, ha egy gyermeknek problémája van. Könnyen lesöpörhető kifejezések, amikkel mindennemű további beszélgetést elkerülhetünk. Gyermekpszichológusként ez a legrosszabb, amit tanácsolhatnék a szülőknek
– mondja Sam Wass professzor, aki a szülőként azt ajánlja, hogy ha a gyermek már megtisztelte őket a bizalmával, akkor szánjanak rá időt, hallgassák meg és adjanak neki jó tanácsot. Mert a szakértő szerint az nem oldja meg a gyermek problémáit, hogy ne törődjön, ne foglalkozzan vele és majd elmúlik. Ez ugyanis arra sarkallja a gyereket, hogy fojtsa el az érzelmeit, törődjön bele a sorsába és bírja ki, akármilyen rossz dolog is történik vele, ami a szakértő szerint az egyik legfelelőtlenebb dolog, amit szülőként mondani lehet a gyerekeknek.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!