Természetes, ha a gyerekeid néha veszekszenek egymással, ám ha ez mindennapossá válik, ott már baj van. Egy gyermeknevelési tanácsadó most elmondta, hogyan lehet hatásosan megszüntetni a testvéri viszályokat.
Minél több gyereked van, annál nagyobb az esélye a testvéri harcok kialakulásának – ez az egyetemes igazság, ám ne aggódj! A testvéri piszkálódás teljesen normális, ahogyan az élcelődés, a cikizés és még a kisebb-nagyobb viták is beleférnek a gyerekeid között. Azonban, mikor már neked is bele kell avatkoznod a dologba, mert a testvérharcok már egyre hangosabbak és durvábbak, valamint mindennaposak, az már annak a jele, hogy szülőként valamin változtatnod kell.
Laura Erskine gyermeknevelési tanácsadó és háromgyermekes édesanya most elárulta a tippjeit arra az esetre, ha a gyermekeid között rendszeres lenne a fesztülség és a veszekedés!
Bár minden egyes testvéri veszekedést nem lehet megelőzni, vannak olyan esetek, amikor el lehet kerülni a vitákat. Amikor érzed, hogy nő a feszültség a két gyerek között, akkor például érdemes az egyiket más helyiségbe vezetni és elvonni a figyelmét valami mással (pl. kikérni a véleményét valamiről vagy megkérdezni tőle, mi volt az iskolában); illetve rendszeresen dicsérni, szép szavakkal illetni őket, mikor aranyosak, jól kijönnek egymással. Ez meg fogja erősíteni bennük a tudatos: a testvéri viszályharcok nemcsak feleslegesek, hanem rosszak is.
A gyermeked önmagában véve se hasonlítgasd össze más gyerekekkel, pláne nem a testvérével! Az olyan kommentek, mint például a „Bezzeg a testvéred...”; a „A testvéred mennyivel jobban csinálja ezt...” vagy a klasszikus „Végy példát a testvéredről!” stb. csak még jobban arra erősít rá, hogy a testvérek utálják egymást. A hasonlítgatás csak arra ösztönzi őket, hogy a figyelmedért versengjenek és egymás ősellenségei legyenek.
Akár kicsik, akár nagyok, a testvérek között ne tegyél különbséget: ezzel pedig máris rengeteg vitát meg tudsz előzni. Ha az egyik kapott fagyit, a másik is kapjon, ugyanez pedig igaz az új ruhára, az új videojátékra és cipőre, valamint a nem anyagi javakra is. Ha például az egyik testvérrel csinálsz közös programot, a másikkal is legyen valamilyen közös szórakozásod. Ez így fair!
Vannak olyan esetek, hogy még a legnagyobb jószándékod és körültekintőséged ellenére is egymásnak ugornak a gyerekek. Ilyenkor nincs mit tenni, be kell avatkozni. Fontos azonban, hogy a szavaid és a tetteid ne keltsenek még nagyobb feszültséget: beszélj hozzájuk lassan, nyugodtan, kiegyensúlyozottan. Az az általános tapasztalat, hogy ha az egyik gyermeket sikerült megnyugodtatnod, a másik már magától abba fogja hagyni a veszekedés, mert nincs társa, akivel veszekedhetne.
Ahogyan már említettük, a testvéri viszályok normálisak, azonban vannak olyan esetek, amikor külső segítséget (gyermeknevelési tanácsadó, pszichológus vagy pszichiáter segítségét) kell kérni. Erre a legtöbbször csak az olyan súlyos és ritka alkalmakkor van szükség, mikor az egyik testvér fizikailag bántja vagy nyilvánosan is megalázza a másikat.
Előfordulhat, hogy az egyik testvér ilyenkor valamilyen traumával, nehézséggel vagy olyan személyiségbeli változásokkal küzd, amiket terápiával kell orvosolni, de a legtöbb esetben erre nincs szükség: csak egy anyai beszélgetés is észhez szokta téríteni a dolgokat. Ha viszont úgy érzed, segítséget kell kérned, mindenképpen vedd fel egy szakértővel a kapcsolatot!
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!