A szakértők szerint csak olaj lesz a tűzre, ha a következő mondattal vonod kérdőre a gyermekedet, mikor káromkodáson kapod!
A gyermekek káromkodása a szakértők szerint több okra vezethető vissza: 2-3 éves korig általában csak azt ismételgetik, amit maguk körül hallanak és meg sem értik, mit mondtak ki; pár év elteltével viszont már direkt beszélnek csúnyán úgy, hogy már teljesen tisztában vannak a szavak jelentésével. A gyermekpszichológusok most elmondták, hogyan érdemes szülőként reagálni arra, ha először (vagy netán egyre több alkalommal) kapod rajta a gyermekedet káromkodáson.
A gyermekpszichológusok szerint ez a kellemetlen jelenség persze késleltethető, mégpedig úgy, ha a gyermek olyan környezetben nevelkedik, ahol nem hallhat trágárságokat. Ezt viszonylag nehéz kiküszöbölni, ha gyakran kerül más gyermekek közé, ám kutatások igazolják, hogy minél magasabb szintű intézménybe járnak a gyermekek, annál kevesebbszer halljuk ők szitkozódni: a csúnya beszédet ugyanis egyes intézmények nem tűrik meg, sőt, egyenesen büntetik.
A trágár beszédre való hajlam a kutatások szerint mindezek mellett főként családi mintából következik, tehát még az 6-7 éves gyerekek (és az ennél idősebbek) kommunikációját is erősen befolyásolja az, mit hallanak otthon, bensőséges környezetben. De vajon mit lehet akkor tenni, mikor először hallod a gyerekedet káromkodni? Mert előbb-utóbb ez bizony be fog következni.
A legrosszabb dolog, amit a pszichológusok szerint mondhatunk a trágárkodó gyermekünknek az az, hogy azonnal elcsitítjuk és azt azt hajtogatjuk neki, hogy fejezze be és ne ismételgesse az elhangzottakat. Bár első reakcióként logikusnak tűnhet ez a megoldás, a szakértők szerint így a zaklatott gyerekek tudni fogják, hogy elérték a céljukat és csak még többször, még több alkalommal fogjuk őket trágárságon kapni. Hogy mi a megoldás?
A helyes megoldás ebben az esetben az, ha lazán félrehívjuk a gyermeket és csendesen, nyugodtan megkérdezzük tőle, tudja-e, hogy mit jelent az a káromkodás, amit mondott. A legtöbb gyermek ugyanis át sem gondolja, mi csúszott ki a száján, csak kimondta azt, mert menőn hangzott! Ezek után a gyermeket fel kell világosítani arról, miért nem helyes az, amit mondott és a lelkére hatva kell megértetni vele, hogy helytelen, amit tett. Fontos, hogy mindezt lazán, nyugodtan, stresszmentes környezetben tegyük.
Amint ez a kis beszélgetés jól sikerül, úgy a gyermekpszichológusok szerint azonnal változás fog beállni a gyermek viselkedésében és egyre kevesebb alkalommal lesz káromkodáson kapható. Érdemes a beszélgetést minden egyes alkalommal megejteni, mikor a gyermek trágárkodik: könnyen lehet ugyanis, hogy csak a figyelmet akarja magára felhívni.
Ebben az esetben több időt érdemes tölteni a gyermekkel és külön hangsúlyt kell a szülőknek fordítani a gyermek életére: a gyakori trágár beszéd a kutatások szerint ugyanis sokszor romló magatartással, visszafelesléssel, a szorgalom hanyatlásával és az osztályzatok romlásával is együttjárhat, amit szülőként mindenképpen érdemes elkerülni egy kis extra törődéssel, odafigyeléssel.
Az általad megtekinteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot!